Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 4 Aug 2009 - 1:14

Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster de Shoko Tendo

Shoko Tendo - fiica unui șef yakuza - a crescut în Japonia anilor '70 - '80, ducând o viață incendiară care o plasa cel mai adesea dincolo de limita legii. Ca urmare a unui joc greșit, tatăl lui Shoko dă faliment și ajunge înglodat în datorii. Fiica lui alunecă pe calea delincvenței juvenile, consumă peroxid și are un comportament agresiv. Face închisoare. După ce este eliberată, începe să-și administreze cel mai tare drog din Japonia, SHABU, o combinație injectabilă între metamfetamine și heroină, cu efecte de exacerbare a sexualității. Se căsătorește în final, dar apoi divorțează pentru a se dedica meseriei de damă de companie, un job destul de onorabil în Japonia și care aduce mulți bani. Această carte este o autobiografie și, prin autenticitatea ei, un fenomen cultural.

Am cumpărat-o ieri, m-a costat 24.99 lei. Am citit jumătate din ea azi noapte și azi cred că reușesc s-o termin, nu e așa lungă. A mai citit cineva ?

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 4 Aug 2009 - 2:06

ai citit-o, silvia?
si eu am vrut sa mi-o cumpar...
da` dupa ce probleme cu politia am avut and bla bla, daca mai vedea mama ca iar citesc d-astea.. :))
nea.." gangster" !! :))
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 4 Aug 2009 - 4:15

Da, am citit-o. Este o carte autobiografica, Shoko isi povesteste viata.
Cartea nu abunda in descrieri dinalea care sa te captiveze (mi sa parut dragut ca la sfarsitul cartii autoarea si-a cerut scuze in legatura cu asta, dar inca nu are capabilitatea de a face cititorul sa se puna in pielea personajului.) Cu toate astea, mie mi-a placut. Pot sa incerc sa o postez, dar sa fie doritori :) .

Sus In jos
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 5 Aug 2009 - 4:43

wow. n-am mai intalnit asta in nicio carte. deci recunoaste ca nu era de competenta ei ;))
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 21
Localizare : București
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 5 Aug 2009 - 5:04

wow.. aaaa. ce pot spune?
o vreau si eu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://old0stuff.wordpress.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 5 Aug 2009 - 8:50

Vrea si mama sa o citeasca ;)) ma-ntreb ce parere o sa aiba.

Sus In jos
<killing.on.fire>

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 33
Localizare : xDintr-un buncar subteranxD
Joburi/Distractii : Chitara[:x te iubesc chitara mea] Scrisul, Desenul, Fotografiatul
Stare de spirit : :xnyappy appy:x
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Sam 15 Aug 2009 - 1:00

Oh.. Am citit cartea. O am la locul meu sacru acum:)) E divina. Felul cum isi povesteste trairile e sclipitor si captivant. Ma marcat oarecum acea fraza cand Ito a violat-o ..."E doar sex..." Datorita cartii am mai aflat cate ceva despre adevaratul stil de viata japonez, stilul care ma fascineaza, cel dinafara legii. Plus ca faptul ca tatal ei era yakuza si ca avea relatii cu niste yakuza cred ca a atras mai mult interesul meu.
Sus In jos
Mirabela0909
Admin
Admin

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 26
Localizare : in departare
Joburi/Distractii : Banii te ajuta sa traiesti intr-un confort mizerabil
Stare de spirit : Dubla personalitate
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 31 Aug 2009 - 9:57

Cartea asta are film nu?

Mai treci si pe la Regulament general / Regulament fan-fiction
Sacra, idolizata si tot odata si idolatrizata, hulita, arsa pe rug alaturi de stapanele ei in Evul Mediu, mica felina devine in timpul Renasterii, favorita femeilor si a copiilor, fiind acceptata cu multa bunavointa si de barbatii casei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://funny-fantasy.forumotion.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 31 Aug 2009 - 10:33

Nu stiu sa fie film dupa cartea asta :-?? .

