Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Heroin.

Numarul mesajelor : 13

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 3 Iul 2010 - 6:16

Prima și singura carte scrisă de S.K pe care am citit-o a fost Apocalipsa, de care m-am îndrăgostit pe loc. Pur și simplu n-am putut s-o las din mână, parcă eram drogată.
Din păcate, n-am apucat să citesc altă carte de-a lui. La biblioteca școlii mele n-are așa ceva, iar eu nu sunt genul care să cumpere cărți.
Până la alte impresii, tipu’ rămâne un geniu pentru mine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 1910
Varsta : 26
Localizare : skate-park
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 3 Iul 2010 - 13:06

eu nu am vrut sa fiu dezamagita de ecranizari si din cauza asta nu am vrut sa vizionez niciun film. vreau sa raman cu imaginea pe care mi-am facut-o eu.

Diana, daca esti din bucuresti pot sa iti zic la ce biblioteci gasesti cartile. daca esti din tara.... cauta la bibliotecile din oras :)
Sus In jos
Heroin.

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 24
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 3 Iul 2010 - 13:13

Da, pai nu sunt din Bucuresti, sunt de undeva de langa Ploiesti.
Iar la noi la biblioteca de stat nu da carti acasa iar eu n-am tiiimp sa stau acolo sa citesc.
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 4 Iul 2010 - 2:56

pfu ce porcarie!! asa se intampal si la mine la facultate. in afara ca nu iti da cartile acasa, nu ai voie sa letragi la xerox si in plus in opreste buletinul + carnetul de student,pe perioada cat imprumuti cartile. de parca ar vrea cineva sa fuga acasa cu o carte de analiza matematica...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 5 Iul 2010 - 8:00

Stii ce mai poti face? Daca ai diverta prin imprejurimi, te poti duce sa citesti acolo :) Eu nu am incercat niciodata sa citesc constant o carte acolo, dar se poate :)) Cateodata cand mai trec pe acolo stau si o ora pe fotoliu si citesc carti.
Sau poti citit pe pc ;)
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 28
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 27 Oct 2010 - 6:02

deci, m-am uitat si eu cand mergeam la diverta, peste cateva din cartile lui king... dar nu cred ca o sa citesc ceva de la el... ma cam sperie copertile o.O inainte de toate...

Spoiler:

Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 23
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 27 Oct 2010 - 6:29

Ah King my big love :))
Nu am observat până acum că era un topic cu el. Buun..

Nu pot zice că citit tare multe cărți de la el, actually de citit am citit în întregime doar una - Carrie, care e, de altfel, și prima carte publicată, dar am trecut prin multe cu ochiul și am muuulte cărți de-ale lui King scoase în calculator. Dar nu-mi place să citesc la calculator așa că nu cred că mă voi apuca cândva.
În primul rând Stephen King is the king of horror, iar pe mine horrorul, la fel ca sf sau romance, nu mă atrage, prefer să citesc despre oameni, nu despre mașini cu intelect(Christine) sau câini nebuni(Cujo paremi-se) sau animăluțe îngropate(Pet Sematary... dar damn vreau s-o citesc pe asta =)) ). Dar King îmi inspiră respect oricum. În primul rând după ce am citit părerea lui despre operele lui Meyer, într-al doilea - pentru că e King... am văzut destule ecranizări ale cărților lui, printre care și ambele Carrie, și Secret Window cu Depp, și Heart in Atlantis care nu e așa horror, și nu mai zic de The Shawshank Redemption sau The Green Mile care sunt în topuri în charturile cu filme(de exempolu The Shawshank Redemption e de un timp bun în fruntea chartului rus), dar n-aș zice că am fost tare impresionată... Asta e oricum ceva legat de ecranizări și issues like that.
În fine. King are foarte multe cărți și de aia un timp aveam impresia că e doar literatură de consum, dar... oricum îmi place, oarecum. Nu zic că are cel mai adorabil stil(cel puțin în Carrie nu era), însă e captivant. Și cam atât : D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 27 Oct 2010 - 10:40

oh, carti horror, interesant. pe mine, am zis, m-au cam inspaimantat copertile :)) dar mnoh, trebuie sa citesc printre randuri, sa vad...
a criticat-o pe Stephenie Meyer? o.O
nu stiam asta :">

