Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  
10 negri mititei 5 5 1
Distribuiti | 

10 negri mititei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Aimée.
faithful writer
faithful writer

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor: 733
Varsta: 20
Localizare: Craiova
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: 10 negri mititei   Dum 11 Iul 2010 - 20:20

10 negrii mititei - Agatha Christie

” Zece negri mititei au cinat sub luna noua:
Unul insa s-a-necat si-au ramas doar noua.
Noua negri mititei au stat noaptea dupa trei;
Unul s-a-ntrecut cu somnul si-au ramas doar opt din ei.
Opt negri mititei trec prin Devon intr-o noapte
Unul zice: “Eu raman”- si-au ramas doar sapte.
Sapte negri mititei despicau surcele groase;
Unul s-a taiat in doua si-au ramas doar sase.
Sase negri mititei se jucau c-un stup, netotii
Un bondar l-a-ntepat pe-unul si-au ramas doar cinci cu totii.
Cinci negri mititei vor s-ajunga magistrati;
Unul si-a-mplinit dorinta si-au ramas doar patru frati.
Patru negri au plecat, hat, pe mare, mititeii;
Unul a picat in lant si-au ramas doar trei.
Trei negri mititei zic: “La zoo e de noi”.
Pe-unu-l stranse-un urs in brate si-au ramas doar doi.
Doi negri mititei se uscau la soare-un pic;
Unul s-a prajit de tot si-a ramas un negru mic.
Un negru mititel, singur-singurel,
Cu un streang s-a spanzurat si n-a mai ramas nici el. ”

În romanul Agathei Christie, crimele se desfășoară după cântecul de mai sus. Fiecărui personaj îi corespunde un negru mititel și, ca atare va sfârși ca acesta. Acțiunea începe atunci când ”Zece personalitați diferite, de la un adolescent arătos la un bătrân judecător” sunt invitate de un bărbat misterios să petreacă câteva zile pe Insula Negrului. Când aceștia ajung la destinație, constată cu stupoare că sunt singuri și amenințați de o Voce ce îi anunță pe când se aflau în sufragerie că vor plăti pentru fiecare dintre păcatele comise. Toate crimele sunt planificate în detaliu, iar victimele trăiesc îngrozite, deoarece știu cum vor muri, însă sunt incapabili să facă ceva pentru a se salva. Pe parcursul acțiunii, încep chiar să se bănuiască între ei și astfel le scapă indicii care i-ar putea duce la adevăratul criminal.

”Când marea se va liniști, vor veni de pe coastă bărci și oameni. Și vor găsi zece cadavre și o problemă nerezolvată pe Insula Negrului.“

Eu vă recomand cartea cu mare căldură, pentru că este unul dintre cele mai bune romane polițiste pe care le-am citit. Sper să vă dați seama mult mai devreme decât mine de adevărata identitate a criminalului.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Flu!
best animation
best animation

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor: 1697
Varsta: 19
Localizare: in my mind
Joburi/Distractii: find my way...
Stare de spirit: happy or not
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Dum 11 Iul 2010 - 23:47

Am inceput si eu sa o citesc. Dar am citit doar pana cand ajung toti pe insula.Ideea mi se pre draguta,si acum ca stiu despre ce e cred ca o sa o continui :D
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor: 23771
Varsta: 18
Localizare: Iasi
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Mar 13 Iul 2010 - 12:40

Stiu cartea, am auzit de ea datorita versurilor alea de la inceput, noi le cantam uneori,.
Trebuie sa recunosc ca versurile au facut-o mai interesanta:-? daca nu era dupa cantec eu nu aflam de carte:-? Nu o am dar sincer mi-as dori sa mi-o cumpar. Eu una ador romanele politiste.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Noctem Aeternus.
word addict
word addict

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor: 2115
Varsta: 22
Localizare: Craiova
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Sam 17 Iul 2010 - 9:52

am citit-o acum cateva luni. e tare faina, si plina de suspans.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor: 6054
Localizare: București. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii: Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit: măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Lun 2 Aug 2010 - 20:00

Ador romanele polițiste, mai ales cele scrise de Agatha Christie. 10 negri mititei mi s-a părut... o idee de geniu. să legi o poveste după un cântec, să ai grijă la detalii... mirific. Sfârșitul m-a uimit, sincer, mai ales scrisoarea de adio. Nota 10 (:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://pisiciverzi.blogspot.ro
ellysw33ty

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor: 39
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Mier 8 Sept 2010 - 23:08

cartea mea preferata :x

pur si simplu nu am cuvinte.
Sus In jos
stracciatella.
best signature
best signature

feminin Rac Mistret
Numarul mesajelor: 3774
Varsta: 19
Localizare: Bucuresti
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Vin 29 Oct 2010 - 19:45

Am citit-o si eu. Pur si simplu nu mai vroiam s-o las din mana si sa aflu ce o sa se mai intample! Mi se pare absolut geniala. Felul in care se respecta crimele si faptul ca a fost nevoie de un epilog pentru a se afla criminalul. Nici nu stiu cum ti-ai fi putut da seama altfel.
O recomand cu caldura!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/RazzelRa
shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor: 48
Localizare: Constanta
Joburi/Distractii: sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Sam 20 Noi 2010 - 15:13

Imi place cum scrie Agatha Christie,am citit cei 5 purcelusi si crima din orient express,dar nu am citit 10 negri mititei niciodata..ce pacat ca ne-a desfiintat biblioteca de la liceu,o voi cauta atunci la librarie ..
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor: 15621
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Dum 21 Noi 2010 - 10:01

