Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Crima si pedeapsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
thesamwich
legendary writer
legendary writer

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Crima si pedeapsa   Lun 6 Sept 2010 - 7:43

Crimă și pedeapsă este un roman scris de autorul rus Fiodor Dostoevski, fiind publicat pentru prima dată în ziarul intitulat „Mesagerul rus”, apărând în 12 numere lunare ca mai târziu să fie publicat ca roman, fiind considerat una dintre cele mai cunoscute opere literare a tuturor timpurilor, cu influențe asupra romancierilor ce i-au urmat.

Romanul prezintă în prim plan drama lui Raskolnikov, un student care pune la cale uciderea și jefuirea unei bătrâne cămătare, pentru a-și rezolva problemele financiare, dar și din dorința de a-și demonstra lui însuși că este îndreptățit să o facă.

Etalând unele simptome de grandomanie, Raskolnikov se considera o persoană înzestrată cu calități deosebite, asemenea lui Napoleon. Ca om exatraordinar, își simte justificată decizia de a ucide, încât nu se mai include în barierele morale ale oamenilor de rând. Cu toate acestea însă, imediat după săvârșirea crimei, protagonistul se îmbolnăvește și are remușcări cu privire la acțiunile lui. Romanul portretizează realizarea treptată a infracțiunii lui Raskolnikov și dorința lui crescândă de a se confesa. Mai mult, tânărul încercă să își protejeze sora, pe Dunia, de admiratorii acesteia, dar și dragostea lui neașteptată pentru o tânără prostituată, Sonia Marmeladova, în dorința crescândă de a scăpa de remușcări și a se mântui prin ispășire.

Am auzit multe de cartea asta si de Dostoevski, cum ca are cateva romane bune. Cred ca as vrea sa o citesc.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
5th avenue
legendary writer
legendary writer

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Lun 6 Sept 2010 - 9:20

Tata a citit-o si a zis ca e draguta. Eu nu cred ca am niciun roman de Dostoevski :-? Dar as fi curioasa sa o citesc :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rebellionabsentee.blogspot.com
ellysw33ty

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 39
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 7 Sept 2010 - 7:51

eu am citit-o si mi-a placut foarte mult :x
o luasem cu mine la scoala si mai citeam prin ore cand mai apucam=)).chiar merita citita :D
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 21 Oct 2010 - 11:17

Eu m-am apucat sa o citesc :) Pana acum e draguta, mi-am zis ca trebuie neaparat sa incerc ceva de Dostoevski si suna mai bine Crima si Pedeapsa decat Idiotul ( care tot de el parca e scrisa ). Anyway, cand o termin revin cu pareri mai detaliate :)
Sus In jos
Andrra
supreme master of words
supreme master of words

feminin Leu Mistret
Numarul mesajelor : 6160
Varsta : 21
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 21 Oct 2010 - 13:05

^si eu tot la fel, am zis sa citesc ceva de dostoievski si am ales asta acum cateva zile de la biblioteca, doar ca intre timp am citit alte carti si abia acum am ajuns la ea. am citit abia o pagina, deci nu-mi pot da cu parerea, dar am sentimentu ca e draguta si-mi va placea. cand o termin trec pe aici cu pareri :D
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 21 Oct 2010 - 22:04

Poate terminam cartea in acelasi timp :))
Am citit vreo 40 de pagini din ea si imi place :X Mama mi-a spous ca e o carte foarte frumoasa si interesanta, despre crima perfecta :X
Sus In jos
Féminité du Bois
best prose author
best prose author

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 990
Localizare : celula mea colorata
Joburi/Distractii : tesator de vise
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 18 Noi 2010 - 8:30

Si eu vreau s-o citesc, de fapt vreau s-o citesc de vreo 2 ani si o am, dar sincer nu stiu de ce n-am citit-o. Mi-a zis maica'mea ca e pe gustul meu. Deci sigur ma apuc de ea imediat dupa ce termin "Castelul" de Kafka.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 28 Dec 2010 - 3:08

Eu n-am mai apucat sa o citesc. Pur si simplu, literatura rusa nu e pentru mine. Ma incurc in personaje, numele lor sunt atat de ciudate...
Mama mi-a spus ca nu sunt pregatita pentru asa o literatura, dar nu ii dau dreptate, fiindca am citit niste carti foarte grele la viata mea...
Pur si simplu, nu e pentru mine :)) Cred ca nici nu mai incerc. E totusi pacat, pentru ca sunt clasice...
Daca stau sa ma gandesc, am lasat din mana Anna Karenina, Crima si Pedeapsa si... atat, in ceea ce priveste literatura rusa.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 22
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 28 Dec 2010 - 3:54

De ce numele engleze nu par ciudate iar alea ruse - da? T.T
De fapt ce zic, ele și sunt ciudate :)) Nu știu ce nume sunt în Crimă și Pedeapsă, însă să zicem "Serioja", "Olecika", "Piotr", scriind cu litere latine, chiar arată ciudat, foarte ciudat, și ne-la locul său :-?

