Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

Numarul mesajelor : 15621

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 26 Noi 2008 - 11:51

uita`te aici sa`ti faci o mica idee :X

http://www.youtube.com/watch?v=5PIjpIudgaI
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 22
Localizare : Intr`un loc unde poti sa fii singur cand vrei
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Noi 2008 - 3:57

Toate filmele dupa carti sunt niste tampenii. Am vazut "Shaining", "Cimitirul Animalelor", "Carrie" [tot cel nou] si m-am uitat la niste secvente din "Salem's Lot".

Toate sunt foarte slabe... adica nu se compara deloc cu carte. Daca le iau pe rand...

"Shaining" - In carte, Wendy este o femeie inteligenta si protectoare in timp ce in film pare atat de proasta, infantila :-&. Yack. Apoi, nu se respecta actiunea ... Daca nu ma insel, nu e niciun pasaj din carte care sa contina replica de baza a filmului "Here is Jacky!", nu-i asa? M-am uitat anume pentru replica asta si nu am gasit-o. In fine... slabe efecte speciale, e aiurea.

"Cimitirul Animalelor" - cel mai bun film din toate cele enumerate. Mi-au placut in mod special personajele... aratau exact cum mi le imaginam eu, cu toate ca eu mi-l imaginam cu totul altfel de micutul Danny inviatul... cam fals in film. Si nici aici nu se respecta deloc actiunea din carte. Sunt scoase secvente si personaje, si replici fundamentale pe care eu inca le tin minte cu toate ca am citit cartea anul trecut...

"Carrie" - Actrita o interpreteaza foarte bine pe Carrie, dar mama ei ["Mommy"] nu este deloc asa cum mi-am imaginat-o. Chiar m-a dezamagit acest lucru... exista alte mii de actrite care ar fi putut face mult mai bine rolul unei bisericoase tacanite... Anyway... aici se respecta actiunea in mare... si asta e bine.

"Salem's Lot" - aici am vazut doar primele cateva parti si mi s-a parut stupid. Ce e cu "vampirul" ala?? WTF? Nashpa... Un film total ratat pentru o carte atat de buna...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://h2o-x.wikiforum.ro/index.htm
White Feather
apprentice writer
apprentice writer

masculin Fecioara Bivol
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Noi 2008 - 6:17

In tot deauna ecranizarile la carti sunt varza
Mai ales cand in loc sa construiasca paisajele intrun studio , le fac direct pe PC si se vede clar cat de editata e fimul :|
Eu cred ca n-am mai vazut filemele cu HP de la al treilea tocmai din acest motiv.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Noi 2008 - 11:06

eu nu am vazut ecranizarile, nu vreau sa le vad din moment ce am citit cartile :)
aproape toate sunt nasoale:|
stiu ca cei care vor sa faca ecranizari dupa romanele lui ii platesc doar 1 dolar:|
Sus In jos
[AdDaMs][FaMiLy]
supreme master of words
supreme master of words

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 6017
Localizare : Acolo unde ma duce gandul, unde se termina pamantul si mai concret in Orasul Fara Suflete
Joburi/Distractii : Everything which makes me happy
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Noi 2008 - 11:24

M-am gandit sa pun din cartile lui..ca eu am ceva din ele in Pc
Si sa incep cu Carrie, cea care este prima :)
Daca nu se citesc.Imi cer scuze ca v-am intrerupt discutia

____
CARRIE
Stephen King

Această carte este pentru Tabbz, care m-a atras în
ea... și apoi, m-a scos pe cauțiune.

PARTEA ÎNTÂI
Sport cu sânge

Tabletă informativă din săptămânalul "Enterprise", 19 august 1966, Westover (Me.)
(abr. ) Maine

SEMNALAREA UNEI PLOI CU PIETRE

Mai multe persoane de încredere au semnalat faptul că o ploaie de pietre a căzut din bun senin pe Carlin Street, în orașul Chamberlain, la data de 17 august. Pietrele au căzut mai ales pe casa D-nei Margaret White, deteriorând în mare măsură acoperișul și avariind două jgheaburi și un burlan, estimate la aproximativ 25$. D-na White, văduvă, locuiește cu fetița ei în vârstă de trei ani, Carietta.
Nu s-a putut lua legătura cu D-na White pentru declarații.

