Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
stracciatella.
best signature
best signature

Numarul mesajelor : 3774

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Lun 7 Iun 2010 - 10:35

In sfarsit am terminat si eu seria asta.
Am inceput s-o citesc pentru ca, pur si simplu, nu mai aveam rabdare pana la filmul al 7-lea. Mi-am cumparat cartea si, chiar si acum dupa ce am citit toate cartile, cartea a 7-a e preferata mea! Se intelege ca abia astept filmul!
In fine, apoi am mai facut rost de 2 si de 1, pe restul mi le-am cumparat. Nu le-am citit in ordine si regret ca nu am facut-o. Cel putin sa citesc inainte 6 si dupa aia 7. Dar fie.
M-a captat si mai mult universul Harry Potter si acum pot sa zic de doua ori mai tare ca sunt fan. Sunt geniala, pur si simplu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/RazzelRa
Fragrant Lust
writer
writer

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 22
Localizare : Turda.
Stare de spirit : like WEEEEEEEEAAAY
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Lun 7 Iun 2010 - 11:34

Am citit în "tinerețe" primele 4 volume și după asta m-am lăsat.Nu știu de ce, că mi-a plăcut mult.Vreau să le citesc pe toate acum că am timp, dar cred că va trebui să le iau de la început.Îmi mai amintesc eu ce-mi mai amintesc,dar nu cred că e destul.
Știu că la prima carte...nu știu exact câți ani aveam, în orice caz eram mică. În timp ce o citeam, și o perioadă după aveeam tot felul de vise cum că am ajuns și eu în lumea aia.Îmi place cum scrie JK Rolling.Chiar dacă e o scriitoare modernă, are un stil foarte bine construit.
Pe mine nu mă prea atrag cărțile fantastice, și totuși astea mi-au plăcut.
Revin cu un post după ce le citesc pe toate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
girlfromparis
passionate writer
passionate writer

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 1144
Varsta : 23
Localizare : Paris.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Mar 8 Iun 2010 - 0:14

prima carte citita a fost Harry Potter :x
si sunt cele mai super carti pe care le-am citit cred
exista o evolutie in cartile astea care te da pe spate, mie asa mi se pare
si cu cat trece timpul cu atat lucrurile se complica din ce in ce mai mult
am toate cartile si le-am citit de 2 ori pe toate si cred ca o sa ma apuc si pt a3a oara, atat de mult imi plac =))
Sus In jos
Iris Alekseeva
word addict
word addict

feminin Balanta Mistret
Numarul mesajelor : 2210
Localizare : la rasarit de Spitalul 9
Stare de spirit : in the la-la land
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Mar 8 Iun 2010 - 0:27

Seria Harry Potter reprezinta practic copilaria mea, alaturi de inghetata de ciocolata si parcurile din lemn.
Prima mea carte am primit-o de la invatatorea mea la 7 ani(Harry Potter si piatra filozofala).Zic prima mea carte pentru ca ea chiar a fost prima carte a mea, dintr-o mare de foi.Am stat doua zile intregi numai cu ochii in cartea aia ,ii exasperasem pe toti din jur.Mergeam la masa cu ea, la toaleta, la culcare ,peste tot.Dar la sfarsitul celor doua zile eram asa de mandra de mine, ca am reusit sa o citesc...Apoi tot asa am tinut-o pana pe la 13 ani.De fapt pana la 12, da trebuia sa inchei seria. Am toate cartile si ultima sincer mi-a lasat un gust vag de lipsa de pagini.Parca nu vroiam sa se termine acolo.Daca e asa, autoarea poate sa continue cu viata copiilor.Jur ca asta mi-a venit prima data in minte.
Acum cand citesc cateva pasaje imi aduc aminte de ,cum zicea Di, `tineretea` mea si ma apuca melancolia...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marmeladelady.blogspot.com/
.Eiko

feminin Taur Sobolan
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 21
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Dum 13 Iun 2010 - 12:49

Harry Potter a insemnat o mare parte din copilaria me. Cartile alea mi-au deschis mie lumea cititului. E o carte scrisa perfect. Sunt pur si simplu niste carti geniale. Scrise intr-un mod cum nu am mai vazut. E totul pus la punct. Cand m-am apucat de ele pur si simplu nu mai puteam sa le las din mana. Vroiam sa citesc intruna si intruna. Cand am terminat ultimul volum era trista de-a dreptul. Parca nu se termina numai cartea, ci si o etapa din viata mea. Cartile astea inseamna mult pentru mine. Apreciez autoarea pentru toata munca depusa la ele.
Sus In jos
Heroin.

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 24
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 3 Iul 2010 - 6:31

In sfârșiiit am citit și eu volumele.
Deși mulți zic că-s cărți pentru copii, le-am devorat. Am 17 ani și nu mă mai consider copil, dar ador cărțile și am învățat o mulțime de lucruri din ele.
Cel mai mult îmi place cum chestiile mărunte care apar în unele volume declanșează acțiunea în altele; asta mi se pare una din marile realizări ale lui J.K.R.
Apoi… sunt pur și simplu la un nivel superior. Multă imaginație, personaje conturate excepțional, idei grozave, întâmplări care de care mai incitante, schimbări de situație, sfârșitul tragic al unor personaje..e pur și simplu altceva.
Nu e o serie simplă, dar e ușor de înțeles.

Nu cred că cineva care a citit cărțile nu s-a imaginat măcar o dată primind scrisoarea de la Hogwarts, sau cum ar fi fost viața lui dacă asta s-ar fii întâmplat. Si tre’ să recunosc că uneori mai spun câte o vrajă în speranța că va funcționa. M-am pierdut în universul lui Harry Potter și nu mi s-a întâmplat asta cu multe cărți.
Personajele mele favorite sunt Fred, George și Ginny; îmi place mult Luna și, bineînțeles, Harry, deși mă enervează lipsa lui de încredere în sine.

