Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

"Hotul de umbre"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Serein
best prose author
best prose author

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 4470
Varsta : 19
Localizare : unde începe căutarea luminii.
Joburi/Distractii : creația literară, școala, lectura, râsul, conversațiile metaforice, eterna căutare a sufletului și dezvoltarea propriilor opinii pe baza valorilor personale.
Stare de spirit : pictată multicolor.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: "Hotul de umbre"   Mier 11 Ian 2012 - 10:04

Titlul romanului: "Hotul de umbre"
Autor: Marc Levy
Numar de pagini: 225
Anul aparitiei: 2007

Ce pot spune despre acest roman? Ei bine, voi incepe cu faptul ca este a doua creatie literara a lui Levy pe care o citesc, a doua dupa cunoscutul roman "Copiii libertatii". Facand o comparatie, la o prima analiza, se remarca aceeasi simplitate a autorului, care devine atat narator, cat si protagonistul intamplarilor pe care le relateaza. Lipsit de prea multe stilizari, Levy isi cucereste lectorul tocmai prin acuratetea stilului, a cuvantului pe care-l asterne pe foi cu multa nostalgie. Spre deosebire de modul de a scrie a lui Fowles, un alt autor pe care-l admir si al carui stil se evidentiaza in primul rand prin densitate si complexitate, acesta poate fi lecturat de orice tip de cititor. Poate fi vorba de un lector la inceput de drum, ori de unul pentru care literatura este o pasiune autentica, insa chiar si un devorator de cuvinte, un cititor initiat in vastul univers transfigurat de arta literara, ar putea aprecia, la standarde inalte, romanul de fata.
Apreciind textul tot din punct de vedere tehnic, pot spune ca actiunea nu socheaza prin evenimente marcante. Autorul realizeaza un ireprosabil echilibru intre toate cele patru moduri de expunere, carora le acorda atentia cuvenita in egala masura. Nu este vorba despre un roman care sa-ti taie rasuflarea, in pofida faptului ca, in prima parte a acestuia, realitatea se imbina armonios cu fictiunea creata de imaginatia unui copil de clasa a sasea. Nu este un roman incarcat de secvente descriptive dense, profunde, al caror sens se ascunde in spatele figurilor de stil. Este vorba despre un roman scris intr-o maniera modernista, as zice ca are chiar un indiscutabil simt adolescentin, fara a fi pueril. Autorul, ale carui opere au fost publicate in peste 20 de milioane de exemplare in intreaga lume, isi ia in serios rolul si adopta o atitudine dezinvolta, dar totodata serioasa, fata de romanul pe care-l scrie cu sufletul, in primul rand. As putea remarca caracterul personal, oarecum interior, al creatiei de fata. Subiectivismul este una dintre trasaturile care predomina pe tot parcursul cartii, data fiind atat relatarea la persoana I, cat si implicarea afectiva, emotionala, chiar psihologica a personajului-narator.
"Hotul de umbre" este structurat in doua parti: copilaria si perioada juvenila, studenteasca a vietii protagonistului. In cea dintai, se prezinta perioade din scoala generala a unui copil indragostit de poezie - tin sa mentionez ca nu este reliefata aceasta pasiune fata de arta decat printr-o simpla secventa - dar, mai ales, de colega sa de clasa, Elisabeth. Complexat de statura inferioara multora din clasa, acesta este intr-un continuu razboi cu Marquès, la inceput unul dintre personajele principale. Recent transferat la o noua scoala, protagonistul reuseste cu greu sa lege prietenii, fiindu-i teama sa interactioneze cu cei din jurul sau. Reuseste, insa, sa afle povestea de viata a lui Yves, ingrijitorul, pe care chiar il salveaza intr-o secventa a operei, iar Luc, colegul si sustinatorul sau, ii devine in scurt timp un bun prieten si un adevarat confident - nu pe deplin, insa. Pana acum, povestea pare una cliseica, personajul pare sa nu depaseasca umila granita a realitatii, insa... s-ar putea spune ca ascunde o putere fantastica: fura umbrele celor din jurul sau, dialogand chiar cu acestea. Astfel, reuseste tot timpul sa afle lucruri uimitoare despre cei din jurul sau si despre chipul adevarat al vietii. Intr-o vara, in vacanta, o cunoaste pe Cléa, micuta surdo-muta de care se indragosteste, singura in fata careia are curajul sa se confeseze pe deplin, stiind ca secretul nu-i va fi niciodata aflat.