Nimeni nu a fost într-adevăr surprins când s-a întâmplat, nu cu adevărat, nu la acel nivel subconștient unde colcăie lucruri sălbatice. Ca reacție exterioară, toate fetele din sala dușurilor au fost șocate, înfiorate, rușinate sau pur și simplu bucuroase că White, cățeaua, o luase iarăși peste bot. Unele dintre ele ar fi putut de asemenea simula surpriza dar, firește, pretențiile le erau neîntemeiate. Carrie învățase la aceeași școală cu unele din fete încă din clasa întâi, iar starea începuse să se clădească încă de pe atunci, să se clădească încet și imuabil, în conformitate cu toate legile ce guvernează natura umană, și cu statornicia unei reacții în lanț apropiindu-se de masa critică.
Ceea ce nici una dintre ele nu știa, bineînțeles, era că acea Carrie White avea puteri telekinezice.

Inscripție scrijelită pe un pupitru din Școala Elementară cu clasele V-VIII, Barker Street, Chamberlain:

Carrie White mănâncă căcat.

Vestiarul era plin de strigăte, ecouri, și sunetul subteran al dușurilor împroșcând dușumeaua. Fetele jucaseră volei la prima oră, iar sudoarea lor de dimineață era ușoară și înfocată.
Se întindeau și se zgârceau sub apa fierbinte, chiuind, stropindu-se, dând din mână-n mână calupuri de săpun alb. Carrie stătea printre ele apatică, precum o broască între lebede. Era o fată îndesată, cu coșuri pe ceafă, spinare și fese, părul ud fiindu-i complet lipsit de culoare. I se lipea de față îmbibat în posomorală, iar ea nu făcea decât să stea, cu capul ușor aplecat, lăsând apa să-i biciuiască pielea și să șiroiască pe jos. Arăta a țap ispășitor, veșnicul cal de bătaie, care crede în cheile franceze pentru mâna stângă, perpetua bătută-n cap, și asta și era. Își dorea cu disperare și consecvență ca Ewen High să fi avut dușuri individuale ― și, deci, private ―, asemeni liceelor de la Westover și Lewiston. Se zgâiau. Întotdeauna se zgâiau.
Dușuri închizându-se unul câte unul, fete pășind afară, scoțându-și caschete de baie pastelate, frecându-se cu prosoapele, spray-indu-se cu deodorant, uitându-se la ceasul de deasupra ușii. Sutiene fură încopciate, picioare pășiră în chiloți. Aburul stătea suspendat în aer; locul ar fi putut să fie o baie publică egipteană, cu excepția ghiorăitului constant al vârtejului Jacuzzi din colț. Chemări și fluierături ricoșau cu toată vioiciunea și fiorul bilelor de biliard după un carambolaj.
― ... așa că Tommy a zis că n-o suferă s-o vadă pe mine și eu...
― ... merg cu soră-mea și bărbată-su. Ăla se scobește-n nas, da' și ea la fel, așa că-s foarte...
― ... duș după școală, și...
― ... prea ieftin ca s-arunci un afurisit de penny și-atuncea Cindi și cu mine...
Miss Desjardin, profesoara lor de educație fizică, subțire și fără sâni, păși înăuntru, lungi scurt gâtul de jur împrejur, și-și pocni o dată palmele, zgomotos.
― Ce-aștepți, Carrie? Judecata de Apoi? În cinci minute se sună!
Șortul îi era orbitor de alb, picioarele nu prea conturate dar frapante, cu musculatura lor discretă. Un fluier de argint, câștigat în facultate la o competiție de tras cu arcul, îi atârna la gât.
Fetele chicotiră iar Carrie ridică privirea, cu ochii grei și încețoșați de căldură și de vuietul constant, ritmic, al apei.
― Ăhău?
Sus In jos
surfacing
apprentice writer
apprentice writer

feminin Rac Mistret
Numarul mesajelor : 268
Varsta : 21
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Noi 2008 - 11:46

iubesc partea cu "Ăhău?"
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 5:35

