Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Shogun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Lizzie ^^
speller
speller

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 130
Varsta : 23
Localizare : Somewhere
Joburi/Distractii : Reading
Stare de spirit : Optimista
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Shogun   Mier 27 Oct 2010 - 6:37

Shōgun is a 1975 novel by James Clavell. It is the first novel (by internal chronology) of the author's Asian Saga. Beginning in 1600 in feudal Japan, some months before the critical battle of Sekigahara, it gives an account of the rise of the daimyo "Toranaga" (based upon the actual Tokugawa Ieyasu) of the Shogunate, seen through the eyes of an English sailor whose fictional heroics are loosely based on William Adams's exploits.

Shogun

Cine a vazut vreodata un anime si iubeste traditiile kimonourilor trebuie neaparat sa rasfoiasca aceasta carte!
Dupa cum ati descoperit si mai sus este vorba numai si numai despre un roman al Japoniei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rpg-characters.getgoo.us/forum.htm
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 27
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Mier 27 Oct 2010 - 10:38

am si eu cartile acasa. am tot auzit, dar trebuie sa-ti si placa perioada asta a Japoniei plus genul asta de stil. nu am citit-o, dar am de gand sa o citesc. cand, nu stiu, dar eu zic ca merita, mai ales pentru cei care adora literatura japoneza, indiferent de perioada :)

Spoiler:

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Lizzie ^^
speller
speller

feminin Varsator Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Dum 31 Oct 2010 - 5:55

aimèe. esti uimitoare. Imi amintesti de prietena mea Miruna care le stie pe toate.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Dum 31 Oct 2010 - 6:25

Eu le-am citit si intr-adevar merita. Afli multe despre Japonia, despre cultura si traditiile lor.
Cel mai mult imi place cum s-a realizat contrastul intre civilizatia europeana si cea japoneza. Japonezii sunt curati, calmi, nu-si ies din fire, pe cand europenii cred ca fac pantecaraie daca se spala, put de lesini daca stai langa ei si injura de mama focului.

Cele mai amuzante faze sunt cele de cand Blackthorne ajunge in casa lui Nobu :)) .
E obligat sa se spele, desi nu vrea, si cand o face are o erectie si mama lui Nobu se simte onorata ca vede un penis atat de mare =)) .

Si mai e una cu soldatul si rata =)) am ras cu lacrimi cand a zis: "n-ar trebui sa-i aducem rata si sa-i dam drumul pe-aici?" :)) foarte tare.

Mariko-san e cea mai tare din carte, mi-a placut mult de ea. Mi-a placut si felul in care ea si Blackthorne s-au apropiat si NU vreau sa cred ce i-a spus Toranaga lui Buntaro la sfarsitul ultimului volum despre Mariko. De fapt, sunt sigura ca i-a spus chestiile alea numai ca sa-l linisteasca si daca-mi spuneti ca nu-i asa, eu nu va cred! :))

Recomand cartea asta.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
Child Of Sunset
passionate writer
passionate writer

feminin Scorpion Maimuta
Numarul mesajelor : 1097
Varsta : 24
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : writing, reading, listening to music, singing, anime, life
Stare de spirit : dude , i need a break xD
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Mier 10 Noi 2010 - 3:18

Oke , inca sunt la volumul doi al acestui roman si sunt profund impresionata . Nu crezusem vreodata ca japonezii pot fi in acel hal de cruzi . Oke , mai citisem eu cate ceva , plus ca le ador literatura , dar cred ca nicio carte nu surprinde mai bine viata lor decat Shogun . Adica arata lucrurile asa cum sunt : si bune si rele . Ma bucur ca am aflat mult mai multe despre ritualul lor seppuku si despre cum se indeplineste , am inteles cat de mult tin ei la onoare , mai mult decat la viata - asta nu o sa pot sa o inteleg ever...adica frate sa fim seriosi si viata e importanta , ei doar o arunca asa mi se pare mie - , am invatat putin pana unde am ajuns despre felul in care iubesc . Dap , chiar mi-a mers exact la suflet romanul , abia astept sa inaintez . Momentan sunt la venirea lui Toranaga pentru a vedea evolutia trupelor . Ahhh tensiune , ce-mi place . Blackthorne mi se pare de-a dreptul genial , mai ales ca sa adapteaza atat de repede lucrurilor si hmmm love Mariko chin . E desteapta si foarte vicleana , dar dulce . Dap , imi place foarte mult cartea recunosc .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://child-of-sunset.deviantart.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Mier 10 Noi 2010 - 3:56