Citat :
"De buna seama, nu era la prima incercare de felul asta. Cléa manevra zmeul cu o pricepere care iti taia respiratia. Ii ieseau unul dupa altul, niste "8"-uri complete, niste "S"-uri impecabile. Avea darul poeziei aeriene, reusea sa deseneze litere pe cer. Cand am inteles, in sfarsit, ce facea, am citit: "Mi-a fost dor de tine". O fata care reuseste sa-ti scrie: "Mi-a fost dor de tine", cu un zmeu, nu poate fi niciodata uitata."

In cea de-a doua parte a romanului, principalele personaje sunt protagonistul, prietenul acestuia, Luc, si Sophie. Contextul central este Facultatea de Medicina, locul in care toti trei sunt atat studenti, cat si prieteni. La inceput, intre Sophie si hotul de umbre leaga o relatie idilica, tesuta din sentimente puternice, care se destrama, in cele din urma. Intoarcerea involuntara la unul dintre cele mai dragi locuri din copilarie il determina pe protagonist sa o caute pe poeta copilariei sale, despre care afla un fapt intrigant. Actiunea este dinamizata oarecum si insufletita si de o veste care i-a schimbat viata personajului principal, si anume moartea uneia dintre cele mai dragi fiinte din viata lui.
In cele din urma, dupa grele si insufletite incercari, izbuteste sa o gaseasca pe cea iubita, pe vechea fetita care facea poezie aeriana, acum domnisoara ce apartine artei, dar si inimii unui student la Medicina.

Citat :
"Pe cerul marelui oras, a desenat, cu un vultur de hartie, niste "S"-uri si "8"-uri perfecte. Cléa isi pastrase darul de a face poezie aeriana. Cand am inteles, in sfarsit, ceea ce-mi scria, am citit: "Mi-a fost dor de tine".
O femeie care izbuteste sa-ti scrie: "Mi-a fost dor de tine", cu un zmeu, nu poate fi niciodata uitata."

In mod cert, Levy a reusit sa creasca din litere nu doar un hot de umbre, ci si un hot de suflet al unui lector care a respirat pur si simplu viata unor studenti la Medicina. Nu stiu daca este un roman stupefiant, dar cu siguranta este o lectura placuta, care invita cititorul la o adevarata desfatare sufleteasca.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.oceandecuvinte.blogspot.ro
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: "Hotul de umbre"   Mar 7 Mai 2013 - 5:44

Ar fi trebuit să pui prezentarea cărții și după opinia personală, e mai ușor ca ceilalți să își spună părerea despre carte așa.
Din ce am înțeles romanul e unul despre copilărie, despre cum percepe un copil lumea cel înconjoară. După ce citești multe romane care au ca personaje centrale oameni în toată firea sau adolescenți rebeli, e bine să mai dai și peste o carte care să aibă un altfel de personaj central, un copil care explică uneori viața mai bine decât orice om matur.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: "Hotul de umbre"   Lun 13 Mai 2013 - 11:46

M-am apucat si eu azi de carte ... deci mor, in prag de teze imi vine o pofta enorma de citit.
Sunt pe la primele 20 de pagini. M-am apucat la 7 de ea :D
Este destul de interesanta si imi place modul in care este scrisa.
Imi pare rau pentru baiat ca ramane ani buni fara tata ... :(

Abia astept s-o termin.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "Hotul de umbre"   

Sus In jos

"Hotul de umbre"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-