Vrei sa o pui pe toata? Eu as sugera sa punem doar partile interesante, pentru ca cititorii sa-si faca o imresie despre carte. Recunosc ca partea interesanta din Carrie este inceputul... si mai stiu eu una foarte tare... In fine... Nush daca e okay sa pui toata cartea aici...
Sus In jos
White Feather
apprentice writer
apprentice writer

masculin Fecioara Bivol
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 6:49

Defapt parti interesante dar sa fie si dintre primele parti.
Doar sa starneasca curiozitatea , doar nu pui finalul dintro data

Ar fi cam aiurea sa pui intrun topic de un forum o carte de vreo 300 in posturi.
Ar fi vreo 300 de postari daca pui numai 1 pagina :|
Sus In jos
surfacing
apprentice writer
apprentice writer

feminin Rac Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 6:55

nici mie nu mie se pare o ideea asa de buna asta cu cartea...eventual un rezumat/descriere, si cui este interesant ii poti trimite tot ;)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 13:30

si eu sunt de parere ca ar trebui sa postezi ( daca vrei ) doar partile careti se par interesante.
asa putem face toate : stabilim un roman , iar cine l`a citit poate posta partile care i`au placut :)
Sus In jos
[AdDaMs][FaMiLy]
supreme master of words
supreme master of words

feminin Scorpion Caine
Localizare : Acolo unde ma duce gandul, unde se termina pamantul si mai concret in Orasul Fara Suflete
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 13:56

In fine, face-ti ce vreti.N-am nicio idee.:D
Daca vreti numai pun:D
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 14:06

eu as vrea sa pui partile care ti`au placut cel mai mult :)
sunt tare curioasa sa citesc :P
Sus In jos
[AdDaMs][FaMiLy]
supreme master of words
supreme master of words

feminin Scorpion Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 28 Noi 2008 - 14:21

Hmm..pai sa vedem
Partea asta-mi place:-?

