Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Literatura SF

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Literatura SF   Mar 3 Mai 2011 - 0:54

"Științifico-fantastic sau S.F. (denumit și science-fiction) este un gen literar și cinematografic a cărui temă principală este impactul științei și tehnologiei asupra societății și persoanelor." [sursa: Wikipedia.org]

Aceasta e definitia data de Wikipedia Sf-ului. Intrebarile mele sunt simple:
- Cititi literatura Sf?
-Daca da, ce ati citit pana acum?
-Autori preferati? Carti preferate?
-Ce parere aveti despre Sf in general?
-Recomandari?

Eu citesc literatura stiintifico fantastica de multa vreme, probabil si datorita influentei tatalui meu care citeste cu aviditate Sf. Desi am citit destul de mult pana acum, inca mai sunt multe carti pe care mi-e rusine sa spun ca nu le-am citit. Unul dintre autorii mei preferati este A.E. van Vogt, care a scris mult, desi dupa parerea mea ce mai buna ramane tot seria Non A. De curand a inceptut sa imi placa si Orson Scott Card.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 1:33

Am încercat să citesc și eu Ciberiada, de Stanislaw Lem. N-am terminat-o, pentru că nu m-a atras foarte tare, chiar mi s-a părut destul de prost scrisă (sau probabil traducerea a lăsat de dorit). De-atunci nu m-am mai avântat prin SF, doar fiction și atât. D:
Din ce ai citit tu, ce recomanzi? :-?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 3:24

Sf-ul nu e un gen usor de citit, unele chiar iti cer sa ai destul de multe cunostinte tehnice (cum am dat e de una care ma termina psihic cu terminologia...). Totusi, sunt destule care ssunt mai putin hard Sf si mai mult se axeaza pe partea psihilogica.

Am sa iti recomand cateva carti mai usurele, ca sa prinzi gustul.

- "Ritual de trecere" Alexei Panshin - un Sf axat mai mult pe partea psihologica. E una dintre cartile care mie mi-au placut foarte mult, unul dintre primele mele Sf-uri. Cred ca sunt vreo 9-10 ani de atunci. Ti-o recomand si garantez ca o sa te prinda, ma ales ca este scrisa din perspectiva unei pustoaice, este evolutia ei de pe la 12 ani pana pe la 14. Plotul cartii e destul de simplu la prima vedere: din cauza suprapopularii, Pamantul a fost distrus. Au scapat doar cateva nave imense (scobite in asteroizi), care au reusit sa populeze alte planete. Cu toate astea, majoritatea oamenilor de stiinta si a celor mai destupati la minte n-au vrut sa paraseasca confortul navelor, asa ca acestea inca mai sunt populate. Din dorinta de a nu se mai ajunge vreodata la suprapopulare exista un mod de selectie naturala, numit Ritual de trecere: la putin timp dupa implinirea a 14 ani, copii sunt lasati, impreuna cu un cort, un cal, o arma si alte obiecte trebuincioase supravietuirii, pe o planeta-colonie timp de 30 de zile. Dupa 30 de zile, daca supravietuiesc, se intorc pe nava si sunt considerati adulti. Povestea o urmareste pe Mia Havero, pe masura ce aceasta se pregateste sa plece in Incercare, cum i se mai spunea Ritualului.

- Orson Scott Card - "Wyrm" - Cartea asta n-as cataloga-o chiar drept Sf, e mai mult fantasy, cu cateva elemente de Sf, dar e o carte buna. E tot povestea unei tinere care trebuie sa-si infrunte destinul si sa decida ce este, de fapt bine si rau. N-am sa-ti expun plotul, pt ca isi va pierde din farmec. Oricum gasesti pe net. Si cartea o gasesti la Nemira. Zilele astea au avut niste reduceri mari...

- Orson Scott Card - "Stapanul cantecelor" - mai mult Sf, desi nici pe departe hard. La fel ca si in "Jocul lui Ender" de acelasi autor, se pune problema copilului geniu. Desi n-am reusit sa o termin (pt ca m-am apucat de 3 carti deodata), Stapanul cantecelor m-a prins imediat, si mi se pare chiar un pic mai usurica decat Jocul lui Ender. Ti le recomand oricum pe amandoua. Le gasesti la Nemira.

- Vladimir Colin - "Capcanele timpului" - Aici sigur nu vei avea probleme cu traducerea, pentru ca autorul este roman. E un volum de nuvele, cea mai buna fiind "Divestisment pentru vrajitoare", fiecare dintre ele tratand, in dierite moduri, problemele impuse de calatoria in timp. Si paradoxurile ei. Cartea e mai greu de gasit. Eu am o editie veche si jigarita...daca reusesc sa o gasesc pe net o pun pe forum.

- A.E. van Vogt - "Destinatia: Univers!" - Din nou o serie de nuvele Sf. Mie-mi place foarte mult van Vogt si nuvelele au de obicei sfarsitul destul de neasteptat. Una care mi-a placut mult a fost "Satul vrajit" (sau ceva de genul, nu-mi mai amintesc exact)

- Isaac Asimov - "Soarele gol" - Din pacate am citit foarte putin de Asimov, cred ca aceasta a fost chiar prima carte pe care am citit-o. E mai mult un roman politist. Bun.

