Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Choco:X

Numarul mesajelor : 44

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Dum 22 Apr 2012 - 8:26

Harry Potter este una din cartile mele preferate. Este practic, prima serie de carti pe care am citit-o. Nici eu nu inteleg de ce lumea crede ca este o carte pentru copii. Mie nu mi se pare.
Volumul meu preferat a fost Ordinul Pheonix. Cand a murit Sirius am plans o zii intreaga, si plans rau cu sughituri, de atunci mama s-a jurat ca daca mai citesc Hp, imi arde cartile.Am induplecat-o eu pana la urma.:))
Dar mi-a placut mult si Printul semipur, a fost foarte trist si a avut un impact enorm asupra mea. Nu cred ca m-a uimit moartea lui Dumbledor cat marturisirea lui Snape. Adica Snape a fost indragostit de mama lui Harry.
Cand am terminat seria eram sfarsita, voiam sa mai citesc si nu prea aveam ce. Hp m-a captat in lumea aceea de basm. Ba chiar am incercat sa imi gasesc puterea magica. Stateam ca dusa in camera si strigam diferite vraji sau asteptam sa se intample ceva bizar.Din pacate nu s-a intamplat nimic.
Eram si eu mica:))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bad Wolf

feminin Leu Sobolan
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 21
Localizare : TARDIS
Joburi/Distractii : The Doctor. Doctor. Fun.
Stare de spirit : Siriusly Sirius
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 5 Oct 2012 - 14:17

[e trecut de miezul nopții, așa că mi se pare perfect normal să scriu un răspuns la un topic HP, rite?]

So, where do I begin with Harry Potter...
Cărțile astea au însemnat enorm pentru mine. M-am apucat să le citesc când eram, cred, în vacanța din clasele a doua spre a treia; în mai puțin de două luni am citit primele patru cărți, și în aceeași iarnă am citit volumele cinci și șase. Amazing. Având în vedere că le-am citit într-o perioadă foarte grea pentru mine (și nu intenționez să intru în prea multe detalii), cărțile astea au o valoare enormă pentru mine; mai nimeni nu îmi înțelege obsesia.
Anyhow, nu vreau să intru în firul narativ, care mi s-a părut sublim, și nu vreau să intru nici în traducerile în română -- dar trebuie să menționez că sunt sub orice critică. Destul de amuzante pentru un copil de școală primară, ce-i drept, but let's face it: nu sunt cărți pentru copii de școală primară. Am vrut să-mi cumpăr volumele în engleză vara asta, dar nu am avut suficienți bani, așa că momentan mă mulțumesc să ascult cărțile audio, în lectura lui Stephen Fry. Dacă nu ați mai încercat asta, nu știți ce pierdeți. Superb, absolut superb, omul ăla pune atâta viață când citește. Le recomand oricui.

Oricum, pentru mine, partea care reprezintă cea mai mare fascinație este Marauders Era (as a side-note, volumul meu preferat nu este Prizonierul din Azkaban), și nu doar pentru că este perioada cu James și Lily și povestea care nu a fost happily ever after, dar pentru faptul că sunt o grămadă mare de lucruri pe care nu le știm, și personaje despre care nu avem nici cea mai vagă idee, decât din câteva deducții. Spre exemplu, în Ordinul Phoenix, când Moody îi arată lui Harry fotografia cu Ordinul original, aia a fost una dintre scenele mele preferate; habar nu am de ce.
(s-ar putea să aibă de-a face cu faptul că citesc doar Marauders-era fanfiction, but nvm that)
Oricum, da, volumul meu preferat este Ordinul Phonenix (alături de Talismanele Morții și Prizonierul din Azkaban), pentru că se află extrem de multe lucruri noi. Multă vreme, capitolele 28-29 (Snape's Worst Memory, respectiv Career Advice) au fost multă vreme preferatele mele, și încă sunt în top. Pentru că de la nouă ani ship-ul meu preferat a fost Jily. Oh, God, I love those two.

Așa, acum, altceva în afară de obsesiile mele și personal headcanons...

Mi-a plăcut povestea în sine, firul epic a fost absolut superb, foarte frumos conturat, și încă mă face să mă întreb: Rowling a avut totul plănuit de la început (Talismanele, Horcruxurile, frații Peverell), sau a venit totul pe parcurs? Either way, este absolut genială. Deși a introdus elemente extrem de importante foarte târziu în serie, le-a legat bine de firul narativ. Poveste bine închegată, și nu a fost nimic grăbit.
Spre exemplu, în volumul al patrulea mi s-a părut cea mai evidentă schimbare a personajelor. Pocalul de Foc a fost absolut superbă, și mult mai bine scrisă decât anterioarele (ca să nu mai spun că filmul este preferatul meu -- nu doar din cauza lui David Tennant, să ne înțelegem). A început să aibă un plot romantic, care este evidențiat mult, mult în volumele următoare. Din volumul al patrulea, mi-a plăcut enorm scena cu Pensivul, foarte bine gândită; și chiar și după aceea, ultimele capitole din carte au explicat multe lucruri, și fac o oarecare lumină în următoarele cărți.