___

Singură.
Durerea din picioare, pântec și părțile intime i se mai potolise puțin. Nu mai credea că sângerează de moarte. Cuvântul era "menstruație", și dintr-o dată îi apăru ca logic și inevitabil. Era Sorocul ei din Lună. Scoase un chicotit straniu și înfricoșat în nemișcarea solemnă a livingului. Suna ca un concurs cu premii. Și voi puteți câștiga o excursie complet gratuită în Bermude la Sorocul din Lună. La fel ca amintirea pietrelor, cunoștința menstruației părea să se fi aflat acolo dintotdeauna, blocată dar așteptând.
Se întoarse cu pas greu și urcă la etaj. Baia avea podele de lemn, frecate aproape până la albire (Curățenia e vecină cu Dumnezeirea) și o cadă pe piciorușe cu gheare. Dâre de rugină șiroiau pe porțelan sub scurgerea cromată, și nu exista duș. Momma zicea că dușurile sânt păcătoase.
Carrie intră, deschise dulăpiorul cu prosoape și începu să caute hotărâtă dar cu grijă, fără a muta nimic de la locul său. Momma avea ochi foarte ageri.
Cutia albastră se afla tocmai la fund, după prosoapele vechi pe care nu le mai foloseau. Avea pe o latură silueta încețoșată a unei femei în cămașă lungă de voal.
Scoase unul dintre șervețele și îl privi curioasă. Își tamponase cu unul de-ăsta rujul pe care-l ținea ascuns în poșetă ― odată, chiar la colțul străzii. Acum își amintea (sau își închipuia că-și amintește) de niște priviri iscoditoare și șocate. Obrajii i se împurpurară. Ele îi spuseseră. Roșeața păli într-o furie lăptoasă.
Intră în micul ei dormitor. Aici erau multe alte ilustrații religioase, mulți miei și scene febrile de dreaptă mânie. Deasupra șifonierului era fixat un prapor cu chipul Mielului. Pe șifonierul propriu-zis se aflau o Biblie și un Iisus din plastic care iradia lumină în penumbră.
Se dezbrăcă ― mai întâi bluza, apoi detestabila fustă lungă până la genunchi, furoul, burtiera, chiloții, portjartierul, ciorapii. Privi la mormanul de haine grele, la nasturii și elasticele lor, cu o expresie de nefericire feroce. În biblioteca școlii se găsea un teanc de numere vechi din revista "Seventeen", și le răsfoia adesea, afișând o expresie de indiferență idioată. Fotomodelele arătau atât de ușurele și cu pielea netedă în fustele lor scurte și îndrăznețe, în chiloți și lenjerie încrețită cu modele. Desigur, "ușuratică" era una din vorbele favorite ale lui Momma (știa că Momma ar spune o-fără-ntrebări) ca să le descrie pe ele. Iar asta ar fi făcut-o să fie fioros de conștientă de sine însăși, o știa. Goală, rea, înnegrită de păcatul exhibiționismului, o boare mângâindu-i lasciv partea dinapoi a picioarelor, ațâțând la desfrâu. Și știa că ele ar ști ce simțea. Întotdeauna știau. Ar fi făcut-o de rușine într-un fel sau altul, împingând-o sălbatic înapoi în rândurile măscăricilor. Era felul lor de-a fi.
Putea, știa că ar putea fi
(ce)
în alt loc. Era grasă-n talie numai pentru că uneori se simțea atât de nenorocită, de goală pe dinăuntru, de plictisită, încât singura cale de-a umple hăul acela căscat și șuierător era de-a mânca iar și iar și iar ― dar nu era chiar atât de grasă-n mijloc. Chimia trupului ei nu-i îngăduia să treacă dincolo de-o anume limită. Și avea impresia că picioarele îi erau de fapt frumoase, aproape la fel de frumoase ca ale lui Sue Snell sau Vicky Hanscom. Putea fi ―
(ce o ce o ce)
putea renunța la ciocolată, și coșurile i s-ar retrage. Așa se întâmpla întotdeauna. Putea să-și aranjeze părul. Să-și cumpere chiloți normali și pantaloni strâmți, albaștri cu verde. Să facă fustițe și rochițe după modele din Butterick și Simplicity. Prețul unui bilet de autobuz, al unuia de tren. Putea fi, putea fi, putea fi...
Vie.
Își descheie sutienul greu de bumbac și îl lăsă să cadă. Sânii-i erau albi ca laptele, îndreptați în sus și netezi. Aveau sfârcurile de o culoare deschisă, ca a cafelei. Își trecu mâinile peste ele și fu străbătută de un mic fior. Rău, murdar, oh, așa era. Momma îi spusese că exista Ceva. Ceva-ul acela era primejdios, un rău străvechi și de nerostit. Te putea face Slabă. Ia seama, spunea Momma. Vine noaptea. Te va face să te gândești la răutățile ce se petrec în parcaje și moteluri.
Dar, deși nu era decât nouă și douăzeci dimineața, Carrie bănuia că acel Ceva venise la ea. Își mângâie sânii
(pernecâh)
iarăși, și pielea-i era rece dar sfârcurile fierbinți și tari, și când îl strânse pe unul între degete, și asta o făcu să se simtă slabă, să se dizolve. Da, acesta era Ceva-ul.
Chiloții îi erau pătați de sânge.
Deodată, simți că trebuie să izbucnească în lacrimi, să zbiere sau să-și smulgă Ceva-ul din trup, întreg, zbătându-se, să-l strivească, să-l ucidă.
Șervețelul pe care i-l fixase Miss Desjardin se înmuia deja așa că și-l schimbă cu grijă, știind cât de rea era, cât de rele erau ele, cum le mai ura, pe ele și pe ea însăși. Numai Momma era bună. Momma se luptase cu Omul Negru și-l răpusese. Carrie o văzuse întâmplându-se, în vis. Momma îl alungase pe ușa din față cu o mătură, iar Omul Negru fugise pe Carlin Street în noapte, picioarele lui cu copite scoțând scântei pe asfalt.
Momma ei smulsese Ceva-ul din trup și era pură.
Carrie o ura.
Își zări fața în oglinjoara pe care o agățase de ușă, o oglindă cu ramă ieftină din plastic verde, bună numai ca să se pieptene în fața ei.
Își ura fața, fața sa năroadă, tâmpă, de vacă, ochii fazi, coșurile roșii și lucioase, cuiburile de puncte negre. Își ura fața mai presus de orice.
Reflecția fu spintecată deodată de o crăpătură argintie în zigzag. Oglinda căzu pe podea și se sparse în bucăți la picioarele sale, doar inelul de plastic rămânând să se holbeze la ea ca o orbită goală.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 29 Noi 2008 - 1:07