Spoiler:

Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 27 Oct 2010 - 10:44

Dadadada :x... A zis că Meyer, spre deosebire de Rowling, e o autoare de nimic.
Nu pot să nu-l respect pentru asta dar pentru păstrarea nervilor să închidem tema.

Da-a, de groază. N-am văzut coperțile însă îmi închipui că chiar sunt tari dacă relatează conținutul :))
Sus In jos
Lunarix
passionate writer
passionate writer

feminin Gemeni Maimuta
Numarul mesajelor : 1123
Localizare : Bucuresti, Galaxia Andromeda 17
Joburi/Distractii : scris, citit, anime
Stare de spirit : happy
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 29 Oct 2010 - 10:47

il ador pe omul asta. bine, are un limbaj...mai putin decent, ca sa zic asa, dar la scenele horror doar John Saul il mai egaleaza. N-am citit prea multe de el, dar "Orasul Bantuit" a fost fantastic.
are si carti putin mai slabute, dupa parerea mea, gen "Turnul intunecat", dar in mare le are cu horrorul
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 29 Oct 2010 - 22:12

Ah, nu imi spune ca il compari pe Stephen King cu John Saul.... te rog :)) Pot sa iti dau si argumente pentru care consider ca SK e mai tare decat John Saul de o mie de ori, avand in vedere ca am citit vreo 10 carti de la SK si 2.. de la John Saul :)) ( mai mult nu m-a tinut inima, scrie prea prost ).
Sus In jos
Lunarix
passionate writer
passionate writer

feminin Gemeni Maimuta
Numarul mesajelor : 1123
Localizare : Bucuresti, Galaxia Andromeda 17
Joburi/Distractii : scris, citit, anime
Stare de spirit : happy
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 30 Oct 2010 - 6:04

eh, gusturile nu se discuta.
eu cel putin il prefer pe John Saul pentru ca nenea asta mai stie si ce inseamna limbajul decent. La Stephen King injuratura e sfanta si multumita lui am si luat-o pe coaja ca a vazut mama cartea. Scrie bine si tipu asta, doar ca unele carti mi se par de-a dreptul plictisitoare. in plus, te-ai nenorocit la stomac daca citesti cand mananci. (in Orasul Bantuit faza cu pustii aia la periferie, care aprindeau sa nu zic acum ce...)
fiecare cu preferintele lui :P
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 30 Oct 2010 - 9:27

Inseamna ca esti tu mai sensibila :)) Normal, fiecare cu preferintele lui.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 12 Noi 2010 - 12:45

Am gasit in sfarsit Carrie, prima carte publicata de SK. O cautasem in librarii, magazine, biblioteci... nu o gasisem nicaieri. Ma rog, pe net este dar nu am vrut sa o citesc la pc, nu imi place.
Dar astazi m-am inscris la o biblioteca din Bucuresti si am gasit-o acolo :X Am fosta sa de fericita cand am vazut cartea asta:X Nici n-am stat pe ganduri, am luat-o.
Probabil ca maine o s-o termin, are mai putin de 200 de pagini, dar e fantastica. Oricum, se vad diferente intre stilul lui de la inceput si cel dezvoltat, complex, obtinut dupa niste ani de experienta.
O sa revin cu o parere mai ampla imediat ce o termin, in cazul in care nu o sa fac un triplu post.
Sus In jos
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 1403
Localizare : Barcelona
Joburi/Distractii : imi place sa scriu, sa citesc si sa desenez
Stare de spirit : killing spree
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:09

