Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 13 Aug 2010 - 23:24

Credeam ca am facut topic cu aceasta carte, dar am cautat si nu exista.

Foxfire este istoria secreta a unei gasti de adolescente rebele, conduse de enigmatica Legs Sadovsky, amestec de Robin Hood in varianta feminina si revolutionar marxist, de personaj naiv dotat cu o inteligenta ascutita si eroina de o indrazneala incredibila si o forta exceptionala
(Library Journal).

Dincolo de socantele scene de violenta, romanul este povestea legaturii speciale, emotionante si tulburatoare ce le uneste pe cele cinci adolescente si le insufla curajul de a merge mai departe. Foxfire nu este altceva decat refugiul lor din calea unei lumi ce sta sub dominatia masculina si modul lor de a face dreptate in numele celor slabi si neputinciosi.

In 1996, romanul Foxfire a fost ecranizat, filmul Foxfire (cunoscut publicului roman sub titlul de Adolescente rebele) avand-o in rolul principal pe Angelina Jolie.

"Joyce Carol Oates are in continuare puterea de a surprinde... Legs Sadovsky este una dintre cele mai reusite creatii ale sale..." Chicago Tribune
"O poveste impresionanta... induiosatoare si scrisa cu multa maiestrie..." Houston Post

Eu o am de ceva timp si stiu ca am stat mult la ea sa o citesc. Nu mi-a placut deloc stilul de a scrie al autoarei: nu folosea mai deloc punct, nu avea fraze, numai propozitii separate de virgula. Finalul a fost catd e cat ok. Voi ce parerea aveti?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 8743
Varsta : 21
Localizare : Brașov
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Lun 27 Dec 2010 - 12:49

Am terminat-o ieri :)) Mie mi-a plăcut.. M-a captivat. Mi-a plăcut mult sfârșitul. m-a făcut sa plâng.
Cât despre scrisul autoarei.. Hmm, oarecume puțin cam "halandala" dar mie chiar mi-a plăcut. <3
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://oh-monsieur.tumblr.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Mar 28 Dec 2010 - 2:18

Lol, sunt curioasa cate luni ai stat la ea :))
Sus In jos
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Mar 28 Dec 2010 - 3:55

Măi, și mama râdea de mine=] Am stat trei luni =)) Când nu era școala am citit o carte de 700 de pagini în două zile...
Ce mai citeam, era la școală, în pauze =] Și-acum, în ultimele zile am băgat tare..
Cel mai mult mi-a plăcut începutul, acea... introducere a fetelor în foxfire, cu semnele din piele și sfârșitul. <3 Ție chiar nu ți-a plăcut deloc? :))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Mar 28 Dec 2010 - 3:58

Nu, mie nu mi-a placut. Am mai citit carti in care autorul scria alandala ( nu pot sa bag mana in foc, insa tin minte ca asta se cheama dadaism... o sa mai cercetez ), dar niciuna chiar asa de aiurea :))
Mi-a placut , totusi, de Legs, misterul acela care o inconjura...
Sus In jos
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Mar 28 Dec 2010 - 6:54

Aha, într`adevăr, Legs e cel mai bine conturat personaj, zic eu.
Au fost faze în care n-am înțeles cine, cum vorbea, dar a fost totuși drăguță :D
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 24
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Sam 15 Sept 2012 - 15:43

N-am citit cartea, dar am vazut filmul. Sau numele ma induce in eroare in momentul asta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Dum 16 Sept 2012 - 3:40

A fost facuta ecranizare cu Angelina Jolie in rolul lui Legs:)
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 21 Sept 2012 - 10:00

Mi-a pomenit Rallu de ea, mai de mult. Mi-a sunat interesant, dar acum ca va citesc opiniile pe aici, nu prea stiu ce sa zic. As incerca, totusi, s-o citesc, dar depinde de pret.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 21 Sept 2012 - 10:18

Eu nu as mai da o data banii pe ea. O luasem cu 10 lei, era oferta la Carturesti acum 4 ani sau ceva de genul, dar daca privesc inapoi mai bine as fi luat alta carte.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 23
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 21 Sept 2012 - 10:22

Nu e foarte mult 10 lei, dar tot parca nu m-as arunca sa dau banii pe ea. As imprumuta-o de la cineva, cel mai probabil.

Bang, Bang, my baby shot me down...
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 21 Sept 2012 - 10:25

10 lei sunt putini, dar e ideea ca nu iti place cartea si ai fi putut gasi una mult mai buna:) Oricum, imi luasem 5sau 6 carti atunci si niciuna nu a fost impresionanta. De fapt, mai am doua de citit din ele:))
Sus In jos
AbbeyDawn
writer
writer

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 19
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Vin 31 Mai 2013 - 8:27

Wow, din descriere pare foarte tare, dar nu am mai auzit până acum de ea, deci nu știu care sunt șansele să o găsesc undeva. :-?
Mereu am vrut să citesc o carte în genul ăsta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)
» Destinul unei fete...
» ZODIA SAGETATORULUI
» Taierea motului/ ruperea turtei
» Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. III
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-