Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Scarlett

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Scarlett   Mier 22 Dec 2010 - 8:44

Alexandra Ripley "Scarlett", vol. .I & II, apărută la editura Olimp, 1992, 479+415 pagini. Prima ediție românească.

Continuarea celebrului roman "Pe aripile vântului".

Scarlett este adorabilă, cu ochii ca smaraldele, cu trupul zvelt, o frumoasă fiică a Sudului, cu un farmec aparte, uneori stângace, dar cu atât mai firească, o irlandeză romantică, bogată, un spirit liber, bine crescută, cu sânge aristocratic francez în vine, viguroasă, exuberantă, imprevizibilă, naivă și experimentată totodată.

Aceasta este Scarlett creată de Margaret Mitchell. Aceasta este Scarlett pe care Alexandra Ripley a recreat-o într-un extraordinar roman de dragoste: dramatic, romantic, plin de aventuri și neprevăzut, pe gustul cititorului contemporan.

"Și mâine este o zi" - își spunea Scarlett în finalul celebrului roman Pe aripile vântului.

Ce se va întampla cu Ashley acum când Melanie nu mai este? Ce se va întampla cu Scarlett acum când Rhett a părăsit-o? Va reuși Scarlett O' Hara să-l recucerească pe Rhett Butler?

Continuarea nu se compara cu Pe aripile vantului ca scriere, dar ca poveste e foarte frumoasa, finalul e insfarsit unul fericit si nu va zic de ce, asta raamne sa vedeti voi, si nu citit ultimele doua pagini. Trebuie sa cititi ambele volume ca sa intelegeti prin tot ce a trecut ea dupa moartea prietenei sale si pierderea lui Rhett.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Scarlett   Mier 22 Dec 2010 - 8:57

Uhm, sa inteleg ca primul roman a avut o continuare dupa cateva decenii bune, scrisa de o autoare care nu traia in perioada din Pe aripile vantului?
Nu stiam chestia asta. Dar, din cate ai lasat sa intelegem, primul roman e mai bun.
Oricum, l-as citi fiindca vreau sa vad daca Scarlett reuseste sa il cucereasca pe Rhett.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Scarlett   Mier 22 Dec 2010 - 9:52

Pai da cartea a fost continuata. Eu una nu sunt deacord cu astfel de lucruri, ca altcineva sa continue o carte a altcuiva, dar de data asta sa spunem ca a meritat continuata, pentru ca Pe aripile vantului s-a terminat ca si cum ar lasa de inteles ca lipseste ceva.
Aventurile prin care trece Scarlett in cartea asta nu se compara cu cea din prima, e mult mai dinamizata Scarlett decat Pe aripile vantului, pentru ca in ea nu se mai vorbeste atat de mult despre razboi.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 22
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Scarlett   Lun 27 Dec 2010 - 7:56

Mie nu mi-a plăcut, mai bine zis, a fost o foarte mare dezamăgire pentru mine cartea asta. Generalmente am început s-o citesc întâi pe asta, am ajuns la un sfert și am dat-o dracului, iar peste vreo doi ani am descoperit că am toate trei volume(Pe Aripile Vântului ambele și ăsta) acasă, încă din timpurile sovietice și le-am citit deja așa cum trebuie.

Mie mi se pare că Mitchell a terminat povestea cât se putea de bine. A dat de înțeles că Scarlett îl va întoarce pe Rhett oricum - e o femeie puternică și are asupra lui o influență mult mai mare decât știu ambii, iar, luând în considerare caracterul lui Butler, el s-ar fi ofticat o perioadă și s-ar întoarce înapoi la ea. Mitchell ne-a făcut aluzii prin expresia aia arhi-folosită a lui Scarlett, și nu au fost cazuri în care ea să nu rezolve problemele ce le-a lăsat pe mâine.

Dacă "Pe Aipile Vântului" a fost o dramă, "Scarlett" e un roman pentru femei cu sunt cu miile.

Scarlett a lui Ripley își pierde din farmec, devine mai lascivă, mai puțin demnă, mult mai puțin ea. Dacă Mitchell a creat un caracter poate câteodată enervant și frapant prin ignoranța, egoismul și superficialitatea sa la început, dar charistmatic și extrem de viu pe tot parcursul, această Scarlett e doar o simplă femeie cu o impresii mult prea exagerate.
Povestea în sine la fel nu mi-a plăcut, nici mutatul în Irlanda, nici linia ridicolă a lui Kat, nici circumstanța idioată cu vaporul.
Și am impresia că cartea s-a scris doar din cauza tendinței maniacale a americanilor de a pune un strongly happy ending peste tot. Eu, personal, am preferat sfârșitul deschis care l-a avut originalul.

Și da, să nu uit să precizez că autoarea aia a schimonosit și alte personaje, cum a fost, de exemplu, Ashley, care, luînd după tipul caracterul, i-ar fi rămas devotat și loial lui Melanie până la moarte, nu s-ar duce să o ceară pe Scarlett în căsătorie.

În linii generale, pot zice că, chiar dacă "Pe Aripile Vântului" a fost scris de o casnică americană(cea mai îngrozitoare combinație ever), a fost un roman superb și-l recomand. Iar cartea asta e mai bine să n-o citești pentru a nu-ți strica impresiile frumoase despre original.

P.S. Am văzut ecranizările ambelor romane și ecranizarea la "Scarlett" a fost un epic fail la fel de mare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
MiraA

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : aici si nicaieri
Stare de spirit : Fericita
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Scarlett   Mar 28 Dec 2010 - 10:32

In primul rand vreau sa spun ca mi-a placut la nebunie "Pe aripile vantului".A fost una dintre putinele carti care au avut puterea sa ma influenteze si sa-mi modifice (chiar daca intr-o mica masura)conceptia despre viata din SUA din acea perioada.Totusi nu trebuie sa uitam ca a fost scrisa dintr-o perspectiva pro sclavism,prezentand punctul de vedere al sudicilor cu privirea la "cresterea" si "educare" negrilor.In fine...revenind la romanul Scarlet...nu mi s-a parut un roman prost,ci unul destul de bunicel,dar am observat imediat diferenta.Tot parfumul perioadei disparuse,ramanand doar impresii si iluzii fara esenta.
Scarlet a ramas vechea Scarlet,dar in acelasi timp era diferita.Treptat noua autoare a reconstruit-o dupa propria imagine si asta m-a intristat.Inca un lucru care m-a enervat peste masura a fost ca povestea pare a se continua la nesfarsit,necazurile sau mai bine zis tampenile personajului principal sunt de neoprit.Nu am inteles de ce atatea complicatii?Doua volume destul de groase si pentru ce?Daca e mai mult nu inseamna ca e mai bun.
Parerea mea cititi-le pe amndoua si apoi judecati.Eu insa prefer povestea originala.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Scarlett   Sam 15 Sept 2012 - 15:43

N-am citit cartea si cred ca-i prima data cand aud de ea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Scarlett   

Sus In jos

Scarlett

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-