Stephen King este un autor nemaipomenit in ceea ce priveste genul horror. Am citit cateva carti ale lui si vreau sa le citesc si pe celelalte, dar momentan sunt blocata la Apocalipsa...e mai complicata faza;))
Oricum pentru cei pasionati de cartile lui va sfatuiesc sa cititi Orasul BantuIT si Shining, sunt nemaipomenite.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://real-perception.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:14

Eu n-am putut sa citesc IT. Shining am citit, Apocalipsa la fel. Ultima e minunata, atatea descrieri si evenimente...
Uhm , si eu vreau sa citesc cat mai multe carti de-ale lui, dar a scris o multime si multe nu sunt pe la noi.
Sus In jos
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:19

Da stiu...si ma streseaza chestia asta pentru ca multe din cartile lui chiar sunt minunate si ar trebuie sa fie si pe aici...dar din fericire nu ma deranjeaza sa le citesc in engleza;)) am cautat pdf-urile la niste carti de-ale lui si le-am gasit>:)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:29

le gasesti :-J Dar mie SK mi se pare foarte dificil in engleza, am IT si am incercat sa o citesc ( si in romana, si in eng ) dar nu am reusit. dar mai e timp, sigur o sa apara si alte carti.
Sus In jos
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:51

adevarul este ca nu toate cartile pot fi usor de citit in engleza si da, It este dificila in orice limba ai citi-o pentru ca are acele treceri de la un timp la altul care nu sunt semnalate si pana sa iti dai seama ca de fapt autorul povesteste ce i s-a intamplat in copilarie te trezesti in prezent. este o lectura mai grea pe care nu o poti citi chiar oriunde si ai nevoie de liniste.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 2:55

Da, asta asa este. Eu am citit vreo 300 de pagini si inca nu incepuse actiunea ca lumea si am lasat-o. A fost singura carte de SK pe care am lasat-o.
Sus In jos
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 3:16

Eu am reusit sa o citesc pentru ca vazusem filmul cand eram mica(si filmul este fabulos*-*) si vroiam neaparat sa vad ce se intampla in carte pentru ca stiam ca niciodata filmul nu se ridica la nivelul cartii... cred ca daca nu eram atat de hotarita sa ajung la final nu cred ca puteam sa o termin;))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 7:17

:-J eu nu am avut motive asa de puternice. vroiam sa o citesc doar pentru ca se spune ca e cartea cea mai buna a lui SK. Oar cum SK este autorul meu favorit....
Ce ai mai citit inafara de IT, Shining si Apocalipsa?
Sus In jos
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 28 Noi 2010 - 7:42

i`m just so bad at remembering names....le am scrise undeva dar nu gasesc acum caietul...damn it!
am citit carrie, misery si inca o poveste de el care imi scapa in aceasta clipa plus acele mici povestiri pe care le-a publicat in reviste inainte sa devina un autor atat de cunoscut.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 12 Dec 2010 - 1:22

Eu nu am citit nicio poveste de-a lui... cred ca daca viitoare cand ma duc la biblioteca o sa imi iau neaparat :)
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover

feminin Scorpion Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 27 Ian 2011 - 4:18

mda, am vazut ce s-a discutat pe aici. adevarul este ca omul asta nu se fereste sa puna lucrurilor pe nume, si daca esti mai sensibil la chestii de o scarboase sau incredibil de dureroase, nu sfatuiesc pe nimeni sa citeasca.

faza cu copertile si la mine e o problema. lu' mama i se face parul maciuca in cap cand vede ca vin acasa cu carti care arata oribil, asa ca le aleg pe cele mai decente.

povestea lui lisey are coperat cea mai draguta dintre toate-> asta o spuin pt ca cineva spunea ca nu citeste carti ale caror coperti arata scarry. plus ca e una dintre cartile mele preferate.