oh, cat de super a fost :X
cred ca o s`o caut si eu pe net si o s`o citesc :)
( stiu ca a scris cartea asta cu gandul la o colega de`a lui:P)
Sus In jos
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 14 Dec 2008 - 5:54

stephen e un adevarat geniu ar horror-ului clasic :x:X...numeroase din volumele lui au fost si ecranizate...pref mele de la el sunt"IT" si "The shinning" :X ..si de ce nu si "misery" :)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 14 Dec 2008 - 8:42

am terminat zilele trecute de citit " Misterul regelui " si adevarul e ca a fost putin greutza , ca doar e non - fictiune...
acum m`am apucat de " Povestea lui Lisey " si imi place :X
Sus In jos
surfacing
apprentice writer
apprentice writer

feminin Rac Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 14 Dec 2008 - 9:44

eu sunt la al 2lea volum din "apocalipsa". alriiiiiight!
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 29
Localizare : Ploiești
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 14 Dec 2008 - 14:52

Am modificat poza din primul post pt ca acest topic apare la Portal si il deforma!

Clubs:

shun jian heart attack (ah) dong ye bu neng dong (oh)
A sudden heart attack (ah) I can’t move (oh)
cui hui le wo de shi jie, chen zui zai ni gei de heart attack
Destroying my world, as I live in the heart attack you gave me
kuai shi qu hu xi, dang ni ru ci tie jin
Losing my breath, as you get even more close

EXO-M - Heart Attack
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://poisoned-by-music.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 4:22

am in lista de asteptare " Misery" si " Orasul BantuIT".
apoi mai sunt cateva carti de la SK pe care le are o amica, si mi le poate imprumuta :)
acum sunt la " Povestea lui Lisey " si e chiar tare :X
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 5:19

Stiu ca e tare. Am inceput Orasul BantuIT. Inceputul nu e chiar promitator. Sa vedem continuarea... :-?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 5:38

Cred ca la fiecare carte a lui Stephen King inceputul nu este promitator :)
Numai la Mobilul actiunea a inceput din primul capitol :D
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:26

Da... E cam descurajator faptul ca cartile lui incep aiurea, te face sa nu-ti doresti sa continui. Dupa parerea mea, primele pagini sunt cele mai importante... In fine, fiecare cu greselile lui. Si Stephen King se distinge prin aceste enervante greseli:(
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:37

Mie imi plac mult acele carti in care detaliile se leaga foarte mult de actiunea principala.
Si asa e si la SK.
Primele capitole ( care uneori devin si primele 200 de pagini ) sunt pline cu detalii pe care le foloseste in continuare :)
Sus In jos
Alexxa
word addict
word addict

feminin Berbec Bivol
Numarul mesajelor : 2251
Varsta : 20
Joburi/Distractii : Tumblr
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:38

Cum am ajuns pe forum am auzit de el...
Care imi poate recomanda niste carti de ale lui?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:41

Shining - e prima carte pe care am citit`o :)
POvestea lui Lisey - nu am terminat`o , dar e foarte dragutza :D
Mobilul - asta mi`a placut :P
Sus In jos
Alexxa
word addict
word addict

feminin Berbec Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:41

Huh...Din cate am inteles,cartile sunt Horror?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:44

mie mai mult mi se par niste Thrillere psihologice.
dar mnoah...ceilalti spun ca e horror :)
treaba e ca nu e un horror dinala de te face sa vomiti, ci e ceva ce sigur vei tine minte :)
Sus In jos
Alexxa
word addict
word addict

feminin Berbec Bivol
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 23 Dec 2008 - 6:45

Aham...
Voi tine cont de asta si voi citi si eu nista carti de-ale lui...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 26 Dec 2008 - 1:46

ma cam plictiseste POVESTEA LUI LISEY...
a citit`o careva sa`mi zica daca merita?;))
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 26 Dec 2008 - 1:50

Eu am inceput cu "Cimitirul animalelor"... Este foarte reusita si e perfecta pentru inceput... E captivanta, personajele sunt familiare [te acomodezi usor cu ele] si diverse... actiune are si umpic de magie prin dansa etc.

