Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Castelul Pălărierului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
thesamwich
legendary writer
legendary writer

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Castelul Pălărierului   Dum 13 Dec 2009 - 23:08

Cronin este un romancier care nu si-a anulat prima personalitate, de om de stiinta. Precizia impersonala a cercetatorului de laborator si a chirurguluise simte, si in acest roman, in exactitatea conturului tuturor personajelor si in siguranta observatiei sociale datorita careia autorul reuseste inca odata sa ofere o panorama superba a societatii engleze din ultima perioada... a secolului al XIX-lea. Dar in acest cadru istoric perfect schitat, in mareamanuntime si cu multa fidelitate, se desfasoara povestea unor caractere tip, valabile in orice epoca. James Brodie, palarierul care se crede nobil,o bruta dezlantuita, orgolioasa, de o impulsivitate animalica, este creat dupa sablonul omului care nu-si cunoaste locul sau, cu alte cuvinte, care nustie care ii este lungul nasului. O atitudine dezastruoasa atit asupra propriei persoane, cit si asupra celor din jur Si o carte cu pilde, ce merita dinplin a fi citita

Eu m-am apucat aseara de ea :) O sa revin cu pareri :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Castelul Pălărierului   Vin 9 Iul 2010 - 12:54

Nu-mi vine să cred că nu am văzut topicul până acum.
Am citit cartea și mi-a plăcut mult. Mă bucur că mi-a recomandat-o mama. Cu cât mă apropiam mai mult de sfârșit cu atât îmi venea mai greu să o las din mână.
Mi-a plăcut mult. Felul în care e scrisă, personajele, totul e genial.

James Brodie, personajul principal, nu a reușit să-mi inspire, pe tot parcursul cărții, decât un dispreț profund. Dispreț pentru ființa sa, pentru vorbele sale, pentru acțiunile sale și pentru nerecunoștința de care a dat dovadă tot timpul și pentru faptul că credea că totul i se cuvine.

Mary a trecut prin multe și pot spune că e personajul meu preferat. Deși totul s-a întors împotriva ei, ea nu s-a lăsat și a continuat să lupte. La început am crezut că ea e personajul principal, dar m-am înșelat. Singurul lucru care nu prea mi-a plăcut a fost că, după ce a fost dată afară din casă, Mary a apărut din nou în atenția naratorului doar după ce s-a întors. Mi-ar fi plăcut să existe măcar un capitol care să arate ce-a făcut ea în tot acest timp.

Un al doilea personaj pe care îl detest la fel de mult precum îl detest pe Brodie, este Matthew. Un tip laș și total lipsit de caracter. Călătoria aceea, în loc să-l schimbe în bine, l-a schimbat în rău, făcându-l un tip fățarnic, care se vrea curajos, însă atunci când pericolul îl încolțește, se înmoie și nu mai e bun de nimic. E bun să dea din gură, dar atât. Mai bine stătea acasă și rămânea băiatul mamei :)) .

O recomand cu căldură, merită citită.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Castelul Pălărierului   Mar 8 Noi 2011 - 10:19

Ma duce cu gandul la un roman de genul "La rascruce de vanturi", cu tot felul de personaje schitate cu detalii dispretuitoare, in care nu toti sunt numai miere si lapte. Probabil ca m-ar incanta o asemenea lectura, avand in vedere asemanarea pe care am facut-o cu Wuthering Heights.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 24
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Castelul Pălărierului   Sam 15 Sept 2012 - 14:28

Sincer nu ma atrage nici coperta, nici titlul care ma duce cu gandul la Alice in tara minunilor si nici descrierea. Pacat.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Castelul Pălărierului   Vin 21 Sept 2012 - 10:25

Alice in tara minunilor? Inteleg ca palariile duc cu gandul la Palarierul Nebun, dar tot nu ma pot abtine... lolwhat? :)) Imi pare rau ca nu te atrage. Pierzi o lectura fabuloasa. :)

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Castelul Pălărierului   

Sus In jos

Castelul Pălărierului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Drumetii si locuri vizitate! (2)
» Spectaculoasa Romanie