si iar nu am vazut ca a spus nimeni ca ar fi citit "o mana de oase". eu am citit-o in romana. cred ca in engleza e superba. are ca personaj nou pt mine, la king, o fetita de vreo 4 ani, care este pur si simplu adorabila. mai ales felul in care vorbeste cea mica. pt ca replicile ei sunt scrise asa, peltic si stalcit. ea de exemplu la frigider zicea FLIGIDOL. si de atunci am ramas cu cavantul asta in minte.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 29 Ian 2011 - 12:17

Am si eu o mana de oase acasa si am incercat sa o citesc, dar e prea simpla pentru Stephen King cel adevarat, parca e scrisa de alta persoana. Vorba ta, in engleza cred ca e superba. Poate ca traducerea e simplista sau chiar proasta.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 30 Ian 2011 - 1:25

Mi-a împrumutat o prietenă "Shining", a lui Stephen King, care e genială o.o Nu numai că te ține în suspans dar... e așa bine scrisă o.o Și sunt sigură că originalul, în engleză, sună și mai bine <33
E la noapte și film după carte :)) Oricum, Shining e o carte genială, după părerea mea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 30 Ian 2011 - 1:42

E filmul la tv? Eu l-am vazut dar l-as mai vedea inca o data, e o capodopera :)
Si da, cartea e foarte buna, e una dintre cele mai bune carti ale lui si una dintre cele mai apreciate romane horror. A fost prima carte de-a lui SK pe care am citit-o si de atunci am intrat in febra lui :X

Am fost zilele trecute la un anticariat, in speranta ca o sa gasesc o carte de-a lui pe care sa o citesc. Nu aveam multi bani fiindca acolo sunt ieftine cartile. Am scotocit prin tot anticariatul, dar nu am gasit decat Misterul regelui, pe care o citisem, inca un roman ( am uitat cum se numea :|) care era 50 de ron si nu-i aveam si ... partile VI si VII din seria Turnul Intunecat in engleza ( gen, erau aduse din America, se vedea foarte bine cum era scrisa cartea, fara linii de dialog, numai cu apostrof, cu ilustratiile de pe coperta ) si mi-am adus aminte ca la noi nu au aparut nici macar traducerile :))

Ultimul roman pe care l-am citit de la el a fost Fugarul, sub pseudonimul Richard Bachman. Foarte buna cartea, se observa o mica diferenta intre stilul lui si cel pe care incearca sa il foloseasca atunci cand scrie sub pseudonim.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 16 Mar 2011 - 7:25

Am terminat ieri de citit Dolores Claiborne. Din cate am auzit, e primul roman pe care i l-a dedicat mamei lui.

Cel mai mult imi place la Stephen King faptul ca mereu incearca ceva nou; desi pare asa, niciun roman de-al lui nu se aseamana cu altul pe care l-a publicat.
Ce e cel mai interesant la Dolores Claiborne este ca tot romanul e un monolog. Toata actiunea este povestita de eroina principala, iar firul epic este contruit ca un monolog adresat. Asa ceva nu am mai vazut in nicio carte pana acum, de aceea m-a fascinat acest mod de a contrui un roman.
Totusi, desi la suprafata romanul nu pare atat de inradacinat in genul horror, ca multe altele scrise de Stephen King( cum ar fi Apocalipsa), el socheaza prin drama psihologica prin care trece Dolores si alegerile pe care trebuie sa le faca pentru binele copiilor sai.
Batrana de 66 de ani povesteste cu frenezie, inflacarare si o tulburatoare sinceritate intamplari din ultimele 3 decenii ale vietii ei, menite sa schimbe in bine viata copiilor ei, dar in acelasi timp sa lase o rana profunda in constiinta ei.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 29 Mar 2011 - 13:53

Nu voi sta sa citesc tot ce ati postat, dar am o intrebare:
- Tipul asta scrie doar chestii de groaza, sau are si altceva?
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 30 Mar 2011 - 2:30

Are câteva fantastice, cel puțin Hearts in Atlantis parcă nu e deloc de groază, și parcă mai avea ceva filozofic, dar not sure.
Mai avea un ghid al scrisului parcă ;))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 30 Mar 2011 - 3:20