Mi-a placut mult. Dar daca vrei ceva care sa te sperie inceraca [stiu ca ma repet] "Salem's Lot"... la ea chiar visam urat.

Nu stiu daca am mai spus asta dar : cartile lui trebuie citite noaptea daca vreti sa aiba "efect"... Cel putin eu asa fac. Nu are farmec daca citesc pe lumina. Daca mai si plua [nu, nu se pune daca ninge] e si mai bine...

Citat :
ma cam plictiseste POVESTEA LUI LISEY...
a citit`o careva sa`mi zica daca merita?;))

Well, am citit-o eu. Faza-i ca eu am citito dupa ce m-am despartit de prietenul meu si a fost foarte binevenita suferinta lui Lisey ... intr-un fel parca ma compatimea. E foarte frumos scrisa... legatura dintre cei doi este mai mult decat "pamanteasca" sa zic asa... Eu zic ca merita :). Nu e foarte horror in schimb, defapt nu e deloc horror :(
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 26 Dec 2008 - 1:58

Cimitirul animalelor l`am citit, partea cea mai tare e dincolo de jumate :X
cand o sa moara fi`su ;))
nu`ti spun mai mult :P

si, cu POvestea lui Lisey, ma cam incurc.
in sensul ca nu e horror, e cam plictisitoare, am ajuns la pagina 130 si mare lucru n`am inteles.
maenerveaza ca sare din prezent la trecut si inapoi si eu nici nu`mi dau seama.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 18 Ian 2009 - 11:15

of, in sfarsit am terminat de citit acum cateva zile Povestea lui Lisey, m`am chinuit la ea destul de mult, avand in vedere ca nu prea aveam cand sa citesc decat pe la scoala, in timpul orelor :))
mi`am schimbat complet parerea despre cartea asta.
daca la inceput ma plictisea, ei bine, acum a devenit cartea mea preferata, nu neaparat de la SK, dar cartea mea preferata in general.
personajul care m`a impresionat extraordinar de mult a fost Scott( nu personaj activ, era de fapt mort de doi ani).
Cand am citit pe parcursul cartii ca era un scriitor, care avea parul lung , care`i cadea pe frunte, era brunet si inalt, mi`a picat fatza. Am zis " Asta e chiar genul meu " :))
oricum, cartea e geniala, desi mi`a parut grea, caci sarea de la prezent la trecut, de la trecut la un trecut si mai indepartat, , si inapoi in prezent.
adik din 2006, 1996 si 1988 si apoi 2006.

in orice caz, a fost geniala :X
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 18 Ian 2009 - 11:21

Stiu, e foarte tare cartea. Eu am citit-o intr-o saptamana. Stiu ca e greoaie, dar merita... stilul inhibat da acel farmec carti... adica te face sa nu o termini prea repede, ci sa o savurezi cum se cuvine.
Mie mi-a placut si datorita faptului ca am citit-o la momentul potrivit, dupa ce ma despartisem de prieten [cred ca am mai zis asta] si asta este un aspect foarte importand. Eu si Lisey semanam enorm, ne compatimeam una pe alta... Cat despre Scott [in timp ce citeam faceam paralela dintre Lisey-Scott si eu-ex] mi se parea ca eu eram el, eu fiind cea ciudata... In fine, e complicat de explicat, si oricum nu va intereseaza.
Am pus pe prima pagina niste citate din carte, le-ai vazut? Alea chiar mi-au placut la nebunie :X .

