Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Gabriel Garcia Marquez

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Gabriel Garcia Marquez   Vin 29 Iul 2011 - 11:32

Gabriel García Márquez (n. 6 martie 1927, Aracataca, Columbia) este un redactor și scriitor columbian, care a obținut Premiul Nobel pentru Literatură în anul 1982, pentru nuvelă și scurte istorii, unde fantasticul și realul sunt combinate într-o lume liniștită de bogată imaginație, reflectând viața și conflictele unui continent. Este cunoscut de către prieteni drept Gabo. Cel mai cunoscut roman al său este: Cien años de soledad (Un veac de singurătate). Literatura sa se încadrează în paradigma realismului magic.
Opere:
Ojos de perro azul, 1950 (Ochide câine albastru);
La Hojarasca, 1955 (Frunze uscate);
Relato de un náufrago, 1955 (Povestea unui naufragiat);
El canibal, 1955 (Canibalul);
Un día después del sábado, 1955 (O zi după sâmbătă);
La mala hora, 1961 (O oră rea);
El coronel nu tiene quien le escriba, 1961 (Colonelului nu are cine să-i scrie);
Los funerales de la Mamá Grande, 1962 (Funeraliile bunicii);
Un señior muy viejo con unas alas enormes, 1966 (Un domn foarte bătrân și cu niște aripi enorme);
Cien años de soledad, 1967 (Un veac de singurătate);
Monólogo de Isabel viendo llover en Macondo, 1968 (Monologul Isabelei văzând ploaia din Macondo);
Cuando era feliz e indocumentado, 1973 (Când eram fericit și nedocumentat);
El otono del patriarca, 1975 (Toamna patriarhului);
Todos los cuentos, 1976 (Toate poveștile);
Crónica de una muerte anunciada, 1981 (Cronica unei morți anunțate);
Viva Sandino, 1982 (Trăiască Sandino);
Noticia de un secuestro, 1982 (Știri despre o răpire);
El amor en los tiempos del colera, 1985 (Dragoste in vremea holerei);
El general en su laberinto, 1989 (Generalul în labirintul său);
Vivir para contarla, 2002 (Să trăiești și să povestești);
Memorias de mis putas tristes, 2004 (Amintirile curvelor mele triste);
El rastro de tu sangre en la nieve (Urma sângelui tău pe zăpadă);
Del amor y otros demonios (Despre dragoste si alti demoni).

Mi-am dorit de cativa ani sa citesc un romal scris de acest autor, insa intotdeauna am gasit alte carti care mi se pareau mai bune si am uitat de el. Insa am apucat sa citesc " Despre dragoste si alti demoni", o nuvela scurta, de 150 de pagini, care m-a impresionat intr-un mod foarte placut. Realismul magic nu m-a atras niciodata, insa Marquez il face sa para atat de verosimil, de parca as trai in acelasi timp si as fi in aceeasi ecuatie cu personajele lui.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
xRinei

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Mier 7 Sept 2011 - 9:23

Un veac de singuratate este incredibila, merita citita. Daca ti-a placut nuvela lui, o sa-i adori romanul.

Marquez are un stil aparte, oarecum plictisitor ( in roman, ma refer) si foarte ambiguu ( toate personajele au acelasi nume, e un haos complet :)) ) dar povestea in sine, mesajul si mai ales sfarsitul sunt geniale. Am citit-o pe la 14 ani si tot planuiesc sa o recitesc dar cum am mai zis, e o carte greoaie, partea cea mai interesanta fiind anticiparea sfarsitului ceea ce face o recititire grea.

Nu am citit nuvela pe care ai mentionat-o tu, insa am citit vreo zece alte si m-am indragostit :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.xrinei@deviantart.com
Noctem Aeternus.
word addict
word addict

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Mier 7 Sept 2011 - 9:27

am de la el 3 carti: "Dragostea in vremea holerei", "Un veac de singuratate" si "Povestea tarfelor mele triste". incepusem "Un veac...", dar nu stiu din ce motiv am abandonat-o. poate o s-o reincep.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Mier 7 Sept 2011 - 9:47

xRinei a scris:
Marquez are un stil aparte, oarecum plictisitor ( in roman, ma refer) si foarte ambiguu ( toate personajele au acelasi nume, e un haos complet :)) ) dar povestea in sine, mesajul si mai ales sfarsitul sunt geniale.
Am multe carti de la el, mai ales de prin biblioteca mamei. Insa nu m-am apropiat de niciuna, desi initial imi doream, ma tenta etc. Mi-a fost de ajuns sa pun mana pe "Dragoste in vremea holerei". Ai deschis extraordinar de bine stilul sau pe care pe mine una ma depaseste. Am rezistat cam jumatate din roman, apoi am lasat-o moarta, efectiv nu mai puteam... Uneori imi plac stilurile mai ametioare de a scrie, insa Marquez chiar nu ma atrage. Si imi pare rau, caci asa cum ai spus-o si tu in tot haosul ala al stilului autorului ideile, story-line-ul si conceptele sunt geniale.
Sus In jos
xRinei

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 43
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Joi 8 Sept 2011 - 6:22

Eu am reusit s-o citesc fiindca trei sferturi eram pedepsita sau nu mergea netul sau ceva de genul asta, nu aveam nici o alta sursa de distractie si cand mi-a revenit eram deja in " mijlocul actiunii" si nu i-am mai dat drumul din mana.

In Vremea Holerei sper s-o citesc in urmatoarele ore, pe avion :).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.xrinei@deviantart.com
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Dum 13 Noi 2011 - 12:43

Desi tot aud de acest autor n-am citit de la el decat "Ochi de caine albastru" acum doi ani si din cate imi amintesc mi-a placut. N-am mai incercat alte carti ale lui pentru ca nu prea imi place sa fiu dezamagita *desi in ultima perioada tot patesc asta si mi-a scazut de tot cheful de citit*. Din cei care ati citit ce carti ale sale mi-ati recomanda?:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Dum 13 Noi 2011 - 14:20

Cred ca treaba cu dezamagirea se intampla fiindca cerintele si pretentiile cresc odata cu varsta. Si eu patesc acelasi lucru.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Sam 15 Sept 2012 - 14:23

Am citit o singura carte de la el si desi am avut ocazia sa mai citesc si altele am zis sa mai treaca timpul, momentan nu am stare sa gust un astfel de gen de carte. Poate pe viitor cine stie, mai ales ca am tot auzit despre "Dragoste in vremea holerei".
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   Sam 24 Noi 2012 - 10:27

Am citit Despre dragoste și alți demoni, carte obligatorie anul trecut la română. Autorul are un stil foarte drăguț de a scrie, nu pot să spun că m-a uimit, dar e simpatic și ușor de citit, iar povestea în sine e drăguță, mai ales modul în care a început, nu direct ațiunea ci săpături arheologice și de acolo amintiri, istorie și așa mai departe, extrem de simpatică această carte. Aș mai citi alte cărți de la el, sunt sigură că sunt la fel de captivante:-?

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gabriel Garcia Marquez   

Sus In jos

Gabriel Garcia Marquez

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Fernando Colunga
Pagina 1 din 1