Cartea mea preferată..greu de zis. Oscilez între Piatra Filozofală (practic aici ia naștere totul și e plăcută inocența aceea a personajelor) și Talismanele Morții (mult așteptatul deznodământ a fost peste așteptări). Cel mai puțin mi-a plăcut Camera Secretelor.
Cred sincer că J.K. Rowling e o scriitoare genială și îi ador opera; cărțile astea vor rămâne întotdeauna preferatele mele.

Ultima editare efectuata de catre Heroin. in Sam 3 Iul 2010 - 7:08, editata de 1 ori
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 3 Iul 2010 - 6:40

Wow, ma bucur ca iti place atat de mult.
Ele mereu vor ramane si cartile mele preferate, lumea mea preferata.
ps: uite ca ai o greseala: nu e nici un fel de "camera filozofala". E "Camera Secretelor" sau "Piatra Filozofala". Nu stiu ce ai avut in vedere.

Sus In jos
Heroin.

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 24
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 3 Iul 2010 - 7:09

U, merci de atentionare. Vroiam sa scriu Camera Secretelor, da' ma gandeam la altceva.
Sus In jos
Luna

feminin Taur Sobolan
Numarul mesajelor : 17
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 5 Aug 2010 - 3:45

Cartile astea sunt pe locul 1 si asa vor ramane.Multi zic ca nu le citesc pentru ca sunt de copii,insa nu poti judeca o carte daca nici macar nu ai citit-o.Ultima carte a fost bestiala,insa si foarte trista caci au murit Dobby,Fred,Lupin,Tonks,Ochi-Nebun Moody(scuzati-ma daca am uitat pe cineva).
Personajele mele sunt Fred si George(le stiu fiecare gluma pe derost cuvant cu cuvant ) si ciudatica Luna.Muream de ras cand a trebuit sa comenteze meciul de Vajthat in anul 6.
J.K. Rowling este o scriitoare geniala si nu am observat sa se inspire din alte carti,ceea ce o face si originala.Dintre toate cartile o prefer pe a cincea unde actiunea se schimba complet.Adica,cand te gandesti ca luptele lui Harry cu Draco erau cele mai interesante in trecut,acum trece la actiuni mai mari ca luptele cu devoratorii mortii.Sincer,singurul lucru care nu imi place in toate cartile este ca a murit Fred.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 5 Aug 2010 - 3:54

Si Severus a murit in ultima carte, dar pentru mine tot viu a ramas, mai ales ca nu era scris clar ca a murit, ci doar ca a fost muscat de sarpele ala nenorocit.
ps: ma gandeam eu ca nickul tau e inspirat din HP, doar nu gasisem subiectul potrivit unde sa te intreb :)
Sus In jos
Iris Alekseeva
word addict
word addict

feminin Balanta Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 5 Aug 2010 - 6:56

Si mie imi placeau mult de gemeni. Cat am putut sa-l urasc pe Cap-de-Mort cand am vazut ca Fred al meu e cu pieptul plin de rozete. Si cand a murit Severul mi-a parut rau. Nu stiu cum a putut sa il protejeze atatia ani pe Harry, prefacandu-se ca il uraste. Il stimez sincer v.v .
Sus In jos
Luna

feminin Taur Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 5 Aug 2010 - 10:43

Cum am putut uita de Severus Rusine sa-mi fie!Este pe locul doi la personajele mele preferate din carte si eu l-am uitat.Si apropo,a fost mentionat ca a murit:
,,Ochii verzi se ciocnira de cei negri,dar,in secunda urmatoare in adancurile celor negri ceva paru sa dispara,lasandu-i ficsi,pustiiti si privind in gol.Mana care il tinea pe Harry cazu cu o bufnitura pe podea si Plesneala incremeni pe veci.''
Si am uitat sa-l mentionez pe Colin Creevy.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 5 Aug 2010 - 11:00

Da, dar nu e scris ca a murit. Sunt mai multe variante, e important sa ai fantezie.
Pentru mine nu a murit, exista o multime de rituale in care poti sa il readuci la viata pe Severus (de as avea timp sa scriu ficuri) :))
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 28
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 0:56

cum nu a murit severus?
nu a fost omorat? eu asa tin minte o.O

Spoiler:

Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 1:21

Pai daaaa, faza e ca eu nu cred in moartea lui. Pentru mine nu a murit. Voi credeti cum vreti.
Sus In jos
Luna

feminin Taur Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 4:34

Stiu ca odata i-a spus Dumbledore lui Harry ca nu poti reinvia mortii(parca in a patra carte sau prima).Ma rog,nu mai stau sa gasesc partea in carte.Dar a fost ciudata moartea lui Sirius.Nu a explicat ce era cu arcada aia si in plus se auzeau voci de dupa ea.Inainte am crezut ca nu a murit cu adevarat.
Sus In jos
Iris Alekseeva
word addict
word addict

feminin Balanta Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 6:08

Nu imi mai amintiti de Sirius. Cand am citit prima data partea aceea si eu ziceam: Hai iesi odata de acolo ca moare Harry. Si de unde? Nu a mai iesit niciodata.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 6:52

Oh, aceea e scena care ma omoara cand privesc filmul, serios.
Plang de fiecare data cand o vad.
Sus In jos
Iris Alekseeva
word addict
word addict

feminin Balanta Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 7:08

Ca tot am ajuns la film: Ce parere aveti despre ele? Eu una zic ca e mai dragut sa citesti cartile, dar nici filmele nu sunt rele.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 7:21

Si normal ca e mai dragut sa citesti cartile (inainte sa vezi filmele) pentru ca iti imaginezi singur totul. Dar eu mai intai am vazut primele filme si imi erau formate personajele in minte, asa cum le-am vazut. Locurile la fel.
Imi plac filmele, mai ales ca sunt foarte reusite. Si imi plac aproape toti actorii, in comparatie cu alte filme.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 6 Aug 2010 - 9:43

aha. am inteles.
nu era vb de ata, dar credeam ca am uitat din ce-am citit si de aia am intrebat :">