Sunt inca la Orasul BantuIT, nu am prea avansat. Acum sunt ocupata cu o alta carte, care ma absoarbe total :X [ma uimeste faptul ca este scrisa de un roman :O].
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 18 Ian 2009 - 12:21

si eu m`am despartit intre timp de prietenul meu, si a fost parca reconfortant sa vad cat de mult o iubea Scott pe Lisey.

trebuie sa citesc si eu IT, prietena mea a zis ca e cea mai bun carte a lui :P
am auzit ceva :
la nemira se editeaza o noua carte a lui s.k pe nume duma key
ma intreb daca e adv
Sus In jos
surfacing
apprentice writer
apprentice writer

feminin Rac Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 18 Ian 2009 - 13:14

ati citit misery? as vrea sa mi-o iau
am terminat in vacanta apocalipsa, ideea a fost interesanta, desi greu de inteles in unele parti. mi-a placut :)
si dupa aceea am citit shining ^_^ AWSOME, DUDE. m-a omorat cartea asta
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 19 Ian 2009 - 8:48

misery e urmtoarea pe cre o citesc :X
tip care o are a zis k e super scarboasa, si nu ma crede e in stare sa o citesc :))
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Balanta Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 26 Ian 2009 - 11:46

Am citit Misery, si e draguta. Nu e foarte scarboasa, dar are unele parti mai sadice, ce-i drept. Mie mi-a placut... Plus ca citatele de la inceputurile capitolelor sunt bestiale :X :D
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 26 Ian 2009 - 12:19

acum o citesc si e chiar geniala :X
ador faptul ca personajele principale din romanele lui sunt adeseori scriitori <3
sunt la jumatatea cartii si imi place :D
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 1910
Varsta : 26
Localizare : skate-park
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 27 Ian 2009 - 3:58

am si eu o imntrebare: de ce costa apocalipsa 900 de mii?? cate pagini are?
Sus In jos
surfacing
apprentice writer
apprentice writer

feminin Rac Mistret
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 27 Ian 2009 - 5:02

^are destul de multe, cel putin a 2a carte depaseste 900.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 27 Ian 2009 - 10:46

da, si eu stiu ca e una dintre cele mai mari carti ale lui.
Sus In jos
Bianka :]
passionate writer
passionate writer

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 1467
Localizare : under your bed.
Joburi/Distractii : music.being myself.
Stare de spirit : depinde [:-??]
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 29 Ian 2009 - 8:52

deci stephen king e genial[:X]
am citit Misery si pot sa spun ca e bestiala [:X]
am fazut si filmul care e foarte...nashpa.nu se compara cu cartea[:X]
imi place stilul sau de a scrie.are un stil simplu,fara sute de figuri de stil care mai de care mai artistice.stie sa combine cuvintele,rezuntand niste fraze absolut geniale[:X]
pot spune ca e autorul meu preferat.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dumdididum.hi5.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 29 Ian 2009 - 9:14

^incearca si alte carti de ale lui , eu una ti`as recomanda Shining, pe aia am citit`o prima oara si ea m`a facut sa citesc in continuare SK :X

si eu am terminat Misery alltaieri si e chiar geniala :X
cred ca e cea mai infricosatoare carte de`a lui pe care am citit`o pana acum, dupa Mobilul, mai ales felul in care Annie in tortura pe Paul fara sa simta niciun fel de regret...
oricum, pe primul loc e povestea lui Lisey, si apoi Shining, apoi Misery :X

acum sunt la Salem`s Lot.
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 30 Ian 2009 - 8:35

eu m-am apucat zilele trecute sa citesc misery. e geniala. ador scriitorul asta.

ce imi mai recomandati? am vazut o carte scrisa de el, se numea jocul lui gerald daca nu am insel.. si am impresia ca e destul e spooky <3
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 30 Ian 2009 - 9:07

^ poti sa te uiti prin discutii, eu tocmai recomandasem in postul precedent postului tau, Shining.

si Misery e destul de ok sa o citesti prim oara, e mica ( eu o am de 300 de pagini ) si destul de simpla, fata de Povestea lui Lisey, care e chiar complicata.

Jocul lui gerald nu ti`as recomanda`o chiar acum, e o carte foarte, foarte psihologica, adik in 400 de pagini autorul vorbeste despre sentimentele si gandurile pe care le are intr`o singura zi o fata, tintuita la pat.

nici eu nu am citit`o pna acum , o las pe mai tarziu.
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 30 Ian 2009 - 14:06

stiu despre ce e vb in jocul lui gerald, si tomai din cauza asta voiam sa o citesc... sunt doar gandurile ce o bantuie pe tipa aia...( nu i-am retinut numele)

mie de obicei imi place sa citesc carti lungi. asa ca nu e o problema daca are 400-500 de pagini.

imi zici si mie despre ce e vb in Shining?

ps: am vzt si cimitirul animalelor si orasul bantuit...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 30 Ian 2009 - 14:36

poi hai sa le luam pe rand.

jocul lui Gerald nu e o carte lunga , la modul propriu, SK are carti si de 900 de pagini, dar e lunga la figurat, adik e dificil sa citesti gandurile unei fete , doar dintr`o zi.
aici vreau sa zic ca e mai usor si mai bine sa incepi sa citesti niste carti mai abordabile de`ale lui SK.