Da, are si un ghid pentru scris, care este foarte bun, l-am citit acum cativa ani. Despina, ce scrie el nu e groaza 100%, nu stiu cum sa iti explic, insa romanele lui sunt terifiante pentru ca te tin in suspans, iti descriu in detalii sentimente si actiuni prin care nu ai vrea sa traiesti, etc. El imbina, intr-un fel, horror cu fantasy si science fiction. Bineinteles, in romanele lui unul dintre aceste genuri e pregnant, dar si celelalte exista.
Eu m-am apucat sa citesc saga Turnul Intunecat.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 30 Mar 2011 - 15:12

Are un ghid pentru scris carti, sau n-am inteles eu corect?
Daca da, este pe net?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 31 Mar 2011 - 1:55

Nu stiu daca este pe net. Desi am cautat nu am gasit-o, dar poate este. dar da, este o carte despre arta scrisului, iti spune ce e bine sa faci sau sa nu faci atunci cand scrii un roman. De asemenea, o parte din carte este autobiografica.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 31 Mar 2011 - 5:26

Vai, sigur mi-ar prinde bine asa ceva. Trebuie sa o gasesc urgent <3
Sus In jos
wildbooks
apprentice writer
apprentice writer

feminin Capricorn Bivol
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 19
Localizare : Hogwarts.
Joburi/Distractii : Stalker.
Stare de spirit : It's peanut butter grunge time.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 14 Apr 2011 - 9:01

I-am citit cărți. Cum ar fi Povestea lui Lisey, Ochii Dragonului, Carrie, Shining... Nu știu, are un stil foarte frumos de a scrie - serios vorbind - și mă captivează de fiecare dată, mai ales când sunt cărți horror. Deși mă înfioară de dau în draci. Îmi plac cărțile lui, chiar foarte mult, iar preferata mea din cele care le-am citit până acum ar fi Povestea lui Lisey. Nu știu de ce. Doar îmi place pur și simplu.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Joi 14 Apr 2011 - 21:26

Povestea lui Lisey era si preferata mea, pana sa citesc Apocalipsa :X
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 3 Mai 2011 - 0:30

Am citit destul de putine carti de Stephen King, din cauza ca la biblioteca erau putine iar in prezent deoarece nu am niciodata bani. Am citit pana acum doar The Shining, Carrie, Salem's Lot, Christine si n-am reusit sa termin Dream Catcher. Am vazut si cateva adaptari ale cartilor sale, unele foarte bune, probabil nu la fel de bune ca si cartile, dar totusi bune. Cred ca cel mai mult mi-au placut The Shining, Rose Red, Green Mile. de asemenea recomand, celor care n-au vazut, "Stephen King's Kingdom Hospital", un serial simpatic.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 7 Mai 2011 - 1:29

Catharsis! a scris:
Nu stiu daca este pe net. Desi am cautat nu am gasit-o, dar poate este. dar da, este o carte despre arta scrisului, iti spune ce e bine sa faci sau sa nu faci atunci cand scrii un roman. De asemenea, o parte din carte este autobiografica.

Cum se numește? Eu am găsit una, Misterul Regelui - Despre scris (On Writing) click De-asta e vorba? :-?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 7 Mai 2011 - 2:51

Aceasta este dar era vorba de carte online, nu de cumparat :D
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 7 Mai 2011 - 3:25

Ah, voiam să știu doar dacă e aia pe care o găsisem eu :)) Mersi.
Cred că merg mâine la un târg de carte și poate o găsesc :-s
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Sam 7 Mai 2011 - 3:35

In Bucuresti se gaseste si cu 5-10 lei pe la anticariate, dar nu stiu cum e in alte parti :-??
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Dum 8 Mai 2011 - 3:14