Sus In jos
Mirabela0909
Admin
Admin

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 26
Localizare : in departare
Joburi/Distractii : Banii te ajuta sa traiesti intr-un confort mizerabil
Stare de spirit : Dubla personalitate
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 31 Aug 2009 - 10:47

Mai treci si pe la Regulament general / Regulament fan-fiction
Sacra, idolizata si tot odata si idolatrizata, hulita, arsa pe rug alaturi de stapanele ei in Evul Mediu, mica felina devine in timpul Renasterii, favorita femeilor si a copiilor, fiind acceptata cu multa bunavointa si de barbatii casei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://funny-fantasy.forumotion.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 31 Aug 2009 - 13:24

Lol, nu :)) asta e Memoriile unei gheise, e tot o ecranizare a unei carti, insa nu aceeasi carte ;)) are acelasi titlu ca si filmul.
E posibil sa se fi facut film dupa Yakuza Moon, nu zic nu :-?? dar eu n-am auzit.

Sus In jos
madd.
faithful writer
faithful writer

feminin Taur Cocos
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 24
Localizare : Monaco
Joburi/Distractii : freelancer
Stare de spirit : unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Vin 18 Sept 2009 - 10:32

titlul ma atrage.
ma duce cu gandul catre acel gen de carte care te absoarbe instantaneu, te face sa descoperi lucruri pe care nu le-ai stiut pana acum si te invata multe lucruri.
ma gandesc sa o iau :-?
Sus In jos
stracciatella.
best signature
best signature

feminin Rac Mistret
Numarul mesajelor : 3774
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 19 Mai 2010 - 8:45

Eu sunt fana a cartilor de la Pandora M :)). Planuiesc sa le iau pe toate candva.
Momentan am cateva printre care si asta. Am terminat-o intr-o zi. Se citeste repede intru-cat nu are cine stie ce descrieri magnifice si e si destul dialog. Si mia mi-a placut ce a zis autoarea la sfarsitul cartii, a fost amabil din partea ei. Insa consider ca cartea e placuta in felul ei. Fiind mai simpla, o intelege toata lumea. E directa si asta cred ca e ceea ce conteaza.
Cat despre continut...am ramas uimita. Stiam eu despre yakuza dar nici chiar asa. Ce ma uimesti si mai tare este faptul ca relatarile sau intamplat acum 20 si mai bine de ani. Bataile pe care le-a suportat, violul, problemele pe care le avea cu bani, groaznic.
E o carte socanta, dar personal mi-a placut foarte mult.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/RazzelRa
Miu
word addict
word addict

feminin Balanta Maimuta
Numarul mesajelor : 2956
Varsta : 25
Joburi/Distractii : Paintin'
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 9 Iun 2010 - 3:17

Am citi si eu cartea si a fost geniala:X Toate experientele neplacute prin care trece Shoko sunt cutremuratoare. Bine nu chiar toate, dar unele...Si mie mi s-a parut oarecum amuzant la sfarsit ca si-a cerut scuze ca nu este capabila sa scrie ca un profesionist, dar dupa parerea mea daca scrii din inima si cand iti povesti trairile iese ceva extraordinar. Mie mi s-a parut cartea geniala si ca atare chiar am plans la sfarsit. Asta poate si pentru ca am trait unele moment prin care si Shoko a trecut..nu stiu, dar pe mine m-a atins cartea aceasta.
Aoi felul in care povesteste, adevarat, este simplu, dar esti pur si simplu luit de acele intamplari si cand te gandesti ca sunt adevarata...
Totusi, scriitoare spune ca sunt lucruri pe care nu si-a permis si nu a avut curajul sa le scrie. Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce a mai putut sa treaca saraca, dar ce pot sa spun este ca este o persoana foarte puternica!
Sus In jos
Hanako.
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 9 Iun 2010 - 3:43

Ceea ce ati zis voi pe aici mi-a starnit curiozitatea. Cand ma duc prin oras o sa o caut si eu :x