InShining este vorba despre un hotel bantuit, Overlook, in care se muta un scriitor Jack su ssotia lui, Wendy, si cu baiatul lor, Danny, care are puteri paranormale, adik are stralucire ( de la asta si numele cartii ). Hotelul bantuit il va face pe Jack sa`si piarda mintile si mai departe afli tu daca vrei sa o citesti :)

Orasul BantuIT e format din doua volume mari, cam de vreo 500 de pagini ( poate si mai mult).
e vorba despre un asa zis clovn care mananca copii... 7 copii fac un juramant ca se vor intoarce candva sa il omoare pe pennywise ( clovnul). Ei cresc, isi uita copilaria, dar la un moment dat primesc toti cate un telefon ca sa se intoarca in orasul natal unde isi amintesc toata copilaria si tot ce au patit din cauza clovnului.
( asta e un copy - paste de la prietena mea, care a citit romanul).

In cimitirul animalelor e vorba despre Louis Creed, un medic care s`a mutat intr`o locuinta noua impreuna cu sotia, fiul si fiica lui. La un moment dat, pisica fiicei sale moare, iar el, de teama ca fiica lui sa nu sufere o deceptie, o ingroapa in varful unei piramide a indienilor MIc Mac aflata in spatele curtii lui . Si pisica invie. ( el stia de faza cu inviatul de la vecinul lui ).
Si apoi..moare si fiul lui. Si il invie si pe el. Pana la urma mor aproape toti, inafra de fetita lui Louis, iar el...ramane la alegerea cititorilor.

sper ca ti`am povestitindeajuns incat sa vezi care iti place :)
oricum, ele sunt mult mai misto decat ti le`am povestit eu :))
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 24
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 30 Ian 2009 - 16:12

omg...cartile astea sunt un must read :x:x

nu am citit pana acum SK :"> decat fragmente...dar cu siguranta dupa ce voi termina ce mi-am propus ma voi apuca si eu de cel putin una din aceste cartzi:X
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 31 Ian 2009 - 3:16

omg!!! ms mult de tot. nu am putut sa imi aleg o preferata.cred ca rand pe rand o sa le citesc pe toate. shining o sa fie prima. suna destul de bine.

si le-ai povestit super ok!!! love ya!! ii multumesc si prietenei tale!!
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 23
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 31 Ian 2009 - 3:31

Wow! Pana acum nu imi starnise cine stie ce curiozitate. Doar ca va vedeam pe voi atat de nebune dupa aceste carti si ma gandeam ca trebuie sa scrie misto tipul. Dar acum, ca am citit rezumatele astea [thx Nico! :*] trebuie sa le citesc :x

Se mai gasesc in librarii? Personal nu am fost atenta, daca am vazut cv scris de el pana acum mi-ar fi trecut cu vederea :">

Cat de rau imi pare ca am refuzat-o pe matusa mea asta vara cand a vrut sa-mi imprumute 'cimitirul animalelor'. Suna stupid numele la vremea aceea
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 31 Ian 2009 - 4:15

in Diverta se gasesc multe carti de`ale lui :P

pana acum am vazut :
Shining ( noua editie)
Cimiritul Animalelor
Mobilul
Misterul regelui
Orasul BantuIT
Salem`s Lot
La miezul noptii 2
Colorado Kid
Povestea lui Lisey
Jocul lui Gerald

in rest numai tin minte :))
sunt sigura ca am scapat cateva carti :)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stephen King   

Sus In jos

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» King Gwanggaeto the Great . Cuceritorul (2011)
» King's Daughter Soo Baek Hyang (2013)
» Fashion king . Regele modei (2012)
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-