Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

BABYVILLE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Layla
lil' speller
lil' speller

feminin Capricorn Capra
Numarul mesajelor : 59
Varsta : 25
Localizare : Prin amintiri
Joburi/Distractii : Visatoare
Stare de spirit : lonely
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: BABYVILLE   Vin 13 Aug 2010 - 0:34

Autor (i): Jane Green
An aparitie: 2008
Nr. pagini: 468 pagini
Colectia: Chic

"Julia, Maeve si Sam sint cele trei protagoniste ale romanului Babyville (2001), trei femei extrem de diferite pentru care ideea conceperii unui copil reprezinta o schimbare totala de perspectiva. Julia isi doreste cu ardoare un camin fericit si este convinsa ca un bebelus va reusi sa indrepte relatia nereusita pe care o are cu Mark. Spre deosebire de ea, Maeve, o irlandeza ros­cata si sexy, este de-a dreptul alergica atunci cind vine vorba de relatii pe termen lung, insa o aventura de-o noapte, in urma careia ramine insarcinata, o arunca intr-o lume absolut surprinzatoare, desi deloc neplacuta. Sam este mama obsedata de pruncul sau, care isi neglijeaza partenerul si este ingrozita de indatoririle sale de sotie. Cum vor reusi cele trei sa-si regasesca echilibrul si mult rivnita libertate este o intreaga poveste, pe cit de incitanta, pe atit de comica si incurcata. "

Carte are o structura diferita sa-i zicem asa. Are trei parti semnate de cele trei personaje si urmareste viata fiecaruia. Surprinde aspecte care pot fi usor identificate in viata unei femei : dorinta de a avea un copil, dorinta de a avansa in cariera si de a nu avea familie si dorinta de a putea fi o mama si sotie buna. Aceste povesti au fost auzite de multi dintre noi, prietena mamei care vreau un copil dar nu poate, colegul de servici al tatalui care se casatoreste si tot asa. Este o carte care prezinta un viitor destul de intalnit de oamenii mari. Dar modul in care totul se schimba este cel mai bine descris. Mereu credem ca vom ramane neschimbati si ca ceea ce ne-am planifica se va intampla,dar stiti cum se spune socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa ( parca asa era--in cazul in care am gresit imi pare rau) .

L.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: BABYVILLE   Sam 9 Oct 2010 - 23:04

E o carte cu o poveste destul de interesanta, dar cred ca e de duzina, avand in vedere ca e de la colectia Chic ( de duzina = o carte simpla, usor de citit ).
Insa nu cred ca daca as intalni-o in librarie as cumpara-o... si asta doar din simplum motiv ca mie nu prea imi plac copii :))
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: BABYVILLE   Mar 21 Aug 2012 - 18:45

Am pus si poza in primul post cu, coperta ca sa arate mai bine si s-o recunoasteti mai usor, daca ati citit-o sau ati vazut-o prin vreo librarie. Personal nu ma dau in vant dupa genul asta de carti si dupa trei incercari esuate de a gusta genul am renuntat. Insa pentru unii am vazut ca sunt bune, deci gusturile nu se discuta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 23
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: BABYVILLE   Sam 1 Iun 2013 - 3:27

In general intr-un grup sunt firi foarte diferite si gandirea la fel, chiar daca sunt multe puncte comune.
Imi aminteste de un film in care a jucat Sandra Bullock. Cumva se reintalnesc dupa multi ani?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BABYVILLE   

Sus In jos

BABYVILLE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-