Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Eu sunt numărul patru

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Eu sunt numărul patru   Dum 3 Apr 2011 - 4:05

Titlu original: I am number four
Titlu românesc: Eu sunt numărul patru
Autor: Pittacus Lore
Traducere de: Ana Veronica Mircea
Editura: Nemira

Citat :
Poate aveati deja niste banuieli, dar acum puteti fi siguri: extraterestrii sunt printre noi! Si nu ne vor cu totii binele! De fapt, cei bine intentionati, loricii, sunt extrem de putinii refugiati de pe Lorien, o planeta mai mica decat Terra, invadata si pustiita, jefuita de toate resursele vitale. Invadatorii au venit de pe Mogadore, secondati de animalele monstruoase din lumea lor natala, secatuita deja de ei insisi, ca rezultat al propriei nesabuinte.

Refugiatii de pe Lorien sunt noua - noua copii insotiti de cate un protector. Noua detinatori ai Mostenirilor Lorien, o serie de puteri exceptionale care incep sa se manifeste abia in adolescenta si care trebuie sa-i ajute sa-si recucereasca si sa-si repopulezeze planeta. Cei noua s-au imprastiat pe Pamant si s-au ascuns, fiindca, atata vreme cat nu sunt impreuna, o vraja nu ingaduie sa fie ucisi decat intr-o anumita ordine.

Dar si megadorienii se plimba printre noi, in numar mare, nu numai ca sa-i vaneze pe lorici, ci si fiindca si-au ales planeta noastra dreptinta a expansiunii! Intre noi si ei nu stau decat cei noua copiii! Si tenacitatea cu care ii cauta pe acestia din urma a dat rezultate: deja au ucis trei!.
Numarul Patru are cincisprezece ani. Stie ca el e urmatorul, stie ca, odata descoperit, nu va fi crutat. Dar nu isi pierde speranta, fiindca armele sale, Mostenirile Lorien, incep sa-si faca simtita prezenta - in paralel cu fiorii primei iubiri.

Numarul Patru se muta dintr-un orasel intr-altul, schimbandu-si de fiecare data numele. S-a saturat sa tot fuga, s-a saturat sa tot minta, s-a saturat de singuratate. Vrea sa se stabileasca intr-un loc, vrea sa-si faca prieteni, vrea sa ramana langa fata de care s-a indragostit. Dar stie ca are o datorie fata de poporul lui, vede sfarsitul cumplit al lumii sale in viziunile care sosesc odata cu prima lui Mostenire, trezindu-i dorinta de razbunare.

Ce va reusi si ce nu va reusi sa faca? Si, mai ales, va reusi sa supravietuiasca? Raspunsul se afla in paginile cartii, care pare sa aiba si ea o super-putere: nu-i permite cititorului s-o lase din mana!

N-am citit-o, dar știu că s-a făcut film după ea. A citit-o cineva? : D Sunt curioasă dacă e bine scrisă, pentru că, ca și subiect sună... destul de bine. :-?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Dum 3 Apr 2011 - 4:32

In film, numarul 4 nu are 15 ani :))
oricum, povestea e super interesanta. Nu am citit cartea, nici macar nu am vazut-o pe la vreo librarie :-?? Dar as citi-o daca as avea ocazia, bineinteles.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rain.
word addict
word addict

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 21
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Mar 27 Sept 2011 - 2:23

Tocmai am terminat-o asnoapte<3. As fi invatat la mate, dar cartea asta chiar m-a atras, poate si fiindca e prima oara cand citesc ceva de genul.
Sincer, mi-a placut. Chiar daca nu e o carte cu o descriere atenta a sentimentelor efectiv pretentioasa, eu chiar am simtit fiecare emotie a lui Patru. Iar povestea in sine mi s-a parut bine construita si pusa la punct, foarte bine scrisa si foarte bine impletite stilurile celor doi autori, desi recunosc ca e si efectul traducerii, da. Am citit si carti mai bune si sunt autori cu un stil superior, nu pot sa neg. Si totusi, a ajuns printre cartile mele preferate. Pacat ca nu e asa cunoscuta, merita mult mai mult decat Amurg.

Gata, acum ma duc sa dau testul initial:))
Sus In jos
shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 23
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Sam 1 Oct 2011 - 15:10

Rain. a scris:
Tocmai am terminat-o asnoapte<3. As fi invatat la mate, dar cartea asta chiar m-a atras, poate si fiindca e prima oara cand citesc ceva de genul.
Sincer, mi-a placut. Chiar daca nu e o carte cu o descriere atenta a sentimentelor efectiv pretentioasa, eu chiar am simtit fiecare emotie a lui Patru. Iar povestea in sine mi s-a parut bine construita si pusa la punct, foarte bine scrisa si foarte bine impletite stilurile celor doi autori, desi recunosc ca e si efectul traducerii, da. Am citit si carti mai bune si sunt autori cu un stil superior, nu pot sa neg. Si totusi, a ajuns printre cartile mele preferate. Pacat ca nu e asa cunoscuta, merita mult mai mult decat Amurg.

Gata, acum ma duc sa dau testul initial:))

:))))) Sper ca ai avut bafta la test!

Ontopic: Si eu vreau sa citesc aceasta carte.Este pe "wishlist-ul" meu..sper sa reusesc sa o cumpar,am inteles ca urmeaza sa apara si volumul 2 : "Puterea celor sase" :D
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Sam 8 Oct 2011 - 13:34

Am vazut-o in Real. E scumpa, costa peste 35 de lei si il are pe Pettyfer pe coperta ;)) .
Mi-ar placea sa o citesc, am citit cuvinte de bine in legatura cu ea. Filmul nu m-a impresionat, sunt multe chestii neexplicate, dar sunt sigura ca nu e si cazul cartii :D .

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Sam 22 Oct 2011 - 6:50

aaah, tot vreau să mă uit la film și-am zis că n-o fac înainte să citesc cartea, să nu-mi altereze percepția asupra cărții, deci tot amân. acuma mi-am comandat niște cărți și după ce le termin, cred c-o să mi-o iau. :/
Sus In jos
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Mar 10 Apr 2012 - 4:28

Stiu cartea. Mi-am incercat norocul la un consurc unde se punea la bataie un exemplar x_x nu am castigat ...
Prologul m-a incantat si poate o voi cumpara .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
AbbeyDawn
writer
writer

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 19
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Sam 14 Iul 2012 - 12:32

Am văzut doar filmul, dar nu mi s-a părut interesant așa că nu am cumpărat nici cartea.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 28
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Dum 15 Iul 2012 - 8:53

Nu stiam ca exista si o carte :-? Am crezut ca este doar filmul. Super! Poate o sa-l citesc si eu, pentru ca banuiesc ca-i diferit de film ;D

Spoiler:

Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 24
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Dum 15 Iul 2012 - 9:49

De fapt este o serie, iar "Eu sunt numarul patru" este primul volum. A mai aparut la noi "Puterea celor sase" cel de-al doilea volum.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   Sam 1 Iun 2013 - 2:06

Eu, spre rusinea mea, nici nu am auzit de ea si daca am auzit, nu imi mai amintesc. M-as uita la film, cu toate ca niciodata nu se compara cu cartea
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Eu sunt numărul patru   

Sus In jos

Eu sunt numărul patru

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Sunt Roman, deci ma mandresc...
» Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (3)
» Horoscopul chinezesc pe 2012
» ZODIA BERBECULUI
» Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina - 4
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-