Spoiler:

Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Lun 27 Dec 2010 - 8:50

N-am trecut pe la subiectul ăsta? Pe bune?O.O
Ok I'm shocked, really :))

Așa.. să mă dau și eu cu părerea.
HP nu e comercial. Deloc. Absolut deloc comercial, cel puțin inițial CĂRȚILE nu erau - acum e desigur chestia cu fimele și merchendisingurl, însă cărțile - nu. Asta pentru că am citit pe prima pagină nu știu ce pretenții la asta...
De ce? Pentru că Rowling a scos prima carte în 97, cu mare greu găsind o tipografie care a fost de acord să îl scoată. Ar fi comercial dacă Rowling ar fi vestită până atunci, dar așa... mai informați-vă un pic.

Apoi, nu înțeleg lumea care pretinde că cărțile Harry Potter sunt 1. Simple și 2. Pentru copii. Pentru copii au fost doar primele trei volume, și, cei care au citit mă vor înțelege, se vedea și după poveste, și după limbaj.

Cîrțile HP nu sunt simple absolut deloc. Harry Potter de departe poate fi considerată o civilizație aparte, pentru că Rowling a creat o lume nouă, bazându-se pe cea reală și uneroi pe altele create de alți oameni, însă rezultatul final au fost Hogwartsul, Aleea Diagon, Devoratorii, pana Phoenixului în baghetă... Înafara faptului că HP are milioane de fani(cel mai bătrân pe care eu personal îl cunosc are 56 de ani), din el se și mai scot acum milioane de dolari. O poveste simplă nu ar avea atâta succes.

Harry Potter are o poveste unică, personaje complexe, detalii gândite din mai multe perspective. Cărțile HP, pentru mine doar primele șase, sunt adevărate și pline de emoții și amintiri. Extrem de mulți adolescenți și tineri adulți au crescut și s-au maturizat împreună cu Harry și lumea lui, printre care și eu, dat fiind faptul că prima carte HP, de fapt era a patra, dar prima pentru mine, am citit-o undeva în 2002, de aceea e o ofensă personală când cineva zice despre HP într-un mod indulgent sau insultător.

În română am citit doar primul volum cred, prin 2003, și-mi pare bine că nu mi-am mai chinuit creierii cu traducerea română, pentru că doar după "Reacredință", "Plesneală" și "Vâjthaț" am și acum râs isteric. După aia am împrumutat de la o vecină volumul doi, peste un an părinții mi-au făcut cadou la Revelion paremi-se volumul cinci, șase mi l-am luat singură peste câteva luni după ce apăruse și am așteptat doi ANI pentru volumul șapte, țin minte că apăruse chiar de hramul Chișinăului, pe 14 octombrie 2007, și, chiar dacă în ziua aceea mi-am cheltuit mai toți banii, m-am milogit de mama și am alergat să-l iau de la un chioșc și l-am devorat în două zile(m-a dezamăgit), iar trei îl citisem în 2008 cred la calculator, așa că nu mă pot lăuda cu sistematizare, însă pot zice că, chiar dacă nu le-am citit pe rând, fiecare carte e ca deschiderea unei noi uși, și, chiar și după ce am sfârșit al șaptelea volum, multe au rămas nedeschise. Povestea cu fiecare carte devine tot mai interesantă, lumea cu fiecare carte devine tot mai veritabilă, mai matură, și punctul culminant a fost undeva spre cartea a cincea.
Îl urmărim pe Harry cum devine dintr-un copil de sub scară un adolsecent cu complexul eroului, un băiat ce a înfruntat lumea și nu s-a stricat. Îmi place Harry Potter pentru că pentru mine nu a fost niciodată fantasy, mereu am crezut în nu, nu magie, în ei, pentru că cărțile sunt despre oameni, despre prietenie, despre familie, despre lume. Fiecare personaj e o personalitate bine conturată, cu slăbiciunile, temerile și calitățile sale(ei bine, ignorăm partea cu Devoratorii că n-au fost atât de discutate personajele în carte), cu reacții firești și păreri proprii.
Cred că HP poate fi numit carte pentru copii anume pentru că e o poveste caldă, frumoasă, bună.

Desigur, au fost și chestii poate ilogice și ce nu mi-au plăcut. De exemplu, mi s-a părut exagerată conturarea atât de acută a batjocului față de Harry la Dursely, pentru că cu toții știm că cele mai mari complexe și temeri se trag dn copilărie și cu o astfel de copilărie nu cred că cineva ar deveni un om adecvat, cel puțin nu atât de adecvat cum devenise Harry. Apoi am văzut o analogie mare între războiul în lumea magică cu a doilea război mondial, a personalității lui Voldemort cu cea a lui Hitler. Nu mi-a plăcut că personajele au fost puse strict pe pozitive și negative - ei bine, înafară de Dumbledore, de fapt am impresia că Dumby e alter-ego-ul lui Rowling în carte pentru că anume el e cel ce manipulează cu totul, și nu mi-a mai plăcut că toți, absolut toți devoratorii au fost prezentați ca niște cretini ce habar n-au de viața și părerile lor. Mai sunt chestii, dar sunt minore și, desigur, nu contează pe lângă multimplele plusuri.

Dacă ar fi să aleg, cred că cartea preferată a fost Prințul Semipur, iar cea mai puțin preferată - Talismanele. Am înțeles că Rowling a terminat totul așa doar pentru că a primit numeroase petiții de la fani, iar în original moare și Harry împreună cu Voldemort și... așa mi se pare cel mai corect, însă n-a fost să fie. Nu mi-a plăcut epilogul, definitiv, totul a fost prea ideal, însă... trebuie să ne învățăm să vedem printre rânduri pentru a fi puțin mai optimiști, cel puțin eu ;;)
Iar Prințul mi-a plăcut pur și simplu. Nu s-a deosebit de nici una, dat fiind faptul că toate cărțile se terminau cu o mare aventură(în HBPa fost partea cu peștera), însă moartea lui Dumbledore și denunțarea lui Snape au fost geniale și foarte la locul lor.