Eu mă țin de clasica rusă cât de departe pot. De fapt îmi dă din ochi "War and Piece" al colegei de bancă, chiar dacă e în patru volume și ea m-a asigurat că-i cel mai bun somnifer, dar atâta timp cât îl pot citi în original e prea ok. Însă Dostevskii... Mm, asta e ca și cum aș iti mega-giga-poemele lui Pușkin ca de exemplu Onegin, o nu, merci :))

Buuut într-o zi sigur, dar sigur că îmi ajung lăbuțele și la el... de fapt nu vreau atât Crimă și Pedeapsă cât Frații Koromazov(doamne ce ciudat arată când scriu în română o.o) și Umiliții și Insultații(sau cum s-a tradus :-? ).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 28 Dec 2010 - 4:02

Am auzit ca Fratii Koromazov e o carte buna, a citit-o o colega de a mea, dar care este prea impresionata de literatura rusa.
Violeta, noi nu suntem obisnuiti cu lucruri care sa aiba legatura cu Rusia deloc, suntem mai multi dupa chestii care au legatura cu Occidentul, tari ca Anglia, Franta si uneori Germania:)) Ne impresioneaza foarte mult SUA. Rusia ne ingrozeste pe multi :))
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 22
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 28 Dec 2010 - 4:11

^Sabi, știu situația, am destui prieteni și cunoscuți din România.

Eu zic că de literatura rusă merită să fii impresionat pentru că rușii sunt un popor mucenic și oamenii de acolo trec prin multe, respectiv și scriitorii :)) Iar Karamazov vreau să-i citesc că deja de câțiva ani tot îmi nimerește denumirea sub nas. Însă acum cu valul ăsta de naționalism la noi, nu cred că voi găsi ceva în ursă în biblioteci, doar librării pentru care n-am bani... Eh.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 29 Mar 2011 - 13:56

Vai, Vio, sa vezi cum eu ignor ficurile - orighinali - scrise de rusi :)))
Din cauza numelor, care ma intimideaza si nu inteleg de ce.
Chiar si al meu - Liuda. Sa citesc ceva cu Liuda, mai bine ma impusc.
Sunt stranii, ai dreptate.
Sus In jos
Aurelyon
writer
writer

feminin Varsator Capra
Numarul mesajelor : 445
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : traslator
Stare de spirit : pesimista
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mier 20 Apr 2011 - 11:57

E cartea mea preferata. Initial, Interviu cu un vampir era pe locul 1 in top, dar de cand am citit despre Raskolnicov, am inceput sa/l indragesc pe Dostoievski.
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words

feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mier 18 Ian 2012 - 13:21

Am citit cartea asta într-a IX-a și e preferata mea de la Dostoievski.
Ador totul la cartea asta!Aș putea spune că e una din cărțile mele preferate pe care aș reciti-o oricând cu plăcere!

Culorile primăverii sunt date de flori, culorile iernii sunt date de imaginație”
 Terri Guillements 

R.C.: Industrial Rocker 
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 21
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Mar 7 Mai 2013 - 6:00

Am cartea în bibliotecă și de ceva timp vreau să o citesc, dar mereu găsesc altceva mai interesant de citit sau mă rog, ceva ce-mi atrage atenția mai mult decât Crimă și pedeapsă, dar e încă un roman care trebuie citit înainte să termin liceul, e practic de cultură generală să știi ceva legat de cartea aceata.
Tipul, personajul central, e genial din ce mi-a povestit mama și alții, iar cartea e scrisă de Dolstoevski, ceae ce spune multe.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 30 Mai 2013 - 10:17

Am auzit si eu de carte si chiar m-ar tenta sa o citesc candva sa imi incerc norocul cu ea
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   Joi 30 Mai 2013 - 19:34

Chiar ma uitam azi-noapte la "Zack si Cody" si era episodul in care London era in clubul de lectura. Si faceau orice mai putin sa citeasca , dar ele erau cu romanele in mana, domne. Si Maddie pana la urma a facut-o sa fie interesata si pentru a afla cum se termina a trebuit sa citeasca. Si spune "Cititul este periculos" ptc se taiase intr-o fila :))
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crima si pedeapsa   

Sus In jos

Crima si pedeapsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Cearta, pedeapsa, recompensa, promisiuni???
» Odihneste-te in pace, Ionela Stefan!
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-