Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Percy Jackson

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Percy Jackson   Dum 3 Apr 2011 - 4:02

Percy Jackson, un baiat de doisprezece ani, este pe cale sa fie exmatriculat din scoala… din nou. Indiferent cât s-ar stradui, nu poate sa stea departe de probleme.
Dar te poti astepta ca el sa stea cuminte si sa priveasca, în timp ce o batausa îl macelareste pe prietenul sau cel mai bun, care pe deasupra mai e si sfrijit?
Sau sa nu se apere când profesoara lui de pre-algebra se transforma într-un monstru si încearca sa-l omoare? Bineînteles, nimeni nu-l crede pe Percy de incidentul cu monstrul; nici el nu prea crede. Asta pâna ce Minotaurul îl urmareste în tabara de vara.
Dintr-o data, creaturi mitice par sa iasa direct din paginile manualului de Mitologie Greaca a lui Percy.
Baiatul începe sa-si dea seama ca zeii din muntele Olimp traiesc chiar în secolul XXI. si, mai rau, a reusit sa îi supere pe unii din ei: sageata-fulger a lui Zeus a fost furata, iar Percy este primul suspect.

Aceasta și Marea Monștrilor sunt singurele care au apărut deocamdată în România.
Până în prezent au fost lansate cinci cărți, The Lightning Thief (Hoțul Fulgerului), The Sea of Monsters (Marea Monștrilor), The Titan’s Curse (Blestemul Titanului) și The Battle of the Labyrinth (Bătălia Labirintului) și The Last Olympian (Ultimul Olimpian), care a și finalizat seria.

Am auzit că e destul de bună, s-a făcut și film după primul volum. O să-l împrumut și eu de la o colegă și o s-o citesc. Până revin eu cu o părere, mai e cineva care a auzit de carte/ a citit-o?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Percy Jackson   Joi 7 Apr 2011 - 6:11

Eu cartea nu am citit-o dar am văzut film și a fost foarte bun, așa că presupun că ea e și mai bună ;)) Totuși tipul din film nu părea să aibe 12 ani X_x, cred că în film cam pierd date importante cum ar fi vârsta, pentru că protagonistul nu pare de 12 :)
Poate o să o găsesc la bibliotecă, de preferat al doilea volum pentru că după primul deja am văzut filmul, cum merge la Hades și bilele alea care îl aduc înapoi, mersul prin LA și cum nuferii ăia îl hipnotizează:-?

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DaeMariutza

feminin Berbec Bivol
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 20
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Percy Jackson   Vin 25 Noi 2011 - 23:53

Stii cumva la ce editura a aparut cartea? In film,Percy are 19 ani,l-am vazut si eu de curand:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Percy Jackson   Sam 15 Sept 2012 - 14:20

Pare draguta cartea si ma duce cu gandul la cartile si seriile distopice ce-au tot aparut cu adolescenti si puteri. Cred ca pentru copiii si adolescenti e o lectura simpatica, dar nu si pentru mine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Percy Jackson   Vin 21 Sept 2012 - 10:27

Aii, in film joaca Logan Lerman. Il iubesc pe tipul ala. :)) Si vreau sa citesc cartile doar din cauza asta, desi par mai degraba potrivite pentru sora-mea, care are 10 ani. :))

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Percy Jackson   

Sus In jos

Percy Jackson

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-