Mie mi-a fost recomandata de profa mea de istorie, acum vreo doi ani, cand am invatat despre Japonia. Dar pe atunci eram ( si inca sunt ) obsedata de nazism asa ca citeam tot ce apucam despre ideologia asta. Bineinteles ca o sa citesc si Shogun, am o mare afinitate pentru cartile clasice.
Sus In jos
Lizzie ^^
speller
speller

feminin Varsator Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Joi 11 Noi 2010 - 9:07

Cartile clasice sunt chiar de admirat, si pana la urma trebuie sa absorbim si noi ceva din ele. Shogun inca ramane printre preferatele mele.
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Sam 7 Mai 2011 - 14:18

Sunt de parere ca cine nu a citit Shogun nu este un adevarat cititor. Aceasta carte m-a impresionat profund si m-a facut sa fiu atras si mai tare de cultura japoneza. E de apreciat cat de bine le-a contura cruzimea din spatele mastilor lor zambitoare. Cu adevarat un roman de exceptie.

Recomand si adaptarea cinematografica. Toshiso Mifune e extraordinar.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 21
Localizare : București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Dum 8 Mai 2011 - 3:17

Citat :
unt de parere ca cine nu a citit Shogun nu este un adevarat cititor
fix așa zice și tata :3
Așa că m-am apucat și eu să citesc, acum două-trei zile, primul volum. Ai mei m-au avertizat că se avântă mult în descrieri, dar din ce-am citit mi se pare chiar interesantă.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Vin 20 Mai 2011 - 8:45

Am citit primul volum acum ceva vreme, cand eram pe la inceputul liceului mai exact. Din pacate, putine lucruri le-am inteles, pentru ca am citit prea din scurt cartea. Mie imi trebuie timp destul sa diger si sa inteleg, mai ales intr-o carte despre traditia unei tari. Astfel ca, mi-am propus sa ma reapuc anul asta si sa citesc ambele volume. Sunt doar doua, nu?
Sus In jos
Jain
speller
speller

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Vin 20 Mai 2011 - 9:47

Da, doar doua sunt. Acum, ca le-am citit de mai multe ori, mi se pare ca partea cea mai interesanta incepe abia in volumul doi. Ai dreptate, nu e o carte usoara, trebuie un pic digerata, dar sper ca vei reusi ssa o citesti pana la capat, pentru ca merita.
Sus In jos
>Psychotron
master of words
master of words

feminin Taur Sobolan
Numarul mesajelor : 3042
Localizare : :]
Joburi/Distractii : țapu'
Stare de spirit : țapi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Sam 23 Iul 2011 - 13:14

Am citit ambele volume acum 2 ani sau 3. Mi-a placut foarte mult primul volum, toata ziua in capul meu erau personajele din Shogun si p-atunci scenele deocheate [ da, am citit o varianta ne-cenzurata] erau o noutate pentru mine [ in literatura, ma refer].
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://last.fm/user/NuclearBoom
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words

feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Mier 18 Ian 2012 - 13:10

Am acasă volumele, dar nu le-am citit.Am citit doar din primul volum cam pana la jumătate, dar nu îmi place stilul autorului.

Culorile primăverii sunt date de flori, culorile iernii sunt date de imaginație”
 Terri Guillements 

R.C.: Industrial Rocker 
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Shogun   Mar 7 Mai 2013 - 5:53

Cum aș putea să nu știu cartea, de fapt cărțile la mine în bibliotecă din moment ce le am pe cele de la adevărul. N-am citit cartea, dar am auzit doar cuvinte de laudă la adresa ei, chiar este o carte care trebuie citită de-a lungul vieții. Personal eu am inclus-o deja pe lista de cărți pe care trebuie să le citesc înainte să termin liceul.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Shogun   

Sus In jos

Shogun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-