Si cam atat deocamdata, nu mai am idei. Cand mai ajung pe la ai mei, o sa arunc un ochi pirn biblioteca sa vad ce mai gasesc. Sper sa citesti vreuna din ele si sa-mi impartasesti impresiile :D
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 3:28

Din ce ai zis, mă tentează Ritual de tăcere și Capcanele timpului cel mai mult. Chiar o să le caut mâine, și dacă le găsesc, le citesc și scriu aici :) Mulțumesc >:D<
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 11:29

Am gasit "Ritual de trecere" si o am intr-un document word. Daca te intereseaza, pot sa o pun pe forum (am vazut ca se practica), sau sa ti-o trimit in vreun fel. daca mai este cineva interesat, sa ma anunte :)
Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 20
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 13:04

si pe mine ma tenteaza "Ritual de tacere" :>

^ Jain (habar n-am cum te numesti.), ai putea sa mi-o trimiti si mie?
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 13:54

Jain e ok :))

Am pus documentul pe 4shared. Sper sa cititi, sa va placa si sa reveniti cu impresii.

Panshin, Alexei - Ritual de trecere.doc
Sus In jos
ă.castravete
lil' speller
lil' speller

feminin Pesti Bivol
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 20
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 7 Mai 2011 - 14:02

Multumesc, poate reusesc sa o termin chiar in noaptea asta si eventual sa si postez o parere.

Multumesc>:D
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Dum 8 Mai 2011 - 3:15

Ah, o iau și eu de pe 4shared, mulțumesc >:D<
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Lun 9 Mai 2011 - 4:47

Va astept cu pareri :D

Am considerat ca daca tot am pus linkul pentru 4shared nu mai are rost sa o pun pe forum. Am inceput, in schimb sa pun Dune de Frank Herbert. E un roman foarte bun, dupa parerea mea, si merita citit, mai ales ca nu pun mult odata.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Vin 20 Mai 2011 - 8:41

Eu n-am citit nicio carte serioasa din categoria SF. Singurele pe care le am prin biblioteca sunt mai degraba fantasy, cele de copii, pe care le-am evitat dupa primele 10 pagini citite, plictisindu-ma teribil.
Am si romanele Dune prin biblioteca, recomandate de n persoane, insa nu m-a atras subiectul deloc. De fapt, nu atat subiectele abordate mereu de SF-uri ma irita pe mine, ci modalitatea de scriere. Poate am dat eu numai peste carti plicticoase, insa descrierile ma adorm in general. Fraze interminabile... Nu stiu sa dau exemple de titluri pentru ca fiind iritata de ele nici nu le-am retinut. :)) Mi-ar placea sa incerc eventual macar una din cele de care spuneai tu, Jain, ca sunt mai 'usurele'. Asta pentru ca stiu ca am o parere prea superficiala despre domeniu tocmai din cauza ca nu am dat peste cartile potrivite si nici la momentul oportun.
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Vin 20 Mai 2011 - 9:55

Probabil nici in cazul celor fantasy n-ai nimerit tu o carte buna. Sunt carti, si carti. Poate ca nu iti va placea genul per total, dar e imposibil sa nu iti placa macar una.
"Dune" e un roman foarte bun, dar trebuie sa fi un pic obisnuit cu genul ca sa il gusti. Iti recomand sa citesti "Ritual de trecere" pe care am pus-o pe 4shared. Uite, dau copy/paste la priele doua paragrafe, in care se explica de fapt esenta cartii.

"Ca să fiu cinstită, nu mi pot aminti limpede tot ce s a întâmplat îna¬inte și după Încercare, așa că, acolo unde s a dovedit necesar, am umplut golurile cu "posibilități" — in¬venții, dacă vreți.
Nu există nici o îndoială, niciodată nu m am exprimat atât de cursiv pe cât scriu acum și aici. Probabil nimeni altcineva nu a făcut o. Unele în-tâmplări sunt în întregime imaginate, totuși nu contează. În cea mai mare parte, totul a fost descris suficient de aproape de adevăr, dar lucrul cel mai important din această povestire nu îl constituie evenimentele în sine, ci transformările care s au produs în mine acum șapte ani. La schimbări tre-buie să fii mereu atent. În lipsa lor eu nu aș studia ordinologia, nu m aș fi căsătorit cu același bărbat și poate nici nu aș mai fi în viață. Schimbările au fost redate cu exactitate — nici o invenție.
"
Sus In jos
xRinei

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Sam 10 Sept 2011 - 10:05

Dune e departe de a fii o carte plictisitoare din punctul de vedere al artei literare. E mai degraba actiunea de la inceput ce ingreuneaza citirea dar odata citite primele 50 de pagini nu mai poti sa lasi cartea jos din mana.