Vorbind de Snape, nu am înțeles niciodată dacă îl plac sau nu. În mare parte da, e un personaj absolut genial(fandomul rus îl venerează), însă, dacă să mă uit cu sânge rece, intră în standartul de "personaj misterios, sarcastic și ce ridică dintr-o sprânceană" pe care îl au majoritatea poveștilor. Însă cred că soarta lui a fost una destul de încurcată și el însuși un persnaj la fel de încurcat. Dar pentru mine a murit în cartea a șaptea și cred că și trebuie să rămână mort.

Vorbind de filme, mi-au plăcut doar primele trei pentru că, în special unu și doi, au redat atmosfera magică din Harry Potter. Al patrulea a fost la nivel mediu, al cincilea și al șaselea niște epic fail-uri de zile mari, al șaptelea - așa și așa. Prefer cărțile. Sau, încă și mai bine, fandomul.

Și vorbind de fandom, am întâlnit autori mai geniali decât Rowling, însă ei s-au axat pe ramura care îmi trebuia mie(dîa, slash). În rusă am citit trilogia lui Jude, păcat că n-a fost tradusă, și sper că cândva îmi ajung lăbuțele și mie la trilogia Cassandrei(asta a fost scrisă în engleză, așa că na, recomand), și, dacă e să aleg, prefer fandomul, dar știu că el n-ar fi existat fără canon așa că închinări mamei Ro care a creat originalul.

În concluzie, Harry Potter înseamnă copilărie, Harry Potter înseamnă vise și acea parte a inocenței care nu a fost dstrusă de timp(acum prietenos ne închipuim că nu s-au scris pe el ficuri NC-21), iar cei ce zic că e un fleac sunt, după părerea mea, niște ipocriți.
Anyway, I love it.

Și yeeeey, arhipost again : D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Lun 27 Dec 2010 - 10:15

Harry Potter e o generație, termenul de „fenomen” e deja depășit. Ca generație, eu înțeleg o masă de milioane de oameni, fani, printre articole cu Harry Potter, în parcuri tematice, citind sau văzând filme. Repet, „fenomen” e puțin spus.

Harry Potter nu a fost niciodată comercial. Chiar dacă Rowling a ales să îl învie pe Harry la presiunea fanilor, tot nu cred că e. Nu poate. Rowling era o anonimă, căreia doar i-a venit ideea briliantă de a scrie un volum. Și-a fixat planul pentru celelalte. Chiar credeți că o autoare anonimă, care cu greu a fost acceptată să publice, ar fi comercială? Check out Twilight, unde toate personajele sunt niște Mary-Sue/Gary-Stu ieftine.

Pentru mine personal, Harry Potter nu e doar un personaj sau o carte, e un Univers lucrat cu minuțiozitate, fiecare detaliu pus la punct. În timp ce citesc Harry Potter, intru într-o lume, nu numai a mea, ci și a altor milioane de oameni. Spun oameni, nu spun copii. Pentru că, după cum sunt sigură că ați spus, Harry Potter nu e carte pentru copii. Ok, primul volum să zicem, dar să fim serioși – un copil de 12 ani ar înțelege toate fazele din ultimele două volume? Harry Potter a reușit să intre în inimile copiilor, adolescenților și a adulților (în timp ce Twilight e mai degrabă destinat adolescentelor de 13-14-15 ani și mamelor disperate).

Filmele, nu o să comentez prea mult. Mi-a plăcut ultimul, a fost plin de acțiune, iar primele trei – din nou, mi-au plăcut mult. Au fost foarte tari efectele, și cred că actorilor le-a fost destul de greu să se obișnuiască cu un ecran verde în spate, doar imaginându-și cum va arăta totul în final. Nu consider că unul a fost mai prost ca altul, de fapt toate au fost ok din punctul meu de vedere (nu sunt eu mare cinefilă oricum:))).

Okay, acum cărțile.

Personal, cel mai mult mi-a plăcut HBP, al șaselea volum. Cele două extreme – pe de-o parte, cea plină de iubire și umor și pe de altă parte, cea întunecată, care vestește un război – se contopesc atât de bine, încât HBP a devenit cartea mea preferată. Cel mai puțin preferată... Probabil OotP (al cincilea volum); cred că un motiv strong enough ar fi moartea lui Sirius. Iar Harry a fost destul de vulnerabil și nu a prea acordat atenție sfaturilor prietenilor săi. În fine.

Personajul meu preferat e Ron. E amuzant, naiv, curajos și loial. E un personaj complex, la fel ca celelalte personaje de altfel (ăsta e un punct în plus pentru JKR). When Ron cried, I cried, and when he laughed, I laughed. Am reușit să construiesc o legătură între mine și personajele la care am ținut cel mai mult, precum Ron și Lupin.

Să vorbesc și despre Snape. Snape, nu Plesneală. De ce să fiu ipocrită și să spun că „vai, l-am adorat mereu pe Snape, știam eu că e un om bun!”. Nu, nu l-am suportat deloc. Abia în ultimul volum am plâns când am citit prin ce a trecut. E trist că, din cauza trecutului nenorocit pe care l-ai avut, devii un om fără scrupule. Dar apreciez câteva puncte la Snape: a iubit-o pe Lily toată viața și, în numele ei, a decis să-l protejeze pe Harry, deși tatăl său era James, pe care Snape îl ura. Alt punct ar fi acela că i-a mărturisit totul lui Harry, chiar dacă în ultimul moment. Și ultimul punct – nu oricine se împotrivește în tăcere lui Voldemort, nu oricine are curajul și tăria de caracter să asiste la niște morți cumplite fără măcar să sclipească. Asta ador la Snape.