Aaah:x Sunt atât de mega ultra uber fericită :3 Am fost azi la un târg de carte din București și am găsit Misery, Ochii dragonului și toate cele trei volume de la Turnul Întunecat<3 Șiii foarte ieftine o.o (gen, Misery a fost 15 lei, Ochii a fost 5 lei și cele trei volume au fost la ofertă vreo 60-70 de lei:-?) Imediat mă apuc să citesc Misery și revin cu o părere după ce termin:3
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 9 Mai 2011 - 2:29

Turnul intunecat are mai multe volume dar nu toate au fost traduse, din pacate. Oricum, pe celelalte le-am gasit la un anticariat aduse din America si poate o sa le cumpar daca imi place seria asa mult :)

Sa stii ca le puteai gasi mult mai ieftine pe celelalte doua :) Cel putin, la anticariatul asta de unde iau eu carti Misery e 5 lei.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 9 Mai 2011 - 4:34

Da, știu că Turnul Întunecat are mai mult (gen 6 sau 7 volume :/), dar măcar să îmi placă astea trei ca să le caut pe restul :))
Din ce-am citit până acum din Misery, mi se pare că tipa din el e mai mult decât bolnavă o.o Sincer m-am speriat de câteva ori ca dracu' din cauza a ceea ce făcea pe-acolo :)) Eh, sunt mulțumită că am găsit-o și la 15, pe la librăriile mari era peste 30 ._.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 9 Mai 2011 - 5:12

Asteapta sa citesti mai mult din carte, o sa ti se zbarleasca parul in cap
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Lun 9 Mai 2011 - 6:18

Deja am citit Annie, am stat ieri de la prânz și mi-am zis "Trebuie și vreau să citesc prima parte", și când am ajuns pe la sfârșitul părții ăsteia, deja băgase așa o spaimă-n mine o.o
Spoiler:

Sus In jos
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 9 Aug 2011 - 1:25

prima carte pe care-am citit-o de la el a fost cimitirul animalelor și e printre puținele cărți care mi-au stârnit interesul încă de la primele pagini. de altfel, toate romanele lui king sunt așa - are un stil absolut fermecător. pur și simplu ador cum combină umorul cu macabrul.
Citat :
stiu, pana acum nu am vazut nici un film care sa se ridice la nivelul cartii dupa care a fost facut.
subscriu. după ce-am văzut pet sematary, mi-am spus că n-o să mă mai uit la nicio ecranizare de-a lui king. pur și simplu strică gustul plăcut lăsat de carte.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mar 9 Aug 2011 - 2:57

Asa s-a intamplat intotdeauna. Regizorii nu pot sa imprime aceleasi sentimente asupra actorilor cum o face King cu personajele lui. E pur si simplu prea greu, trebuie sa fii un geniu. De aceea e mai bine sa citesti cartea inainte sa vezi ecranizarea.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Mier 12 Oct 2011 - 6:18

Yeey, sunt happy si foarte madra de mine! Zilele trecute mi-am cumparat o carte de-a lui SK pe care mi-am dorit-o de trei ani si anume Duma Key. E o cartzoaie de mai bine de 600 de pagini, cartonata si fff mare. Mi-a fost atat de dor sa citesc un roman de al lui...
Mi-am stabilit sa cumpar fiecare carte de-a lui de pe piata. Nu conteaza cat imi ia. Cert e ca pana acum cele mai multe au fost imprumutate de la prieteni sau de la biblioteca si ma simt prost ca, desi il ador pe omul asta, nu am decat 4 romane de-ale lui in biblioteca proprie. Ei, acum am 5 cu asta. Si in viitor voi avea mult mai multe <3
Sus In jos
Serbanned

masculin Capricorn Caine
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 22
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Stephen King   Vin 21 Oct 2011 - 9:40

"The Shining" -- fain film.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stephen King   

Sus In jos

Stephen King

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» King Gwanggaeto the Great . Cuceritorul (2011)
» King's Daughter Soo Baek Hyang (2013)
» Fashion king . Regele modei (2012)
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-