Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Serbanned

Numarul mesajelor : 23

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 21 Oct 2011 - 9:40

"The Shining" -- fain film.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 22 Oct 2011 - 10:14

Nu atat de fain precum cartea:D
Sus In jos
shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 23
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 30 Oct 2011 - 14:28

Eu nu am citit nimic de Stephen King..am incercat sa citesc Shining,dar m-a speriat de la primele pagini..Dar vazand cum il laudati,cred ca voi mai incerca sa citesc ceva de Stephen King :)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 18 Noi 2011 - 5:15

Shining te-a speriat de la primele pagini? Inseamna ca nu rezisti prea bine la genul asta de carti, avand in vedere ca SK are un obicei de a detalia in cel putin 100 de pagini lucruri simple si neinfricosatoare, dar care au un mare impact in actiunea viitoare a romanului. La Shining sunt aproximativ 200 de pagini de genul asta.

Am terminat acum o saptamana Duma Key. Cred ca e unul dintre cele mai abstracte romane scrise de SK pe care l-am citit pana acum. Are o actiune destul de invalmasita, sfideaza "curatenia" cu care el scrie de obicei si nu mi s-a parut nici foarte infricosatoare, cum s-a intamplat de multe alte ori. In niciun caz nu e o carte proasta, numai ca stilul lui s-a schimbat simtitor in acest roman, fiind cel mai nou pe care l-am citit.
Din fericire, am facut rost de Jumatatea Intunecata si abia astept sa o citesc :D Fiind mai veche, e stilul cu care deja m-am obisnuit si la care ma intorc de fiecare data.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 3 Ian 2012 - 9:04

Pai..peste tot aud cuvinte de lauda despre Stephen King, 'maestrul genului horror' and stuff. Eu, sincer, nu sunt atat de impresionat de modul sau de a scrie. Am terminat cu greu Jocul lui Gerald, erau intr-adevar scene mai 'dark' dar nu a fost cine stie ce. Am inceput mai demult sa citesc si Salem's Lot, fiind atras de ceea ce scria pe coperta, insa dupa 70-80 de pagini am lasat-o, negasind nimic interesant la ea. 8-| De Orasul bantuit nici nu mai spun, i-am cumparat cartile doar ca sa le tin in biblioteca. Aveam de gand sa cumpar si Shining pentru ca imi placea subiectul, insa n-am facut-o, o sa prefer sa vizionez filmul.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 20 Ian 2012 - 3:11

Hai sa-ti explic eu cateva ceva:)

Jocul lui Gerald e o carte mai degraba pentru care ii stiu deja stilul si sunt acomodati cu el. Eu sunt in al noualea cer ca am gasit-o zilele trecute si am cumparat-o. Ideea e ca nu e indicat sa incepi cu ea.
Salem's Lot: e o poveste mai ciudata cu romanul asta. E unul dintre romanele mele preferate de la SK, dar 264 de pagini sunt scrise doar pentru a povesti despre personaje din oras, despre ce se mai intampla pe acolo si detalii care pot parea ca nu au nicio legatura. Ei bine, daca ajungi la partea a doua a romanului, o sa ramai uimita de cat de bine se leaga toate, pana si culorile prezentate in prima parte se leaga cu povestea din partea a doua. Asa ca te sfatuiesc sa citesti cartea din nou, de data asta sa-ti notezi fiecare personaj din prima parte pe o foaie si sa termini cu succes cartea.
De Orasul Bantuit prefer sa nu comentez, nu prea mi-a placut si nu am terminat-o. Dar probabil nu am fost atenta destul de mult.

Uhm, citeste Shining. Filmul e bunicel, insa nicio ecranizare a lui SK nu se compara cu romanul. Mai ales ca a fost scris cand era sub efectul drogurilor... deci iti dai seama ce poate sa iasa din asa ceva. A fost prima carte cu care am inceput si cu ea m-a cucerit.
Sus In jos
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 22 Ian 2012 - 12:48

Vai, "Stralucirea" este de'a dreptul genial. Nu este doar genul de horror clasic, ci mult mai complex. Iar Jack Nicholson se potriveste de minune personajului din carte, dupa parerea mea.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 25 Ian 2012 - 10:22