Acum Malfoy. Altă chestie pentru care iubesc HBP: sentimentele lui Malfoy. Omul ăsta e extraordinar în HBP. Mi-a plăcut foarte mult, pentru că în sfârșit își arată slăbiciunea (of, eu, ca și Vio și Despi probabil, am visat la ceva mai... aparte, la scena din baia băieților). Revenind, i love that he’s not actually that bad, încât să-l omoare pe Dumbledore, deși știa că, dacă nu o face, el o să-l omoare. Noroc cu Snape.

Și că veni vorba de Dumbledore – credeam, ca și Harry, că a fost un om extraordinar din toate punctele de vedere și, tot ca și Harry, nu mi-aș putea imagina niciodată un Dumbledore tânăr, fără barbă și fără nas spart, în afara Școlii sale iubite. Dumbledore, de fapt, a avut de n ori mai multe secrete decât am crezut că ar avea. A fost atât de idiot când era tânăr, dar e ok, până la urmă și-a revenit. Still, rămâne un subiect ciudat relația și duelul dintre el și Grindelwald (again, naughty mind – mă gândesc la altfel de relație).

Ultimul și nu cel din urmă, Voldemort. Voldemort e genul care, chipurile, are tot ce îi trebuie unui vrăjitor: putere, determinare (mai bine zis, perseverență, ambiție) și îndemânare. Subestimează foarte mult sentimentele de dragoste și prietenie și gândește la rece. Foarte rece, îngheț. Asemenea lui Vio, și eu am găsit că Voldemort pare mai degrabă Hitler (deși nu l-aș vedea pe Voldy cu mustață:))). Un om rece, atent la aparențe, uitând uneori de detalii. Crede că Harry se bazează doar pe noroc, dar într-un punct are dreptate – el, Voldemort, a comis greșeli. Dar nu numai greșelile lui l-au făcut pe Harry să scape basma-curată (vorba vine), ci și îndemânarea sa. Sigur, Voldy, plin de ambiție și sigur pe sine, nu vrea să vadă asta. Nu gândește mai departe de zare, nu-și dă seama că îl pierde pe Snape și nici măcar nu o verifică pe Narcissa, când aceasta spune că Harry a murit. Poate a avut prea multă încredere în discipolii săi. Dar cred că trebuia să se gândească și la faptul că toate crimele sale îi vor face pe anumiți Devoratori să cedeze. Voldemort nu ar putea să devină ceva bun. Ar fi imposibil. Snape a putut, Dumbledore a reușit (dacă luăm în considerare planurile sale din tinerețe de a controla Încuiații and stuff), dar el nu. Ar fi ceva de genul „Dudley deșteptul”. Revenind, această sete de putere și de control l-a transformat din tânărul studios și curios de odinioară într-un bărbat fără principii, însetat să știe că el deține puterea, că el e șef peste toată Vrăjitorimea. S-a înșelat amarnic. Răul nu va aduce niciodată ceva bun.

În concluzie, Harry Potter a fost și va rămâne o mare parte din copilăria mea. Și cred că e de-ajuns. Tare păcat că mă atașez atât de mult de cărți.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
MiraA

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : aici si nicaieri
Stare de spirit : Fericita
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Mar 28 Dec 2010 - 10:39

Chiar daca nu am citit toate cartile,am vazut filmele si pot spune ca povestea e fascinanta.Pur si simplu nu am reusit sa las cartea din mana odata ce am inceput sa citesc.Tin mintea ca m-a prins o data ora 7 dimineata si a venit mama sa-mi zica sa ma trezesc ca trebuie sa merg la scoala. :)) cat de obosita am fost in ziua aia,dar nu a contat prea mult.HP m-a facut sa visez cu ochii deschisi,sa cred ca dincolo de zidurile reci ale acestei lumi poate se afla altceva,mult mai frumos si mai incitant.Ca tot veni vorba...cred ca ar trebui sa maerg sa-mi cumpar ultima carte ca sa vad cum se sfarseste (dar ma credeti sau nu,pur si simplu nu vreau sa se termine.Daca ar fi dupa mine as ruga-o pe autoare sa mai scrie inca 7 carti)
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 5 Mar 2011 - 8:55

Vio si Clau :)))))) sunteti nebune.
Really. Trebuie sa ma apuc sa scriu un post de genul, mai ales ca acum mi s-au schimbat gandurile despre Harry Potter si as avea ce spune.
Sus In jos
stracciatella.
best signature
best signature

feminin Rac Mistret
Numarul mesajelor : 3774
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Vin 11 Mar 2011 - 10:26

Oh, doamne, ce posturi kilometrice :)).
Dar Clau ai dreptate, Harry Potter e o parte din copilaria tuturor. Si nu ai cum sa nu te atasezi de cartea asta :x.
Eu cred ca mai citesc o data 7 pana apare partea a doua a filmului, am niste faza preferate acolo.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/RazzelRa
wildbooks
apprentice writer
apprentice writer

feminin Capricorn Bivol
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 19
Localizare : Hogwarts.
Joburi/Distractii : Stalker.
Stare de spirit : It's peanut butter grunge time.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 24 Mar 2011 - 5:41

Bun, nu știu dacă am mai postat aici, dar dacă am făcut-o, îmi cer iertare.

Seria Harry Potter pentru mine a avut un impact uriaș, cam ceva la scala meteorit plus dinozauri plus pământ. Un crater uriaș de la a patra carte, pe care am citit-o prima dată, fiind și prima mea carte mare pe care am citit-o, pe lângă Fram, ursul polar. Am iubit-o. Am citit-o de o grămadă de ori, până când obsesia mea a crescut în intensitate și m-am rugat lui Moșu' să-mi aducă și celelalte volume. Și mi le-a adus.

