Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

La Medeleni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: La Medeleni   Lun 20 Iun 2011 - 23:11

N-am gasit topic cu acest roman.

Image and video hosting by TinyPicImage and video hosting by TinyPicImage and video hosting by TinyPic

Urmărind adolescența protagoniștilor, Ionel Teodoreanu surprinde – printre cei dintâi între romancierii noștri interbelici – un ritm și un stil de viață deja modernist, sincron cu cel occidental. Modern style-ul casei din Pitar Moș a lui Herr Direktor și Dănuț, stilul garçonne, emancipat al Olguței Deleanu, preocupările sportive ale tinerilor, automobilul, cinematograful, petrecerile de liceeni prefigurează deja atmosfera anilor ’20.

Prin Mircea și Dănuț, Ionel Teodoreanu se dovedește a fi, de fapt, un subtil avocat literar al medelenismului. Căci „medelenismul“ nu e legat doar de experiența socio-istorică a unei clase în declin. E un stil de viață strâns legat de experiența unor vârste ale marilor vacanțe (copilăria, adolescența, prima tinerețe) aflate la „hotarul“ dintre două epoci istorice. E, totodată, o emblemă a intimismului familial pe care chiar și lumea comunistă autohtonă l-a conservat, pînă la un punct.

Eu am inceput ieri primul volum. Voi le-ati citit? Ce parere aveti?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Lun 4 Iul 2011 - 5:13

Eu l-am citit cand eram in clasa a cincea sau a sasea, nu mai tin minte. Tot ce imi amintesc e ca nu prea ma impresionase in vreun fel romanul...
Probabil ca acum nu m-as mai apuca de el, e specific unei varste si daca nu l-am apreciat atunci, cu atat mai putin as face-o acum :-??
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
5th avenue
legendary writer
legendary writer

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Lun 4 Iul 2011 - 9:24

Eu le-am citit in clasa a cincea, cred.

Stiu ca ma plictisea ingrozitor si nu le-am mai recitit. Nu mi se parea prea itneresanta povestea copiilor, oricum. Ori nu am fost eu foaret atenta si n-am prins firul povestii. Oricum, nu mai tin minte nimic :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rebellionabsentee.blogspot.com
Rebecka Ford
lil' speller
lil' speller

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 22
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Lun 4 Iul 2011 - 10:44

Cred ca tot prin clasa a cincea, am terminat atat primul, cat si al doilea volum. Spre deosebire de altii la momentul respectiv mi s-a parut destul de atragator, datorita descrierii lui Ionel Teodoreanu, care deseori reuseste sa te introduca in atmosfera.
Daca as reincepe probabil as privi cu alti ochi. Cred ca volumul I e o carte buna daca ai trait intr-un mediu similar, in ceea ce-l priveste pe al doilea pot spune ca e mai generos.
Mm, dar nu erau mai mult de 3 volume?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/xromanticthug/
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 20
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Mar 19 Iul 2011 - 11:20

Le-am citit in primavara asta, nu m-au impresionat in mod special, dar chiar si faptul ca am mers pana la capat cu lectura a trei volume inseamna ceva.
Mi-au placut unele amanunte, la fel cum mi-au displacut unele. Tin minte prea putin despre povestea din carte ca sa spun ca m-a influentat in vre-un mod, dar... era buna pentru ca sa-mi umplu serile in care aveam pofta de o carte.
Sus In jos
VelvetH0ur
passionate writer
passionate writer

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 1260
Varsta : 22
Localizare : Constanta
Stare de spirit : moody & happy
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Mar 19 Iul 2011 - 11:31

cred ca sunt printre singurele persoane carora le-au placut intr-o oarecare masura volumele. really, pe majoritatea.. celor de varsta mea, cel putin, ii auzeam cu "ew, m-a obligat cutare sa citesc La Medeleni X_X"
prima nu m-a impresionat cu prea multe, ce-i drept. foarte childish. in schimb de la a 2a (biiiine, n-am apucat sa o citesc si pe a4a) a devenit interesant.
tin minte ca ma fascina personajul Adinei.
Sus In jos
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Mier 20 Iul 2011 - 11:17

Imi pare rau, dar mie nu-mi place cartea. Eu citesc carti fictive.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Mier 10 Aug 2011 - 22:31

am citit primul volum acum câțiva ani și nici nu m-am gândit să le deschid pe restul. m-a plictisit îngrozitor.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Sam 15 Sept 2012 - 14:43

Mda, spuneam ca le voi citi si asa am facut pana la jumatatea primului volum cand nu m-a prins deloc. Si desi auzisem ca al doilea volum e mai bun le-am pus frumos inapoi in biblioteca si acolo au ramas.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: La Medeleni   Vin 21 Sept 2012 - 10:20

Am cartile intr-o alta editie, mai veche, de la o editura care le-a publicat in doua volume. Presupun ca primul le reprezinta pe cele doua aparute in editia mai noua. Doar pe acela l-am citit. M-am apucat si de ultimul, dar nu mi-a mai placut si l-am lasat. Ieri, mama a ascultat o dramatizare a primelor doua volume si mi-am amintit de carte si de personaje. Inainte nu credeam asta, dar acum am ramas cu impresia ca Ionel Teodoreanu i-a facut pe copii prea destepti, provenind dintr-o lume cu care nu toti cititorii se pot identifica.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: La Medeleni   

Sus In jos

La Medeleni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-