Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Sotia calatorului in timp

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Sotia calatorului in timp   Dum 28 Noi 2010 - 6:57

Soția călătorului în timp este o poveste atipică de dragoste dintre un bibliotecar (Henry), ce suferă de o afecțiune genetică care-l face să călătorească în timp, și soția lui (Clare), nevoită să se obișnuiască cu plecările bruște și absențele îndelungate. Henry nu poate controla momentul plecărilor lui și nici nu are cum să știe când se va întoarce; pentru a-și păstra calmul, aleargă.

Când călătorește, Henry nu poate lua nimic cu el. Astfel, se trezește gol și înfometat și este nevoit să învețe diverse șiretlicuri pentru a face rost de îmbrăcăminte și hrană. Toate aceste trucuri le învață de la sinele lui mai vârstnic. Clare este o artistă catolică ce-l cunoaște pe Henry practic dintotdeauna, deși ei nu s-au întâlnit în timp real decât la vârstă adultă.

Relația dintre cei doi poate părea la început nebunească, aproape ca o glumă. Plecările lui Henry nu sunt în niciun caz garanții ale durabilității maritale. Așteptarea este, poate, una din ideile centrale ale acestui roman. Ambele personaje așteaptă câte ceva: Clare, Penelopă contemporană, își petrece timpul visând la soțul ei plecat în timp, iar Henry nutrește dorința unui tratament, a unei confirmări că boala lui are un leac. Năzuința acestuia ultim de a trăi ca un om normal îl face capabil de a susține o familie din care, de cele mai multe ori, lipsește.

O serie de accidente se naște din nevoia lui Clare de a iubi pe cineva care să rămână lângă ea, o fărâmă din Henry care să n-o mai las pustiită, “o asigurare în caz de incendiu, inundație, voință divină”.

Spusă din ambele puncte de vedere, povestea dezvăluie efectele călătoriei în timp asupra dragostei necondiționate dintre cei doi și asupra mariajului lor. Personajele nu ni se descoperă gradual pentru că nu există o cromologie propriu-zisă a evenimentelor. De asemenea, discuțiile pe care le au o Clare adolescentă și un Henry ajuns la vârsta maturității sunt aproape neverosimile. Mai mult, sentimentul dragostei este parcă mai mult spus, decât sugerat, iar întâmplările sunt evidențiate în mod mecanic. Ceea ce dă farmec romanului, într-un final, este credința personajelor că sunt meniți unul altuia, că dragostea este mai presus de orice fel de limitări și chiar dincolo de moarte.

Stiu ca exista si un film facut dupa aceasta carte, dar nu am apucat sa il urmaresc. Si mai bine, fiindca acum am gasit cartea la biblioteca si am inceput sa o citesc. Voi ce parere aveti despre carte?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
thesamwich
legendary writer
legendary writer

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Dum 28 Noi 2010 - 7:14

hmm, nu am citit cartea, dar descrierea suna bine :).
poate mergi si cu mine la biblioteca aia (sper ca la aia din bazilescu te referi cand spui "biblioteca") ca sa ma abonez :>:))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Dum 28 Noi 2010 - 7:16

Da, e vorba de Bazilescu. Vin cu tine :) cartea e interesanta, pana acum imi place desi nu am citit decat 40 de pagini. Vreau sa revin cu o parere mai ampla peste cateva zile, cand o termin :D
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Dum 28 Noi 2010 - 11:25

acum am vazut ca e de la tritonic.
si strugurii s-au copt in lipsa ei e tot de la editura asta <3.
au carti bune astia :))
Sus In jos
MiraA

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : aici si nicaieri
Stare de spirit : Fericita
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Mar 28 Dec 2010 - 10:52

Nu am apucat sa citesc cartea,dar descrierea suna interesant.Am fost la biblioteca din orasul meu,dar nu o au.Din fericire am gasit-o la diverta.Asa ca imi fac un cadou intarziat de craciun si o voi cumpara.Imi voi scrie impresile dupa ce apuc sa o citesc.Poop
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Mar 21 Aug 2012 - 18:24

Tot auzisem de carte si am zis sa o incerc, insa chiar daca subiectul era dragut felul in care era scrisa nu m-a atras deloc. Asa ca, la fel cum fac si cu alte carti de care-s curioasa si totusi nu-mi plac, am vazut filmul. A fost destul de simpatic.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   Dum 2 Iun 2013 - 11:48

O are o colega de clasa si dupa ce-am citit ce-ai postat, cred ca am sa i-o cer imprumut.
Pentru mine e dragostea neconditionata :))
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sotia calatorului in timp   

Sus In jos

Sotia calatorului in timp

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Carti online / gratuite
» Ne bem cafeaua, impreuna!-9
» Oala sub presiune - necesitate sau bomba?
» Metoda servetelului capitolul VII
» Tutorial bratara sarma
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-