Mie nu imi place deloc traducerea in romana a titlului. Probabil ca nici celor de la Nemira nu le-a placut, ca au lasat titlul in engleza :))
Saty, te aprob total!:))
Sus In jos
Sushena
faithful writer
faithful writer

feminin Fecioara Cal
Numarul mesajelor : 821
Varsta : 26
Localizare : in ur head.
Joburi/Distractii : studenta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 12 Apr 2012 - 10:24

Eu am citit de el (spre rusinea mea) doar: Misery, Colorado Kid, Marsul cel lung si Carrie, dar am de gand sa recuperez.
Imi place mult cum scrie si nu ideea de horror ma atrage cat stilul lui, tehnicile de investigatie psihologica a personajelor si cum reuseste sa te bage cumva in firul epic, in capul personajelor si chiar mai departe de atat.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fairy-fic.myforum.ro
Kira.
writer
writer

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 314
Varsta : 21
Localizare : Winterfell
Stare de spirit : like the weather
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 21 Apr 2012 - 2:59

Ah, autorul meu preferat! Dar, sa explicam cate ceva. Prima carte de la el pe care am citit-o a fost IT.La inceput, si eu am zis "Eh,asta-i horror?E o tampenie...", insa, cum nu am vrut sa las o carte neterminata, am citit-o pana la sfarsit.Si a inceput sa ma captiveze.Mi-am luat cat de repede am putut si partea a doua a cartii si, la fel ca pe prima, am citit-o pana la capat. Doar la sfarsit, dupa ce ai terminat-o poti sa iti faci o idee generala despre ea, si subiectul ei. Doar asa, poti sa o intelegi in totalitate.Parerea mea e ca a fost geniala. Descrie perfect si foarte realist modul de gandire si felul in care reactineaza niste copii, mai tarziu adulti, pusi in fata a ceva supranatural, si, in sine, toata viata orasului si a celorlati oameni creaza o lume complicata si foarte complexa....ca majoritatea cartilor lui.

De la el am mai citit si Ochii Dragonului( nu e horror deloc, dar e placuta), Salem's Lot, Misery si Shining.

In fine, cartea care m-a impresionat definitiv si m-a facut sa-l iubesc pe King a fost Casa Intunericului.Chiar daca era continuarea de la Talismanul, pe care nu-l l-am citit nici pana acum, nu a fost prea greu sa iti dai seama despre ce e vorba.Chiar deloc. Povestea e foarte interesanta, m-a captivat de la a 200-a pagina, de unde incepe, ca de obicei, actiunea adevarata... Dar merita.Chiar merita citita pana la sfarsit.Ultimele 2-300 de pagini sunt cele mai interesante!
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 16 Sept 2012 - 8:21

De cand l-am descoperit pe SK, am reusit sa citesc doar 16 carti de-ale lui. Acum am inceput-o pe a 17-a, "O mana de oase", apoi voi termina "Jocul lui Gerald". Am facut lista cu titlurile parcurse si in paranteza am pus si denumirea in engleza. Le-am notat in ordinea in care le-am citit, mai putin The Colorado Kid, pe care imi amintesc ca am citit-o in clasa a 12-a.

1. Shining (The Shining)
2. Cimitirul animalelor (Pet's Sematary)
3. Mobilul (Cell)
4. Misterul regelui (On Writing: A Memoir of the Craft )
5. Povestea lui Lisey (Lisey's Story)
6. Misery (Misery)
7. Salem's Lot (Salem's Lot)
8. Christine (Christine)
9. Apocalipsa (The Stand)
10. Carrie (Carrie)
11. Fugarul, scrisa sub pseudonimul Richard Bachman (The Running Man)
12. Dolores Claiborne (Dolores Claiborne)
13. Turnul Intunecat - Pistolarul (The Dark Tower: The Gunslinger)
14. Duma Key (Duma Key)
15. Jumatatea Intunecata (The Dark Half)
16. Colorado Kid (The Colorado Kid)

Am inceput totusi sa imi doresc si altceva in ceea ce priveste personajele principale din romanele lui SK, care sunt, de cele mai multe ori, scriitori. M-am obisnuit prea mult cu aceste caractere incat sa nu imi doresc sa descopar si altceva.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stephen King   

Sus In jos

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» King Gwanggaeto the Great . Cuceritorul (2011)
» King's Daughter Soo Baek Hyang (2013)
» Fashion king . Regele modei (2012)
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-