Acum, seria e pe dulap, citită de nouă ori. Am citit și volumul șapte în engleză de două, pe care îl am și achiziționat, lângă cele în română, deci puteți spune că ador această serie. La școală, colegii mă consideră o ciudată și jumătate - dar mie nu-mi pasă. Am trăit așa de mult în universul meu propriu și n-am de gând să mă despart de el niciodată, de dragoni, de fantome, de Hogwarts, de magie. Sunt reale - cum a spus și Severus, it's real for us.

Îmi amintesc că eu citisem primele trei volume după ce l-am citit pe al cincilea și mi-au plăcut enorm. Am două exemplare din fiecare, din România și de la un tip care lucra la o firmă și locuia în casa unde făcea bunica mea curățenie. Cum am mai spus, am iubit cărțile. Nu o să mă despart de ele niciodată.

N-am plâns la ele, absolut deloc, când le-am citit. N-am vărsat decât câteva lacrimi când am citit că Harry a murit, și atât. În capul meu, se întâmpla altceva. Muream acolo. Îmi smulgeam particule de creier și devastam tot prin gândurile mele. M-am trezit într-o seară, după ce venisem de la baie că mă durea capul și m-am spălat pe față, că s-a terminat. Totul. Că mai e un film. Și am început să plâng, să plâng ca proasta, să mă gândesc la cine a murit, mai ales la Harry, cum a murit, pentru cine și de ce. Și m-am oprit brusc, suspinând, și mi-am dat seama că nu se va termina niciodată, pentru că nimeni nu va uita să-i fie loial lui Harry Potter, că doar ne-a salvat fundurile de la o moarte sigură.

Personal, cartea mea preferată e ultima, iar capitolul... Epilogul. Pentru că s-a terminat cu bine, pentru că Harry nu a murit, pentru că și-a întemeiat o familie... mă doare inima de fiecare dată când îmi amintesc ultimele fraze, ultimele propoziții din Universul meu, sau, mai exact, ultimele cuvinte: All was well. Sunt fericită, dar parcă se rupe ceva din mine când îmi amintesc sau citesc acele cuvinte - iar inima mea se destramă, încet-încet.

Am fost întotdeauna o ciudată, dar Harry mi-a arătat că nu e nimic rău în a fi așa. Am așteptat cu înfrigurare de Crăciun cărțile, și nu haine sau machiaj, ca alte fete. Am așteptat când am împlinit unsprezece ani scrisoarea de la Hogwarts, prin Hagrid sau McGonagall, și am plâns când nu a ajuns, în loc să mă bucur de alte cadouri. Harry mi-a arătat cât de mult a îndurat el cu familia Dursley și cât de urât era de alți copii și mi-am dat seama că sunt aproape la fel, cu un cerc restrâns de prieteni. A fost puternic și m-a ajutat să trec prin toate, ca un fel de Patronus uman.

Prima carte a fost publicată în anul în care m-am născut eu - '97, așa că mă simt și mai legată de această serie, pentru că mi-a arătat că dacă sunt eu și dacă lupt cu răul, o să înving, sau o să mor încercând. Da, știu că Harry Potter nu e real, da' pentru mine e, pentru numele lui Merlin. Și dacă pentru o singură persoană există, atunci e real, cât de real cu putință. Mă rog, trecem peste.

Personajul meu favorit a fost Harry din totdeauna. Harry Potter, Băiatul care a Supraviețuit. Harry freaking Potter. Nu prea e plăcut pentru că supraviețuiește întotdeauna, dar e preferatul meu, pentru că nu-i pasă de ce spun alții și pentru că s-a sacrificat. Da, știu că învie ca Iisus și da, știu că o să fie bine, dar dacă o să fiu la cinema și văd când moare, o să moară lume. Înecată, pentru că o să plâng până mi se usucă sângele în corp, și îmi crapă creierul în două.

Harry Potter e totul pentru mine, și nu exagerez deloc. Sunt copilăroasă și lașă, dar sunt în Gryffindor, și asta e tot ce contează. Keep calm and Harry Potter.

Alte personaje preferate ar fi Severus, pentru că mi-am dat seama că deși era un dobitoc uneori, era așa pentru că Lily a murit și... știți voi monologul. Mi-a părut rău că a murit, de fiecare dată îmi pare rău și mă simt puțin vinovată când citesc despre ce vede Harry în Pensiv. Voldemort, mi-e milă și de ăsta. A devenit rău din cauza copilăriei sale printre Încuiați. Mă bucur că a murit, totuși - lumea e în pace acum. Woot.

Pentru mine, Harry Potter e egal cu viață. O parte din viață, cel puțin - copilăria, pentru unii. Nu o să mă despart așa de ușor de seria asta, indiferent de ce spune lumea. Era Harry Potter a fost cea mai spectaculoasă dintre toate, și nimic nu se poate compara cu aceste cărți. A fost o era și nimic mai mult sau mai puțin. Cine știe, poate peste ani oamenii îl vor venera pe Harry Potter pentru că i-a salvat de Voldemort.