A.C.: Imperial Geisha    
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://equinoxtime.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Sam 12 Iun 2010 - 3:17

deci cand va incepe postarea cartii pe forum? :))
Sus In jos
Andrra
supreme master of words
supreme master of words

feminin Leu Mistret
Numarul mesajelor : 6160
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Joi 2 Sept 2010 - 4:47

am citit-o si eu si e printre favoritele mele :x pur si simplu m-a atins cartea asta, imi venea sa plang incontinuu. toata experientele alea X_X eu nu cred ca rezistam. poate ca daca avea nu stiu ce descrieri magnifice nu mai reflecta asa realitatea. parerea mea. oricum, la ce viata a avut este chiar foarte misto scrisa :x
o ador.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 8 Noi 2011 - 10:22

Mi se pare ciudat ca pentru fiecare carte careia ii este dedicat un topic as putea sa gasesc o alta carte asemanatoare, cel putin din unele aspecte. Acum nu voi mai mentiona de ce roman imi aminteste. Insa pare a fi o carte destul de dura, cum nu am mai citit de mult. Pacat ca nu se mai posteaza la mini-biblioteca, fiindca as fi inceput-o si eu...
Sus In jos
Chérie.
word lover
word lover

feminin Numarul mesajelor : 1706
Localizare : In mintea unui inger meschin.
Joburi/Distractii : cititul, muzica, ficurile, scrisul
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 5 Dec 2011 - 6:14

Se mai posteaza intr-un sfarsit? Mi-ar fi placut sa o citesc aici pe forum ;;).
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Vin 9 Dec 2011 - 8:00

Pot sa incep sa o postez, stiu ca am mai promis asta si mai demult, dar nu m-am tinut :"> . De data asta, insa, o voi face, vad ca exista doritori.

Sus In jos
Chérie.
word lover
word lover

feminin Numarul mesajelor : 1706
Localizare : In mintea unui inger meschin.
Joburi/Distractii : cititul, muzica, ficurile, scrisul
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Vin 9 Dec 2011 - 8:03

Chiar mi-ar placea sa postezi ;)).
Am cautat-o in librarii..si nimic, zici ca nu exista asa ceva la spanioli :)).
Sus In jos
saranichuu
writer
writer

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 6 Feb 2012 - 0:59

Te pot ajuta si eu Silvia. Mi-ar placea sa o postam impreuna. Pe mine m-a socat cartea. Cand te gandesti cate batai a primit si cati barbati a avut. E fascinanta chiar daca nu e scrisa cu figuri de stil si restul

Ultima editare efectuata de catre saranichuu in Mar 7 Feb 2012 - 1:10, editata de 1 ori
Sus In jos
cat person.
speller
speller

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 132
Localizare : NATIONAL SARCASM SOCIETY.//9GAG
Joburi/Distractii : pieptanator de pisici.
Stare de spirit : PARANORMAL BEERTIVITY.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 7 Feb 2012 - 0:53

inca un doritor in plus. chestia suna foarte creepy, should read it. :d dar am rabdare. ;;)
Sus In jos
Sushena
faithful writer
faithful writer

feminin Fecioara Cal
Numarul mesajelor : 821
Varsta : 27
Localizare : in ur head.
Joburi/Distractii : studenta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Joi 12 Apr 2012 - 10:20

Eu am citit-o pe tren si a mers mana in mana cu situatia in care ma aflam. Nu pot sa zic ca m-a dat pe spate, sau ca ar fi una din cartile mele preferate, dar a fost o lectura placuta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fairy-fic.myforum.ro
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Lun 23 Apr 2012 - 23:58

Dupa descrierile de mai sus,sunt foarte curioasa in legatura cu cartea.O postati?:o3
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mar 24 Apr 2012 - 0:49

Eu am gasit-o la un anticariat dar nu am cumparat-o, m-a retinut ceva. Poate data viitoare.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   Mier 8 Mai 2013 - 5:41

Am văzut cartea în librării, dar nu m-a atras niciodată. Povestea sună interesant, dar mai sunt foarte multe povești cu exact aceiași temă, eventual scrisă în aceiași manieră. Mi-ar plăcea să se scrie cărți ceva mai diferite unele de altele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster   

Sus In jos

Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)
» ZODIA SAGETATORULUI
» Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. III
» Posete, genti si accesorii (croitorie)
» Rochii,fuste crosetate (9)
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-