Noi am invatat la engleza despre Agatha Christie si profa ne-a sfatuit sa citim " 10 negri mititei ". Am citit acum descrierea si mi se pare foarte interesanta actiunea ( nu stiu de ce m-a dus cu gandul la Saw, poate pentru faptul ca cineva ii omoara pe toti ). Cred ca o s-o caut si eu la biblioteca :D
Sus In jos
Serein
best prose author
best prose author

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor: 4475
Varsta: 16
Localizare: unde începe căutarea luminii.
Joburi/Distractii: creația literară, școala, lectura, râsul, conversațiile metaforice, eterna căutare a sufletului și dezvoltarea propriilor opinii pe baza valorilor personale.
Stare de spirit: pictată multicolor.
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Sam 5 Noi 2011 - 8:38

10 negri mititei este o carte care ne-a fost recomandata ca lectura scolara, dar mie mi-a placut atat de mult, incat nu o pot numi doar un simplu roman de pe lista cu lecturi suplimentare. In general vorbind, stilul autoarei mi se pare unul foarte inteligent - este prima si singura creatie citita de mine de la Agatha Christie, dar intentionez sa mai lecturez romane scrise de ea, fiindca este intr-adevar surprinzatoare si captivanta. Cum ziceam, inteligenta cred ca este trasatura definitorie, precum si toate acele supozitii si actiuni detectiviste. Modul in care a fost scris cartea mi s-a parut foarte provocator, dar totodata o adevarata incantare, dat fiind faptul ca si lectorul era "invitat" la presupuneri cu privire la destinul fiecarui personaj. Ca actiune, a fost intr-adevar surprinzatoare, ma asteptam sa moara toate personajele, avand in vedere cantecul si semnificatia versurilor, dar chiar nu ma asteptam ca ucigasul sa fie tocmai cel prezentat in carte. Inscenarea propriei morti mi s-a parut un fapt genial si totodata inteligent, chiar nu as fi dedus, desi trebuie sa recunosc ca nu i-am acordat o importanta deosebita, avand in vedere ca ma asteptam ca altcineva sa fi pus la cale toate aceste planuri morbide, dar realizate in tocmai dupa "scenariu".
Mi-a placut cartea foarte mult si o recomand oricui.

Spoiler:

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.oceandecuvinte.blogspot.ro
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor: 8743
Localizare: Brașov
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Lun 14 Noi 2011 - 15:54

M-am apucat și eu de ea și mă chinui s-o citesc da cu școala asta nu mai am timp de nimic -.-' Cred că din cauză că știam că vor muri pe rând, mi-am dat seama instantaneu când am citit poezia că se vor duce așa, unu câte unul. Dar tot e interesantă, pentru că nu știi cine va fi următorul și cine va rămâne ultimul. De asta-s curioasă :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://oh-monsieur.tumblr.com
contagiousss

feminin Pesti Bivol
Numarul mesajelor: 48
Varsta: 17
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Vin 13 Ian 2012 - 19:27

a fost prima carte pe care am citit-o de Agatha Christie
foarte bună,indeed
e,cred,una dintre cărțile mele preferate scrise de ea
sfârșitul a fost foarte,foarte bun; bineînțeles că nu mă așteptam ca respectivul să fie ucigașul...cum nu prea am ghicit la niciun roman al ei
Sus In jos
Sory_Luciano

masculin Varsator Cal
Numarul mesajelor: 12
Varsta: 24
Localizare: Târgu-Mures
Joburi/Distractii: Student
Stare de spirit: Muncesc la licentă...
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Mar 24 Ian 2012 - 21:55

Adde, părerea mea e că nu trebuia să dai acel spoiler despre o moarte înscenată, dar având în vedere că nu ai zis si care era personajul să zicem că poți fi iertată.

„Zece negri mititei” e un pic altfel față de cărțile cu care am fost obișnuit de regina romanelor polițiste Agatha Christie. Preferatele mele sunt cele din seria Marple, deoarece băbuța e adorabilă și foarte inteligentă.

Cartea o am din colecția verde de la Adevărul și am citit-o chiar în ziua în care a apărut cu ziarul. Crimele alea sunt absolut senzaționale, de invidiat aș putea spune
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.sorin-lucianberbecar.blogspot.com/
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor: 23771
Localizare: Iasi
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Mar 7 Mai 2013 - 17:35

Am reușit să citesc o aprte din ea și sincer nu mă așteptam la o astfel de carte, o vedeam oarecum altfel, dar e interesantă în modul ei de a fi. Agatha Christie este o autoare de excepție, am o carte sau două de ea prin bibliotecă și abia aștept să le citesc, poate o să o termin și pe aceasta curând, mi se mai întâmplă să mai las cărțile pe la jumătate apoi să mă reapuc de ele.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor: 15621
Logo Funny-Fantasy:

MesajSubiect: Re: 10 negri mititei   Joi 9 Mai 2013 - 12:56

Am citit-o prin iarna intr-o singura zi, atat de fenomenala mi s-a parut. Poate ca nu mi s-a parut extraordinara ideea in sine (desi a fost geniala) ci mai d eimpact a fost sentimentul pe care mi l-a insuflat cartea: teama, ideea ca nimeni nu va supravietui, finalitate. E o carte ce trebuie citita de oricine: se citeste foarte usor, povestea e interesanta si pana la urma, Agatha Christie face parte din clasicii lumii.
Sus In jos

10 negri mititei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Mititei cu legume in folie, la gratar
» 10 negri mititei
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy ::  :: -