Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Prietenul meu Leonard

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 11:49

Prietenul meu Leonard este inca un roman pentru cei pasionati de literatura junkie, adica de romanele in care personajele principale se lupta sau se adancesc in dependente. In cazul de fata avem de-a face cu un personaj, James, care se lupta cu demonii sai, cu alcoolul si drogurile pentru a putea incepe o viata noua, cinstita, alaturi de iubita lui, Lilly, care si ea incearca sa se curete de vechile obiceiuri: droguri si prostitutie.

Eu astazi m-am apucat sa citesc aceasta carte. Stilul de a scrie al autorului este destul de simplist dar si agitat, sper sa imi placa. Voi ati citit-o?

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 13:45

Nu am citit-o. Am inceput-o, dupa ce am terminat pasionanta O mie de farame, prima parte. Cred ca ar fi meritat si ea un topic ori sa aiba acelasi topic, ca tot sunt legate cam de aceeasi poveste. Hm, in fine.
Nu am terminat-o de citit, ci doar am parcurs vreo 30 de pagini, pentru ca pur si simplu ma deprima. Toata drama dupa ce afla ca Lily a murit, m-a lasat masca si nu am putut sa continui. Am ramas cu povestea minunata din O mie de farame, cu toate citatele geniale pe care le avea. Sunt sigura ca daca as putea trece peste partea depresiva de la inceput a asteia, as putea-o citi. Pentru ca Leonard e un personaj foarte bine definit si foarte misto.
Imi pare rau ca autorul n-a fost in stare sa clarifice foarte bine unde se termina fictiune si unde incepe realitatea in privinta personajelor si a evenimentelor petrecute.
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 24
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 14:20

deciiiii...ce m-a determinat sa intru la acest topic este numele! God, numele unuia dintre cei mai buni prieteni ai mei este Leo <3

N-am auzit de carte pana acum, dar suna foarte bine si mi-ar placea sa o "incerc" :D
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 14:23

Te indemn s-o faci, pentru ca autorul are un stil de-a scrie foarte interesant, intrigant chiar, pentru ca nu foloseste liniuta de dialog si uneori nici chiar alineat. Te invarti pe-acolo in replici si idei, geniale. Insa daca vrei sa te apuci, ia intai prima parte (O Mie de Farame). Stiu ca am incercat la Haruki Murakami sa citesc o carte care era de fapt facuta (aventurile din carte adica) la 10 ani, parca, dupa cele petrecute in alta carte si n-am prea inteles nimic. Asa ca am lasat-o balta si m-am pus pe citit prima parte, sa ma dumiresc si eu dracu si de trecut. Mai misto asa, zic eu.
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 14:35

Da, bineinteles, daca are si o prima parte este normal sa vreau sa le citesc in ordinea publicarii. Chiar o sa ma interesez in legatura cu ele.
Chiar mi-a stranit interesul :D
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 15:25

Poti sa citesti cartea asta chiar si fara sa stii prima carte. E genul de continuare a unui roman care poate fi citita si fara prima parte si tot intelegi despre ce e vorba.
Intr-adevar, si pe mine ma uimeste depresia in care se afla james la inceput, dar asta nu ma face sa las cartea din mana.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Mier 24 Noi 2010 - 16:07

Pai nici nu putea sa nu fie in depresie. Intr-un fel imi place ca autorul reuseste sa transmita atat de bine energia si sentimentele negative pe care le-a pus in James in perioada aia. Probabil cand am incercat eu s-o citesc eram si-ntr-o perioada mai naspa si n-am rezistat sa tot citesc despre ataaata depresie... Meh
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Sam 27 Noi 2010 - 5:26

Am terminat de citit cartea acum 20 de minute.

E una dintre cartile mele preferate. Finalul m-a bulversat, nu am avut cuvinte si aproape ca am inceput sa plang atunci cand am citit ce s-a intamplat cu Leonard, dar m-am abtinut. Singura carte la care am plans a fost Winnetou si asta e singura privilegiata :))
Stilul de a scrie al lui James Frey e incredibil. M-a traspuns atat de usor in viata personajului principal ( omonim cu scriitorul ), incat din primele pagini simteam tot ce simtea el. Citeam frenetic, am devorat cartea asta, am asteptat finalul si m-am intristat cand am terminat cartea.
Nu stiu care a fost personajul meu favorit, Leonard sau James. Am reusit sa empatizez cu amandoi.
Leonard e o figura ciudata, un tip sensibil care isi ascunde adevaratele lui sentimente si adevarata perspectiva asupra vietii sub o masca de mafiot dur.
M-a durut finalul lui.
James nu pare sa fie personajul tipic de toxicoman, ci e plin de sentimente, agitatie, durere si cauta o cale sa se impace cu moartea iubitei lui, care s-a sinucis.

E o carte fabuloasa. O recomand oricui reuseste sa se acomodeze cu un stil de a scrie agitat, ciudat, tulburat, nebun, fara dialog.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Sam 15 Sept 2012 - 15:49

Coperta:

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   Sam 1 Iun 2013 - 3:04

Geniala carte e cu oameni de-ai mei gen :)) sunt curioasa ce ia James cred ca o voi savura maxim! <3 fac colectie de carti cu si despre drogati si vieti destrabalate
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Prietenul meu Leonard   

Sus In jos

Prietenul meu Leonard

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-