Long live Harry Potter.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 24 Mar 2011 - 5:56

Mai, eu nu pot scri posturi kilometrice ca si voi, dar simt acelasi lucru.
De fapt, cred ca fiecare e legat de HP in felul lor, eu una, nu as putea trai fara.
Nu e zi ca sa nu ma gandesc sau sa nu vad ceva legat de.
Multi ma intreaba daca nu imi pare rau ca mi-am facut tatuajul cu Slytherin si inca pe toata viata. Cum sa imi para? Il ador, e o parte din mine si a fost mereu, chiar si inainte de HP.
Noaptea voi scri despre HP, voi incerca sa fac si eu un text imens cu tot ce simt si inteleg, sa-mi aranjez gandurile. )

^ Eu chiar azi am deschis cartea si am citit la sfarsit "All was well" si m-a apucat asa o nostalgie. As da orice ca sa scrie Rowling continuare, cu Scorpius, Albus, James si toti, toti! Inca vreo 20 de volume. Oh, prea mult cer? :((((
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 7:58

Pentru ca am vazut astazi prima parte din HP 7, mi s-a facut un dor mare de carti. Din pacate, nu am decat vreo trei volume :( si mai trebuie sa cumpar, ca sa am colectia completa. Dar am volumele 5,6 si 7 <3 as putea sa le recitesc pe asta, dar nu stiu cand o sa le termin :))

Spoiler:

Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 8:01

Eu am doar 7, in engleza <3
Dar le cumpar pe toate, neaparat. Intai de toate imi iau 3, preferata mea.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 8:15

Volumele mele preferate sunt 5 si 7

Spoiler:

Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 8:24

In 5 moare Sirius, iar in 7 nici nu vreau sa ma gandesc.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 8:49

@coastă, ce post kilometric de la tine :3

Ah, și eu am HP7 în engleză. Mi s-a părut muuuuult mai bun decât în română. At least, în sfârșit numele de familie al lui Severus n-a mai părut așa... caraghios -.- Plus că parcă e mult mai emoționantă decât varianta tradusă. Mie una mi-a plăcut mult mai mult. Sper să-mi cumpăr și celelalte volume în engleză.
Oh, și btw. Voi știți de Poveștile Bardului Beedle, Vâjthaț de-a lungul anilor și Creaturi magice și unde le găsim? :-? Sunt tot din colecția Harry Potter. Vaaai, i need them now.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Joi 31 Mar 2011 - 10:00

Le gasisem eu pe Wikpedia, dar in engleza si asta acum doi ani jumatate :"> dar banuiesc ca inca mai sunt acolo. Nu au de ce sa le stearga, sunt informatii pentru fani ;))
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quidditch_Through_the_Ages
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pove%C8%99tile_bardului_Beedle

Si o sa ma uit sa vad daca mai am povestile bardului Beedle, pentru ca nu stiu daca e exact ce trebuie in link-ul de mai sus (nu am stat sa ma uit, doar am dat clik apoi copy/paste)

Spoiler:

Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 20
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 13:29

La un anumit moment HP erau sursa mea de existență, cred că le-am citit de vre-o douăzeci de ori.
Acum, după o pauză de vre-o jumătate de an, am încercat iar să le citesc și m-am gândit mai atent la anumite amănunte, și am ajuns la concluzia că HP are anumite scăpări (care deși minuscule, mi-au cam luat entuziasmul din dragostea mea față de ele)...gen folosirea ”Petrificus Totalus” și ”Stupefy” (eu una așa și n-am înțeles diferența dintre ele.o fi de vină traducerea idioată, naiba știe).

Nu spun că le urăsc sau ceva de genul, pentru că oricum sunt unele dintre cele mai geniale cărți pe care le-am citit în viața mea(care este foarte mare, deh), dar clar nu mai am aceleași sentimente ca acum un an-doi, când citeam în prostie hp(da,dude,poți să ai sentimentea față de o carte).

Edit : și mi se pare idiot că de fiecare dată când harry e în pericol de moarte, vine cineva și îl salvează. e prea prea prea...evident.
și cred că m-a deranjat cel mare tare faptul că hp devenea un fel de a doua viață reală a mea și m-a...durut când mi-am dat seama că în viața reală nu se poate întâmpla așa.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 13:57

Acum ma faci sa ma gandesc si eu la vrajile alea doua.
De fapt niciodata nu am atras atentie la asa detalii, lol.
Petrificus Totalus te paralizeaza total. Daca esti in picioare si nimereste vraja in tine, cazi jos ca un stalp. Dar Stupefy te incremeneste, dar nu cazi - ramai in pozitia in care erai. Asta doar pentru cateva secunde. Dar daca vraja a fost puternica, atunci zbori la cativa metri in urma. Iti revii in cateva secunde, in orice caz.
Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:11

Cazi,cazi de la Stupefy.
În cartea a 7a, când l-au mutat pe Harry din casa Dursley la...nu mai țin minte unde, era o fază cu tipul de la Autobuzul Salvator, Stan, care era sub influența blestemului Imperius și acționa de partea Devoratorilor Morții, care l-a atacat pe Harry. Și când a ajuns la loc sigur, Lupin l-a întrebat pe Harry de ce a folosit Expelliarmus și nu Stupefy, și Harry a răspuns ceva de genul ”Eram la sute de metri și dacă aș fi folosit stupefy, stan ar fi căzut și ar fi fost la fel ca și folositul vrăjii abracadabra”
So?

Sus In jos
wildbooks
apprentice writer
apprentice writer

feminin Capricorn Bivol
Numarul mesajelor : 274
Localizare : Hogwarts.
Joburi/Distractii : Stalker.
Stare de spirit : It's peanut butter grunge time.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:19

Okay, bun, mă bag și eu.
Petrificus Totalus este o vrajă care împietrește complet cel care e vrăjit, cu mâinile pe lângă corp și drept, sau în aceeași poziție - depinde de intensitate; singurele lucruri pe care oamenii care au fost vrăjiți cu Petrificus Totalus pot să miște sunt ochii, adică sunt conștienți. Pot fi readuși la starea de mișcare cu vraja Enervare.
Stupefy e o vrajă care lovește în plin omul, îl aruncă în spate și îl doboară în inconștiență, astfel încât își revin ori singuri, dar în mai mult timp, ori cineva aruncă asupra lor Enervare, la fel ca și la Petrificus Totalus și îi trezește.
Uhh, sper că v-am lămurit.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:34

Stan's not himself and, and if I Stunned him and he'd fallen he'd have died the same as if I'd used Avada Kedavra.

