Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Sora lui Caroline

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mirabela0909
Admin
Admin

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 26
Localizare : in departare
Joburi/Distractii : Banii te ajuta sa traiesti intr-un confort mizerabil
Stare de spirit : Dubla personalitate
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Sora lui Caroline   Mier 16 Sept 2009 - 4:44

Sora lui Caroline (2002), un roman populat cu figuri feminine pline de viata si pasiune, prezinta relatia tensionata dintre doua surori extrem de diferite ca infatisare si temperament, ale caror destine se impletesc pe intreg parcursul romanului. Frumoasa, fermecatoare si nonconformista, Caroline intruchipeaza visul oricarui barbat din Dublin, spre disperarea surorii sale mai mici, Tossa, pe care soarta n-a inzestrat-o cu acelasi sex-appeal si care se simte in permanenta eclipsata. Roata destinului se intoarce insa in favoarea Tossei care, datorita inteligentei si mintii sale organizate, reuseste sa-si faca o cariera de succes, in timp ce Caroline este silita sa se casatoreasca la o virsta frageda din cauza unei sarcini neprevazute si sa devina o mama de familie cu norma intreaga. Iar greseala absurda a Tossei, care intr-un moment de vulnerabilitate il saruta pe sotul lui Caroline, distrugind astfel casnicia fragila a acesteia, ameninta sa le dezbine definitiv pe cele doua surori.

„Personajele Sheilei O’Flanagan reusesc sa tina cititorul cu sufletul la gura de la inceput pina la sfirsit.” (Irish Emigrant)

„Un roman extrem de captivant! Sheila O’Flanagan este o povestitoare excelenta, personajele ei sint bine conturate si credibile... Sora lui Caroline este o lectura fascinanta, o carte pe care o poti strecura linistit in valiza cind calatoresti prin lume.” (Irish Examiner)

„O saga de familie pe care n-o mai poti lasa din mina… (Bookseller)

„Surorile au intotdeauna nevoie una de cealalta, dar ce se intimpla atunci cind persoana care te tradeaza este chiar sora pe care o iubesti? O ierti ca ti-a distrus viata sau te razbuni distrugind-o la rindul tau pe a ei? Sora lui Caroline este o ocazie excelenta pentru a evada din realitatea cotidiana si ar trebui sa-i incinte pe toti cei carora le plac povestile bine spuse.” (Commuting Times)

Mai treci si pe la Regulament general / Regulament fan-fiction
Sacra, idolizata si tot odata si idolatrizata, hulita, arsa pe rug alaturi de stapanele ei in Evul Mediu, mica felina devine in timpul Renasterii, favorita femeilor si a copiilor, fiind acceptata cu multa bunavointa si de barbatii casei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://funny-fantasy.forumotion.com
madd.
faithful writer
faithful writer

feminin Taur Cocos
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 24
Localizare : Monaco
Joburi/Distractii : freelancer
Stare de spirit : unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   Vin 18 Sept 2009 - 11:02

e interesant.
mi se pare modul perfect in care se poate vedea cum se intoarce roata destinului.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   Sam 18 Sept 2010 - 14:37

Inafara de faza aia cu sarutul dintre Tossa si sotul lui Caroline, povestea pare transmisibila si in viata reala. Desi, tipa cu sex-appealul mai mare are de cele mai multe ori influenta, cunostinte si putere arupra barbatilor, nu strica sa stim ca undeva, chiar si intr-o carte, Betty cea urata ajunge deasupra celeilalte.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 27
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   Dum 19 Sept 2010 - 23:09

am auzit si eu de carte. si chiar "bantuiam" pe la diverta ca sa o cumpar, mai acum cateva luni. dar nu am mai cumparat-o.
e draguta, dar nu foarte interesanta. nush, poate o sa o citesc ca sa ma lamuresc cum este.

Spoiler:

Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   Dum 27 Mai 2012 - 1:11

Ma duce cu gandul la o telenovela, desi stiu c-am mai citit o carte asemantoare in care o prietena ii fura "inconstient" iubitul celeilalte si daca nu ma insel sunt din aceeasi serie sau, ma rog, au acelasi fel de coperta. Deci nu, n-as citi-o.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
Marionette
most active in MAY
most active in MAY

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 19
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   Vin 11 Ian 2013 - 4:24

Moa ... nu pot sa scred ca nu am dat de ea pe aici pana acum :))
Am citit-o cand am fost acum 2 ani la munte ... mama m-a convins sa o iau , eu ma uitam dupa Bestia =)) Am citit-o in 2 zile :X a fost foarte frumoasa desi nu prea mi-a placut cum a ajuns casnicia celor doi.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://foru-girls.forumz.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sora lui Caroline   

Sus In jos

Sora lui Caroline

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce m-a suparat (enervat) azi?
» Rochii de seara,deosebite (11)
» Povesti la ceas de seara