Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Papillon

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Papillon   Mar 30 Aug 2011 - 1:37

Papillon

- Henri Charriere -

Romanul apare în anul 1969, în Franța, vânzându-se în peste un milion de exemplare, iar, în următorul an, este publicat și în Marea Britanie, tradus de scriitorul Patrick O’Brian. În anul 1973, se realizează și filmul după această carte, avându-i ca actori principali pe Steve McQueen și pe Dustin Hoffman.

Papillon, după spusele autorului, este un roman autobiografic. În anul 2005, însă, un bătrân în vârstă de 104 ani acuza că Charriere i-ar fi furat povestea.

În orice caz, Papillon este porecla primită de Charriere, din cauza fluturelui tatuat pe pieptul acestuia (papillon = fluture), iar firul epic prezintă condamnarea acestuia pe nedrept la muncă silnică pe viață în Guyana Franceză. Tânăr și plin de viață, refuză să își accepte pedeapsa și evadează de mai multe ori, din Guyana Franceză, Guyana Engleză și din Columbia.

Am romanul in biblioteca de doi ani si pana acum nici nu m-am uitat la el; nu m-a impresionat titlul. Insa am decis intr-o zi sa-l citesc si nu imi pare rau. Papillon m-a impresionat, actiunea e incredibila si te tine in suspans pe toata perioada lecturii, iar personajele dau dovada de o tarie de caracter cum putini sunt in stare sa aiba.
Trebuie sa recunosc, toate evadarile par SF-uri si puterea pe care o detinea Papillon in fiecare loc in care ajungea e putin cam exagerata, dar per total, e un roman care merita.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 23
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Papillon   Dum 30 Oct 2011 - 14:26

Da, este o carte superba..este o capodopera si dupa parerea mea,este scrisa foarte frumos!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Cehkav
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 22
Localizare : In your mind
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Papillon   Mar 3 Ian 2012 - 5:43

Eu am luat-o s-o citesc, pentru ca bunicul meu mi-a recomandat-o. Am citit jumatate din ea, la un punct mi s-a parut trasa de coada, dar mi-a placut. Ce facea acolo, cum era, cum descria. Mi-a povestit bunicul cum se termina si am decis sa n-o mai citesc. Dar a fost interesanta si erau pasaje cand n-o mai puteam lasa din mana.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://cehkav.wordpress.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Papillon   Mar 7 Mai 2013 - 5:31

Titlul sună interesant, nici nu știam că papillon înseamnă fluture. Povestea îmi aduce aminte cu altă carte pe care am citit-o, dar nu-mi vine titlul, deși cred că sunt mari diferențele dintre ele. N-am auzit de ea până acum, dar dacă o să dau de ea pe la biblioteca școlii poate o s-o împrumut. Toate cărțile merită o șansă.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Papillon   

Sus In jos

Papillon

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-