Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Huliganii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Huliganii   Mier 26 Ian 2011 - 6:41

Romanul “Huliganii” marca în creația lui Mircea Eliade o răscruce. Înseamnă, așa cum îi scria și Noica, o alegere a literaturii. Un alt drum... În Memoriile sale, scriitorul nota în vara în care lucra la roman gândurile despre povestea pe care voia s-o scrie. “Ca în fiecare vară, am urcat cu grupul de prieteni Bucegii și ne-am instalat pentru zece zile la Casa Peștera. Ne-am întors la începutul lui august și m-am apucat îndată să scriu «Huliganii». Cunoșteam subiectul în liniile lui mari, dar îmi rămânea de precizat un număr considerabil de amănunte. Numai reacțiile, ideile și aventurile lui Petru Anicet îmi erau limpezi, de la scena cu care se deschidea romanul lecția de pian în Vila Tycho Brahe ­- până la ultima scenă, la cimitir, după înmormântarea mamei. Acțiunea se concentra de altfel în jurul lui Petru și al prietenului lui, Alexandru Pleșa. Fiecare dintre ei ilustra, în felul lui, un mod de a fi în lume, pe care-l numisem huliganic pentru că implica în același timp o inconștiență împinsă până la cruzime și o încredere absolută în ei înșiși. Sensul curent al termenului huligan se referea la grupurile de tineri antisemiți, gata să spargă geamuri sau capete, să atace, să jefuiască sinagogi, să ardă cărți. Nimic din toate acestea nu se întâmpla în romanul meu. Contextul politic, adică mai precis antisemit, al huliganismului era cu desăvârșire absent.

Povestea lui Petru Anicet începe cu o lecție de pian la care tânărul ajunge cu o jumătate de ceas întârziere...”

Am început să o citesc aseară și n-aș mai lăsa-o din mână, îmi place foarte mult. Ați auzit de ea, ați citit-o? (:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Huliganii   Lun 7 Mar 2011 - 23:08

Eu as vrea sa o citesc, mai ales ca imi place foarte mult Mircea Eliade. O voi cauta la biblioteca.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 24
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Huliganii   Sam 15 Sept 2012 - 15:39

Am auzit de carte, insa n-am gasit-o la biblioteca, iar de cumparat e mai greu. Dar o sa mai caut.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Huliganii   Sam 1 Iun 2013 - 4:39

Recunosc ca nu am citit prea mult Eliade, insa mi-ar placea sa o cittesc p'asta printre primele pe care le am de citit ca el
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Huliganii   

Sus In jos

Huliganii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-