Tot din seria momente preferate, mi se pare absolut emoțional momentul când Ron, Hermione și Ginny află adevărul despre părinții lui Neville. Foarte, foarte bine scris, și nu pot să nu spun că mă apucă bocetul la faza respectivă (pentru că Frank și Alice mi se par două dintre cele mai bune personaje, chiar dacă nu atât de proeminente).
Also, mai trebuie să menționez DH33? The Prince's Tale?
Clar, la capitolul ăla plâng de fiecare dată.
Dar, unpopular opinion: I hate Snape.
Nu îmi place personajul, deși da, a fost extrem de bine construit, cu replice foarte bine gândite, oarecum sassy, sarcastic; și nu aș fi văzut alt actor decât pe Alan Rickman. Dar personajul în sine îmi displace, din multe motive: bullying the children, joining the Death Eaters in the first place, then his almost obsessive love for Lily... Well, it kinda freaks me out.
Pur și simplu, nu îmi place personajul. Nu poate să îmi placă; mai ales că sunt Jily shipper până-n măduva oaselor.
Și dacă tot suntem la personaje, trebuie să spun că preferatele mele sunt, without a doubt, the Marauders (Sirius being my favorite, dar mi se pare interesante și personajele lui Remus și James, și Peter, până la un anumit punct), Lily Evans (și la naiba, știu că ar trebui să fie Lily Potter, dar am citit prea mult fanfiction și nu pot să spun altfel decât Evans), Alice, Frank... Și mi-a plăcut de Ginny. Și de Luna, clar, dar cel mai bine cred că mă identific cu Hermione, also Fred și George, Dobby, clar Dobby, Tonks (absolut fascinant personaj), și Regulus Black (din nou, extrem de interesant, păcat că nu știm mai multe despre el).
Also, aș fi curioasă să știu mai multe despre personajele doar menționate, vezi Fabian și Gideon Prewett, Dorcas Meadowes, Marlene McKinnon (și fac o paranteză, pentru că am citit prea mult fanfiction și am o imagine destul de bine conturată despre Marlene), Edgar Bones, Benjy Fenwick, Caradoc Dearborn (care, în viziunea mea, e un personaj oarecum sassy și pragmatic), etc.
Având în vedere că ultimele câteva luni le-am petrecut în lumea fanfiction, și mai ales, Marauders-era fanfiction, e de înțeles de ce ador personajele astea, și vreau să știu mai multe despre ele - poate măcar o parte din ce se scrie pe sâfntul și marele ff.net, poate doar câteva headcanon-uri sunt adevărate. Eh, pot doar să sper (deși probabil aș face urât dacă vreun ship slash ar deveni canon. Nu pot să suport ideea de Wolfstar, pur și simplu, nu pot. Plus că sentimentele mele ar fi distruse; Marlene fiind unul dintre personajele mele preferate, automat iubesc ship-urile, și sunt complet dedicată Blackinnon, cu o singură mare excepție: TLAT [The Life and Times], cunoscut ca fiind unul dintre cele mai bune ficuri out there, acolo sunt complet pentru Marlene/Adam [McPrice]. Am plâns chiar.)
Ideea mea era că sper din tot sufletul ca Jo să facă o serie despre Marauders, în care să vină cu niște idei geniale (*sniff sniff* going to a protest and wearing fedoras? The Shelley boat?), sau măcar, dacă nu vine cu o serie atât de frumoasă despre the Marauders, măcar să facă o altă serie, la fel de genială cu HP, care să ne lase pe toți drooling all over the place.
Oh, am menționat că am chiar și dreamcast pentru Marauders era?
Who knew there were actors in this world that were perfect, absolutely perfect, to portray such characters...

Și cumva, ăsta a ajuns mai mult un post(zilla) despre tot ceea ce iubesc eu la HP și toate headcanon-urile mele.
Which is bad.

Oricum, ador HP.
Asta nu o poate schimba nimeni niciodată. Îmi e milă de viitorii mei copii, care vor fi obligați să citească seria.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Nonsense
best prose author
best prose author

feminin Leu Cal
Numarul mesajelor : 1623
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : med student
Stare de spirit : optimistic melancholic
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Lun 8 Oct 2012 - 9:12

Sunt cartile la care probabil tin cel mai mult, am crescut cu ele si cu personajele, le-am citit exact la varsta pe care o aveau personajele, le-am asteptat cu nerabdare, le-am primit de Craciun, caci erau scumpe, I treasure them so much<3 Copilaria mea cu siguranta nu ar fi fost la fel daca nu ar fi existat ele, nu incape niciun dubiu.
Preferatele mele sunt a 4-a si a 7-a (pe locul doi), in ciuda epilogului sec si care putea lipsi.
Nu sunt carti (numai) pentru copii, sunt bine documentate, sunt intr-adevar, dupa cum spunea fosta mea profa de romana, "basmul modern". Stilul usor de a scrie nu a fost un minus, au compensat imaginile create cu minutiozitate, o lume in care te pierdeai fara sa observi absenta somnului sau altceva, mi-amintesc cum le citeam la lumina becurilor de craciun noaptea pana le terminam (daa mi-am stricat si ochii asa*laughs*).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.youtube.com/user/kittychriss
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Harry Potter   

Sus In jos

Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-