Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Leaving Las Vegas

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Leaving Las Vegas   Vin 30 Dec 2011 - 6:46

Leaving Las Vegas a fost ecranizat in 1995 de Mike Figgis, cu Nicolas Cage si Elisabeth Shue in rolurile principale. Pentru rolul din acest film, Nicolas Cage a cistigat premiul Oscar si Globul de Aur pentru cel mai bun rol masculin, in anul 1996.

Leaving Las Vegas este o emotionanta poveste de dragoste dintre o tirfa, Sera, si un scenarist alcoolic dezabuzat, Ben, care a pierdut totul din pricina bauturii. Unul dintre ei, barbatul, respinge viata, in vreme ce Sera, prostituata, se straduieste sa se bucure de ea. Destinele celor doi oameni, aparent atit de diferiti, se intersecteaza, iar ei ajung sa formeze o pereche legata printr-o ciudata forma de prietenie, care seamana foarte tare cu iubirea. Sera, o fire independenta, lucreaza ca prostituata pe cont propriu, iar problemele ei incep in momentul in care este descoperita de fostul ei peste, Al – un emigrant arab, pe numele sau adevarat Gamal Fathi –, de care fugise cu ani in urma. Brutal si usor dezechilibrat mintal, Al o sileste sa reia vechea lor relatie chiar in momentul in care Sera ajunge sa-l cunoasca pe Ben. Romanul lui O’Brien este incarcat de brutalitate si mizerie, dar tonul general reuseste sa fie in acelasi timp tandru si dur, aspru si duios.

„Leaving Las Vegas e un portret dur, realizat fara menajamente, al vietii din patura de jos a unui oras plin de oameni bogati si risipitori. E in egala masura socant si inviorator. John O’Brien a fost un scriitor extrem de talentat, care a creat poezie din materiale dintre cele mai sordide, iar romanul lui e superb si cutremurator.” (Jay McInerney)
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Leaving Las Vegas   Joi 5 Ian 2012 - 13:24

Parca am auzit de cartea asta de la profa de latina, dar nu sunt sigura. In fine, am citit descrierea si suna interesant, mi-ar placea sa o citesc. Poate mi-o cumpar la urmatoarea comanda de pe elefant (cand o mai fi si aia).

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Leaving Las Vegas   Dum 8 Apr 2012 - 9:21

Am citit vreo 50 de pagini din ea in libraria Humanitas, cand ii asteptam pe ai mei. Nu pot spune ca a reusit sa ma impresioneze, nu m-a atras in mod special si nu sunt dispusa sa o cumpar pentru a o citi pe toata.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Leaving Las Vegas   Mar 7 Mai 2013 - 7:09

Am întâlnit tot mai multe cărți care abordează lumea de jos, fie ea americană, japoneză, coreeană sau alta. Pesronal cred că tot americanii au cea mai interesantă lume din aceasta. Până și cele mai depravate persone au o viață palpitantă. Totuși nu cred că m-ar impresiona cartea în vreun mod, adică am mai întâlnit cărți de genul și nu mi-au prea plăcit, nu cred că aceasta va face diferența.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Leaving Las Vegas   

Sus In jos

Leaving Las Vegas

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-