Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Tumultul valurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 23
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Tumultul valurilor   Dum 21 Noi 2010 - 8:31

Titlu: Tumultul valurilor
Autor: Yukio Mishima
Editura: Humanitas
An aparitie: 2010
Pret: 25 lei

Marea ce scaldă plajele insulei Utajima nu este un dușman, ci doar o forță în fața căreia oamenii trebuie să știe când să plece fruntea și când să se răzvrătească. Tot marea le asigură însă supraviețuirea locuitorilor insuliței. Din adâncurile se ridică plasele pline cu pește, în adâncurile ei plonjează căutătoarele de perle, aducând la lumina zilei comori delicate. Shinji este un tânăr pescar care-și întreține mama și fratele după ce tatăl le-a fost răpit de valurile nemiloase pentru că echipajul bărcii sale a nesocotit legile nescrise ale navigației.

Tânăra Hatsue, fiica lui Terukichi Miyata, cel mai înstărit om din Utajima, se întoarce pe insulă pentru a deveni căutătoare de perle, iar marea îi aduce astfel împreună pe cei doi. Însă tatăl lui Hatsue are planuri mari pentru fata lui, iar iubirea tinerilor pare condamnată. Vor reuși cei doi să înfrunte interdicțiile și prejudecățile unei lumi tradiționale? Sau tocmai atașamentul față de valorile străvechi și înfruntarea lui Shinji cu marea îl vor face pe Miyata să cedeze?

Eu am citit cartea.Mi-a placut tare mult. Iar daca doriti sa va faceti o idee despre cum e scrisa cartea,pot incepe sa pun din ea la minibiblioteca.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Tumultul valurilor   Joi 23 Dec 2010 - 0:31

Povestea mi se pare tare interesanta si imi place sa revin uneori la scrieri a caror actiune are loc in sate, in locuri traditionale.
As citi romanul :)
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words

feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Tumultul valurilor   Mier 18 Ian 2012 - 13:33

Eu vreau să o citesc, dar n-am găsit-o pe nicăieri.De fapt, nici nu cred că o voi găsii foarte curând aici.

Culorile primăverii sunt date de flori, culorile iernii sunt date de imaginație”
 Terri Guillements 

R.C.: Industrial Rocker 
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Tumultul valurilor   Mar 7 Mai 2013 - 6:12

Știu cartea! Am văzut-o în cărureși și am reuși să o răsfoiesc puțin. Ocupațiile oamenilor sunt cam aceleași în toate cărțile de autori japonezi, dar mereu știi că poți găsi ceva acțiune și o adevărată poveste în spatele acestor cărți. Poate că există o poveste de iubire, dar e mereu alta și diferită. Plus că se pare că a fost aleasă o copertă foarte interesant la ediția românească.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Tumultul valurilor   Sam 1 Iun 2013 - 11:52

Parca am mai rasfoit ceva de Mishima ;-?
Marea este o regina pe care trebuie sa o tratezi ca atare; eu am vorbit cu ea...
Marea uneste si desparte destine :x
Eu cred ca vor trece peste prejudecati.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tumultul valurilor   

Sus In jos

Tumultul valurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-