Stan ala era pe matura, daca am inteles eu corect. In orice caz, era si logic sa cada de la Stupefy, Harry arunca vraji cu putere.
Ramai in aceeasi pozitie daca vraja e aruncata de un vrajitor nu prea puternic, asta am vrut sa zic.
Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:40

Mneh, nu știu.
Oricum fazele astea sunt cât se poate de stranii.
._.

Ori e scăpare din prostie, ori e traducere aiurită (ca și Voldemort/Cap-de-Mort scrise în aceeași carte sau ca Snape/Plesneală scrise la distanță de câteva rânduri), ori chiar e diferență foarte subtilă pe care mintea mea n-o poate percepe ffs.

Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:47

Eu am citit doar o carte în română, sau două. Pentru că nu eram în stare să citesc în rusă atunci, dar s-au schimbat lucrurile și am citit toate cărțile în rusă. Bine, nici la ei nu e cine știe ce traducere, dar e mai bine decât la români sută la sută. Acum am trecut la engleza și e clar că originalul e original )) Nu se compară. De fapt în rusă sună mai dulce, nici nu știu. 

Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:51

O să mă apuc să le citesc în engleză și sper să mă lămuresc cu chestia asta, pentru că nu suport să stau în... neștire:))
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 14:55

Încă tot n-ai înțeles diferența? Oh...
În orice caz citește în altă limbă. Eu când văd cum scriu românii chestii de genul 'Plesneală', 'Cap-de-Mort', 'Recreadință' - mă întunec. Cine i-a rugat pe cei cu traducerea să schimbe, eu chiar nu înțeleg. Să știe Rowling româna și să vadă cum sună 'Plesneală' - s-ar împușca la sigur.
Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:05

Soția verișorului meu, care stă în NY, zicea la un moment dat că e bine că n-au tradus și numele de familie al lui Sirius =))
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:10

Hai că m-ai făcut să râd, serios. Cum ar suna - Sirius Negru =))))))))) Mor aici.
Numele lui Neville e tradus? ))))) Trebuia și a Lunei și era perfect.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:12

La Neville era Neville Poponeață..

Eu am citit doar prima parte în română și am renunțat. Plesneală, Reacredință, Vâjthaț... prea criminal. Varianta rusă e mult mai bună, deși și acolo sunt câteva nume schimonosite.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:28

Omg, era 'Poponeață', da. Bine că nu Poponeață-lunga și așa săracul copil... și Rowling cam și-a bătut joc de unele personaje, dar are dreptul. Dar traducătorii români au întrecut orice măsură.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:37

Pe mine m-au frapat totuși Plesneală și Reacredință... nu înțeleg care e farmecul să traduci numele oamenilor dintr-o limbă în alta. Asta ar însemna că să se apuce cineva să traducă din română în engleză(haha, what a good joke), biata Lacrămioara Barbu ar fi Beardy Lily-of-the-Valley O__o
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Sam 23 Apr 2011 - 15:46

Eu nu înțeleg faza cu traducerea numelui, în general. Numai în Harry Potter am văzut asta, în alte cărți nu. Și unele fete scriu ficuri și fac aceeași fază. Ah, acum mi-am dat seama că eu utilizez deseori cercetași și viperini. Dar nu înțeleg, cum vine - Godric Cercetaș, Helga Astropuf, Salazar Viperin și Rovena Ochi-de-Șoim? Mda, trebuie să mă gândesc la asta. Dar cum dracu poți să te gandești la Snape și să-i zici Plesneală - nu voi înțelege niciodată, pentru că nu vreau - sună urât. 

Acum nu știu ce m-a apucat și mă gândesc la HP. Mă uit că alte fete au citit cărțile de 10 de ori, iar eu numai o data. Oare înseamnă asta că nu sunt o fană adevarată și doar mă cred așa? Mda, nici nu am toate cărțile, halal de mine.
Dar dacă e vorba de ceea ce simt, atunci m-aș lua la întrecere. Daca s-ar putea măsura sentimentul pe lumea asta, cred că aș învinge la acest capitol.
Harry Potter mă face să simt ceva nemaipomenit, de fiecare dată tot mai intens.

Trebuia totuși să aleaga altă denumire Rowling pentru carte, nu numele lui Harry...
Sus In jos
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Mar 10 Apr 2012 - 4:53

Pai ... eram nebuna cu cat citeam primele 3 carti, dupa ce am vazut urmatoarele cat de mari sunt, mi-a venit o lene..+ca venea si vara :|
desi era si a fost, si ramane :)) frumoasa si adorata.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
Choco:X

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 18
Localizare : [:X]Plecata in lumea viselor[:X]Nu arunc nici o vorba in vant, traiesc intens fiecare cuvant.
Joburi/Distractii : In cautare.
Stare de spirit : Visatoare
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Harry Potter   Dum 22 Apr 2012 - 8:26

Harry Potter este una din cartile mele preferate. Este practic, prima serie de carti pe care am citit-o. Nici eu nu inteleg de ce lumea crede ca este o carte pentru copii. Mie nu mi se pare.
Volumul meu preferat a fost Ordinul Pheonix. Cand a murit Sirius am plans o zii intreaga, si plans rau cu sughituri, de atunci mama s-a jurat ca daca mai citesc Hp, imi arde cartile.Am induplecat-o eu pana la urma.:))
Dar mi-a placut mult si Printul semipur, a fost foarte trist si a avut un impact enorm asupra mea. Nu cred ca m-a uimit moartea lui Dumbledor cat marturisirea lui Snape. Adica Snape a fost indragostit de mama lui Harry.
Cand am terminat seria eram sfarsita, voiam sa mai citesc si nu prea aveam ce. Hp m-a captat in lumea aceea de basm. Ba chiar am incercat sa imi gasesc puterea magica. Stateam ca dusa in camera si strigam diferite vraji sau asteptam sa se intample ceva bizar.Din pacate nu s-a intamplat nimic.
Eram si eu mica:))
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Harry Potter   

Sus In jos

Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-