Seria Dune si " Do Androids Dream of Electric Sheep" sunt singurele carti Sf citite dar planuiesc sa ma ocup de asta :).

Inafara de cele mentionate mai sus, mai recomanda cineva ceva?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.xrinei@deviantart.com
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Mar 10 Apr 2012 - 4:37

- Cititi literatura Sf?
Daca nu mi se da la scoala, numai Sf citesc.

-Daca da, ce ati citit pana acum?
Tara Duncan -6 volume
Harry Pother - toate
Vampirii Sudului
Tunele
Twilight
Gazda
Bestia
TVD + 2 din intoarcerea
Jurnalele lui Stefan
Fortele raului absolut
Cantec de gheata si foc
FIcele furtunii
Eragon
Septimus Heap - toate
Araninta Nalucila -toate
Aici in taramul Dragonilor
Ucenicul vrajitor, Aquamarine
Academia printeselor
Cvartetul timpului - primele 2 volume
si planuesc saptamanile astea sa iau si Vampiratii .. pai cam atat din cate tin minte.
-Autori preferati? Carti preferate?
Tara duncan, TVD si Jurnalele lui stefan in principal.

-Ce parere aveti despre Sf in general?
Ce pot sa zic ... stiu ca este ceva ireal, dar asta m-a captat pe mine cel mai mult si m-a facut sa ma departez de celelalte genuri. Imi place mult acest gen pentru ca toate 'minunatiile' se intampla.

-Recomandari?
Hm.. Tara Duncan :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
gabi2049

masculin Berbec Bivol
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 44
Stare de spirit : increzator
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Joi 24 Ian 2013 - 6:04

Declaratie: Oarecum incurcat (ca sa nu spun jenat), admit ca unele titluri pomenite de voi imi sunt complet straine, iar altele, chiar daca "suna cunoscut", nu s-au bucurat pana acum de atentia mea, desi pe vremuri ma consideram un veritabil fan SF...

Marturisire: Cum spuneam in randurile de prezentare, am gasit acest forum cautand un site dedicat SF-ului, pe care sa-mi popularizez cartea... (da, stiu, acesta nu este un forum dedicat SF !)

Asadar, cu speranta ca nu deranjez pe nimeni, indraznesc sa va propun o carte care se distribuie gratuit amatorilor:

http://2049adventureteam.blogspot.ro/
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://2049adventureteam.blogspot.ro/
Ayrin Charles
faithful writer
faithful writer

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 546
Varsta : 23
Stare de spirit : în general bună
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Vin 1 Mar 2013 - 11:41

Am inceput recent sa citesc literatura S.F. Mi se pare extraorinar de interesante toate ideile autorilor despre viitor. Nu stiu daca se poate incadra in aceasta categoie "Copilul Diivin". Sincer, nu am gasit nimic pe net care sa confirme ideea ca ar putea face parte din aceasta categorie, insa ideile mi se par...futuriste.
Am inceput triologia pandora, scrisa de celebrul autor de S.F.-uri ,Frank Herbert. Din pacate nu am al treilea volum deocamdata. L-am vazut in librarie, insa nu mi-l permit pe moment. Mi-a fost recomandata "Dune" .Am vazut filmul cand eram mica, imi amintesc vag unele secvente, insa persoana care mi-a recomandat-o a spus ca trebuie sa stii anumite lucruri pentru a intelege ce se ascunde defapt in spatele actiunii, ce mesaj transmite autorul. Asaadar, ma voi mai informa si poate pe viitor, voi citi.
In orice caz, recomand cu caldura literatura S.F., nu numai pentru ca iti mareste cunostintele in domeniile stiintifice ci si pentru ca reprezinta un fel de portal spre o lume la care noi nu vom avea acces.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://etotuna.blogspot.com
gabi2049

masculin Berbec Bivol
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 44
Stare de spirit : increzator
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Literatura SF   Lun 4 Mar 2013 - 1:02

Herbert Frank mi-a placut enorm cu un roman preluat in Almanahul Anticipatia din 1987, "Capcana de sticla". Ce-i drept, la vremea cand am citit era si foarte actual pentru ca ne aflam in plin regim comunist iar el povestea tocmai despre o dictatura (chiar daca instaurata cu cele mai bune intentii...): supravietuitorii unui razboi apocaliptic, dusi pe o alta planeta dupa ce Pamantul a fost parjolit, sunt controlati prin droguri pentru a evita orice posibilitate ca spiritul lor beligerant sa mai declanseze vreodata un razboi. Numai ca, in felul acesta, s-a zis si cu liberul arbitru si cu ceea ce, in general, numim viata...

"Dune" - filmul mi s-a parut OK, dar nu extraordinar; ceva similar (de hollywodian) cu epopeea "Razboiul Stelelor". Probabil ca cine ti-a recomandat "Dune" are dreptate si cartea este mai complexa decat filmul.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://2049adventureteam.blogspot.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Literatura SF   

Sus In jos

Literatura SF

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Comparatie intre carte si film
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum