Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Discutii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Aiko
legendary writer
legendary writer

Numarul mesajelor : 20866

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 27 Sept 2010 - 22:57

mi-am luat Bestia :x astazi o sa ma apuc sa o citesc, in tren :X am ce face.
si mi-am mai luat vreo 2,3 carti.
nu am vazut Sarpe si Cercel. voiam sa mi-o cumpar, dar nu am gasit-o in librarii... sau nu am vazut eu bine. ma rog, mai caut prin bucuresti :))
uhm, sysule, tre sa-ti dau Paula si tu sa-mi dai Fascinatie.
o sa apara, cat de curand, Obsesie de Melissa Marr, de abia astept :x
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 28 Sept 2010 - 7:31

^ Ai citit Paula? cand ne vedem iti dau cartea.

Eu m-am apucat de citit Gargui :X:X
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Varsta : 27
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 28 Sept 2010 - 8:22

mai am putin si termin si Paula :D
nu prea m-a incantat. cam acelasi sentiment ca si la Nunta a lui Nicholas Sparks.
mai am putin si termin Bestia :X si apoi ma apuc de cartea lui S. Meyer, cu Bree Turner :D sau cum o cheama :))

Spoiler:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 19 Oct 2010 - 10:55

Pacat ca nu ti-a placut, pe mine chiar m-a macrcat la vremea cand am citit-o. Mi se pare o carte extraordinara, desi e mai dificila decat ce obisnuiam sa citesc pe atunci.

Vad ca topicul asta doarme. Hai sa lansez o noua intrebare:

Ce carti preferati? Cele scrise acum mult timp ( clasice, sa le spun asa, de genul " La rascruce de vanturi" sau " Mandrie si prejudecata") sau cele moderne, aparute recent?

Sus In jos
Rain.
word addict
word addict

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 21
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 19 Oct 2010 - 13:26

Ma bag si eu ca musca-n lapte

Depinde de carte si de autor, sincer. Nu am preferinte in ceea ce priveste perioada cand au fost scrise. Desi o carte scrisa in secolul 18 este evident mai credibila decat una a carui autor este contemporan si se intoarce in perioada aceea. De obicei imi plac cartile mai vechi. Am citit si "Mandrie si prejudecata" si "La rascruce de vanturi" si mi se par amandoua exceptionale. Dar sunt o mare amatoare a genului fantasy, si imi plac autorii ca Joanne Rowling sau kelly Armstrong. Si mi se pare ca nu prea il poti compara pe Tolkien cu Marc Levi de exemplu, sau pe Balzac cu Charlaine Harris, fiindca depinde si de gen. Hai ca am facut varza intrebarea ta. Ma mir daca intelege cineva ceva din ce am incercat eu sa zic
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 1:50

Nu te bagi ca musca in lapte :)) Se pare ca si tie iti place perioada aceea de mult apusa, care este transpusa in cartile clasice. Asta e frumos, nu prea gasesti multa lume in ziua de azi care sa citeasca astfel de carti...
Si cum am mai inteles, iti plac si cartile moderne, de genul fantasy. Se pare ca reusesti foarte bine sa echilibrezi stilurile astea doua :D
Ma bucur ca ai raspuns la intrebare, o sa postez si eu parerea mea dupa ce mai apar alte raspunsuri.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 23
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 4:55

Ce carti preferati? Cele scrise acum mult timp ( clasice, sa le spun asa, de genul " La rascruce de vanturi" sau " Mandrie si prejudecata") sau cele moderne, aparute recent?

Sincer n-am citit cartile pe care le-ai spus tu,dar am citit si citesc carti clasice sau mai vechi.Imi plac foarte mult carti gen "Cel mai iubit dintre pamanteni" ,Ingerul a strigat",Elevul Dima dintr-a saptea",dar am citit si REM" , "Gemenii" , "Dublu album","Vraja iernii".Nu pot sa zic ca citesc doar scriitori romani,englezi,rusi,vechi sau nu.Citesc amestecat ca sa zic asa si daca imi place o carte sau ma atrage nu tin cont cine a scris-o si cand.
Atat cartile vechi cat si cele noi au farmecul lor,fiecare are povestea ei si acum depinde de fiecare.Insa eu nu ma limitez la o anumita epoca,sa spun asa,un anumit autor,un gen.Citesc ce-mi place.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 7:01

Cartile pe care le-am scris eu sunt scrise la sfarsitul secolului 18 sau inceputul secolului 19, nu mai stiu sigur. Cam la asta ma refeream cand spuneam " clasice". Insa si ce citesti tu e destul de diversificat si se stie ca diversificarea lecturii e mult mai frumoasa decat axarea pe un singur gen :)
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 7:16

Am citit ambele carti pe care le-ai numit tu si chiar mi-au placut :) Sincera sa fiu nu am un gen preferat anume in materie de carti :D Citesc cam tot ce-mi pica in mana. Dar cartile mai "clasice" mi se par mai bine structurate. Si cele aparute acum sunt interesante, dar parca nu ma atrag atat de mult.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rebellionabsentee.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 7:28

Am atatea sa citesc, o lista intreaga. Abia astept sa imi fac timp sa citesc ceva in plus fata de ce am pentru facultate. Bine, ca nu am avut multe pana acum, e abia a treia saptamana, dar vor veni destule, pentru lectura obligatorie, cum ar veni.
Am de citit pentru saptamana viitoare, cel mai recomandat, ca sa nu ma lungesc, romanul lui Sadoveana, "Noptile de Sanziene" si romanul lui Eliade (unul din autorii mei preferati!), "Noaptea de Sanziene", pentru proiectul de licenta. Mi-am ales tema, in sfarsit si primul pas pe care trebuie sa-l fac este sa citesc cele doua carti mentionate :))

Spoiler:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 7:44

Geo: si eu sunt de aceeasi parere cu tine :))

Yuki: nsuh ce ai vrut sa spui cu asta ( daca a avut vreo legatura cu intrebarea mea ) dar ma bucur ca in sfarsit ti-ai ales tema de proiect :)) Care e pana la urma?
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 20 Oct 2010 - 8:09

nu, eu doar am facut o constatare aici... am vrut sa mentionez si eu de ce ma apuc sa citesc.
uhm.. tema se numeste asa:
De la Noptile de Sinziene la Noaptea de Sanziene: Sanzienele, motiv literar
si avem de scris intre 60 si 120 de pagini :D cam atat e pentru proiectul de licenta... tare, nu?!:D
eu mi-am propus sa scriu 70. daca am reusit sa scot 30 de pagini dintr-o singura carte, pot si din doua sau mai multe, nu? dar tot mi-e frica, dar o sa incerc. bine ca am si un profesor coordonator f. bun :D

Spoiler:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 21 Oct 2010 - 10:12

Uhm, e o tema destul de dificila... nici nu imi pot da seama ce ai scris in 30 de pagini. Si totusi, n-ar fi mai ok sa faci mai multe de 70? Ca la BAC, noua ne spune sa nu facem niciodata fix 15 randuri la eseul de argumentare sau fix 6 la acel mini comentariu al poeziei :))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 9:57

O sa raspund si eu la intrebare apoi o sa pun una noua.

Imi plac amandoua genurile de carti. Deja mi-am facut un ritual: daca citesc o carte clasica, evident mai dificila, dupa ce o termin ma relaxez cu o carte mai simpla, mai moderna.
Sunt de parere ca cele recente sunt simple de inteles, pentru ca traim aceleasi timpuri, spre diferenta de cartile date ca exemplu de mine, scrise intr-o perioada de mult apusa.
Daca ar fi sa aleg care din aceste genuri ma atrage mai mult, as spune cel clasic, cu mana pe inima.
Nu se compara, in privinta mea, cartile moderne cu cele clasice. Pot intra in atmosfera unei carti vechi mai bine decat in cea unei carti mai moderne.

Intrebare:
Ce carte v-a marcat existenta si prin ce fel?

Sus In jos
Summer girl
faithful writer
faithful writer

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 931
Localizare : Turda
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 10:43

Ma bag si eu :|:D

Cred ca toate cartile bune pe care le-am citit m-au marcat, mai mult sau mai putin. Uneori am impresia ca personalitatea mea e formata din bucatele ale experientelor traite prin intermediul cartilor. Mi-a placut in mod special Veronika se hotaraste sa moara, fiind prima care a lui Coelho pe care am citit-o. Si am citit-o la momentul potrivit, cand aveam nevoie sa aud ce transmite aceasta carte.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 10:45

Eu nu am citit nimic de la Coelho si nici nu voi citi, deci nu prea stiu ce trasmite aceasta carte. Poti specifica?:)
Sus In jos
Summer girl
faithful writer
faithful writer

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 931
Localizare : Turda
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 10:59

E vorba despre o tipa, Veronika, care la inceputul cartii decide sa se sinucida, insa supravietuieste si i se mai spune ca mai are de trait 5 zile(nu stiu sigur daca 5 sau 7). Si in aceste zile, petrecute la un spital de nebuni, invata, de fapt, sa traiasca clipa.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 11:08

Aa. Interesanta poveste :) E frumos ca gasesti in fiecare carte o idee sau un exemplu de urmat.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 11:11

Am citit si eu Veronika se hotaraste sa moara si chiar daca alte carti ale lui Coelho nu ma atrag aceasta mi-a placut mult.Si impreuna cu Portretul lui Dorian Gray ce a fost o carte la fel de superba din punctul meu de vedere a reprezentat baza obsesiei mele pentru boli psihice,nevroze si altele.La fel de mult mi-au mai placut si Omul invizibil si Lebedele negre care au tot o tema asemanatoare.
Consider ca fiecare carte te marcheaza dupa ce-o termini,dar depinde de noi cat de mult ne-a atras,ce ne-a placut,daca ne-am regasit in ea.Unii poate sunt atrasi de razboi,sinucideri,sadism,depresii si altele(ca mine:X),sau romantism,horror si altele.Fiecare carte ca fiecare om are ceva special.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 6 Noi 2010 - 11:20

^ si eu am devenit obsedata de bolile mintale, dar de cand am citit Povestea lui Lisey, de Stephen King. Te sfatuiesc sa o citesti :)

Mie nu mi-a placut portretul lui Dorian Grey.
Dar nu cred ca fiecare carte are ceva special... am citit tot felul de carti, de la bune la foarte proaste, Iar atunci cand citesti o carte foarte proasta, crede-ma ca nu ii mai gasesti nimic special :))
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 7 Noi 2010 - 1:02

"Sa ucizi o pasare cantatoare" - Harper Lee, mi s-a parut o carte frumoasa si realista. problema rasismului va exista mereu.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 7 Noi 2010 - 5:18

Stii ca am vazut un episod in Hannah Montana in care Jackson trebuia sa citeasca romanul asta? :))

Anyway, cartile de genul asta intotdeauna marcheaza.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 11 Noi 2010 - 7:33

Daca tot nu a mai raspuns nimeni, raspund si eu.
Sunt mai multe carti care m-au marcat.
Prima carte la care am plans vreodata a fost Winnetou. Aveam vreo 13 ani si mi-au dat lacrimile cand am citit ca Winnetou a murit. Imi placea personajul si tot ce facea el, aproape aveam impresia ca e real.
Invitatie la vals m-a facut sa am o placere pentru lectura, cum am terminat cartea am inceput sa citesc mai mult dar m-a marcat actiunea romanului doar pe moment.

Apocalipsa si Povestea lui Lisey, de Stephen King, sunt doua carti care mi-au marcat existenta in modul cel mai serios. Prima carte descrie o Apocalipsa foarte veridica si care chjiar s-ar putea, in care 99% din populatia lumii moare din cauza unui virus scapat de sub control. Asta e doar inceputul; acum urmeaza supravietuirea intr-o lume in care nu mai exista control, legi si apoi, razboiul dintre Bine si Rau.
In a doua carte am urmarit iubirea dintre o femeie trecuta de tinerete si sotul ei mort, iubire care trecea de barierele mortii. De aici am devenit obsedata de bolile mintale si tot ce tine de ele.

Urmatoarea intrebare: credeti ca este autor adevarat o persoana care publica doar o carte? Dupa cum bine stiti, greul vine abia la a doua.
Sus In jos
Lizzie ^^
speller
speller

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 130
Localizare : Somewhere
Joburi/Distractii : Reading
Stare de spirit : Optimista
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 11 Noi 2010 - 9:21

Eu cred ca da, doar daca acea carte merita sa-si aiba renumele. Daca este genul ce face furori, acel autor chiar isi poate pastra numele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rpg-characters.getgoo.us/forum.htm
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 11 Noi 2010 - 10:01

Asta asa e, avand in vedere autori ca Charlotte sau Emily Bronte, care din cate stiu eu nu au scos decat o carte, dar nu au apucat sa scrie mai mult pentru ca au murit amandoua de nu stiu ce boala. Si totusi, e posibil ca un autor sa scrie o carte doar pentru bani. In ziua de azi se intampla deseori chestia asta.
Sus In jos
Lizzie ^^
speller
speller

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 130
Localizare : Somewhere
Joburi/Distractii : Reading
Stare de spirit : Optimista
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 27 Noi 2010 - 12:31

Exact. Hm... cine a citit Academia Vampirilor? Eu mi-am luat volumul cinci.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rpg-characters.getgoo.us/forum.htm
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 27 Noi 2010 - 23:37

^ Eu nu :)

O noua intrebare:

Care credeți că este o lectură “obligatorie”, o carte pe care cineva trebuie să o citească?
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 22
Localizare : Chișinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 12 Dec 2010 - 7:38

Sunt o vacă că scriu aici dar mă rog :-"

Citat :
Foxfire. Confesiunile unei agsti de fete
Citat :
10 negrii mititei

... la Index, I mean.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://marysue-complex.blogspot.com
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 27 Dec 2010 - 9:36

A citit cineva vreo una din cărțile din seria Hannibal Lector? Cum e? :3
Am de gând să ies la vânătoare după ele but I'm unsure.
Sus In jos
.xlove

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 24
Localizare : Tg. Neamt
Stare de spirit : relax :]]
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 1 Ian 2011 - 7:33

Eu n-am citit cartile inca - astept sa ma duc luni la posta sa-mi iau coletul - dar am vazut The Silence of the Lambs si Hannibal Rising si mi-au placut foarte mult, ceea ce m-a determinat sa-mi iau cartile. Sincer abia astept sa le citesc.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://injectat.blogspot.com/
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 3 Ian 2011 - 10:03

A aparut volumul 2, "Obsesie", continuarea volumului "Fascinatie" de Melissa Marr. Bine, nu de mult timp (cred ca o luna si un pic), pentru ca am urmarit sa vad cand apare si am vazut-o saptamana trecuta in librariile din Brasov si erau acum doua saptamani in Bucuresti, in Diverta. Pentru cine doreste sa citeasca sau a citit primul volum al Melissei Marr.
O sa postez si eu la Recomandari ca am mai cumparat cateva carti si am mai citit de asemenea in ultima vreme si as vrea sa recomand :D

Spoiler:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 4 Ian 2011 - 4:03

Uhm, eu as fi curioasa doar sa vad daca stilul ei de a scrie s-a mai imbunatatit putin sau a ramas la fel de stangaci :))
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 4 Ian 2011 - 11:23

Mie-mi place, dar mnoh, fiecare vede altfel.
Imi place si cartea pe care o citesc acum, Rapita la 12 ani.

Spoiler:

Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 4 Ian 2011 - 13:36

Eu am inceput si am terminat azi Cursa de Dean Koontz. Am citit-o mai mult din obligatie pentru ca o aveam imprumutata de la biblioteca si se face curand termenul. Mai am si Marile sperante si e uimitor cum se leaga cele doua carti, precum Jack si cola. Ma refer aici ca opera lui Dickes e mentionata in cartea lui D.Koontz.
Mi-a placut in final, desi la inceput era plicticoasa. Pana intra in actiune dureaza. Te face paranoic si sceptic. O carte tipica,si totusi, frumos scrisa. O recomand.

“All at once we were madly, clumsily, shamelessly, agonizingly in love with each other; hopelessly, I should add, because that frenzy of mutual possession might have been assuaged only by our actually imbibing and assimilating every particle of each other's soul and flesh; but there we were, unable even to mate as slum children would have so easily found an opportunity to do so.”

open:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 5 Ian 2011 - 5:15

Eu i-am facut-o cadou lui Cristi, am incercat si eu s-o citesc si n-am putut decat sa ajung la pagina 80. Nici lui Chris nu i-a placut. Nu face banii pe care i-am cheltuit :)) ( macar daca ii placea si lui.. )
Sus In jos
kristine.b
passionate writer
passionate writer

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 5 Ian 2011 - 7:32

am o intrebare:
La seria Amurg, in afara de cele 4 volume ale seriei au mai aparut si altele? Am inteles ca ceva cu viata lui Bree Tanner sau ceva de genul. Merci
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 5 Ian 2011 - 9:22

Da, alea sunt povesti pe care le-a mai scris autoarea. Dar nu cred ca are legatura.

Sabina, mie chiar mi-a placut cartea, am citit-o ieri si mi s-a parut interesanta.

“All at once we were madly, clumsily, shamelessly, agonizingly in love with each other; hopelessly, I should add, because that frenzy of mutual possession might have been assuaged only by our actually imbibing and assimilating every particle of each other's soul and flesh; but there we were, unable even to mate as slum children would have so easily found an opportunity to do so.”

open:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 5 Ian 2011 - 11:52

Cred ca o sa-l oblig pe Cristi sa o citeasca pe toata si apoi sa imi spuna cum i s-a parut :))

Am inceput sa citesc Pe Aripile Vantului si e absolut superba. Primul volum are 600 de pagini, al doilea habar nu am. Dar cum ecranizarea e filmul meu preferat si l-am vazut de atatea ori, trebuie sa citesc si cartea, sa incerc sa incerc sa imi dau seama care e mai bun: romanul sau filmul :)
Sus In jos
MiraA

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : aici si nicaieri
Stare de spirit : Fericita
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 17 Ian 2011 - 12:16

Am vazut si filmul si am citit si cartea.Mie una mi-a placut mai mult cartea(chiar daca are doua volume foarte groase,am terminat-o in 3 zile).Are si o continuare Scarlet,dar cam lasa de dorit...
Imi recomanda cineva si mie o carte sau o serie de carti (cu cat sunt mai multe,cu atat e mai bine) nu prea am avut timp sa citesc in ultima vreme si nu mai stiu ce a aparut nou...
Ms anticipat
Sus In jos
Desert Rose
faithful writer
faithful writer

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 586
Localizare : Fangstasia
Joburi/Distractii : liceu, baruri/pub'uri.
Stare de spirit : kinky
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 24 Ian 2011 - 11:28

Am inceput La rascruce de vanturi si o devorez, este superba (desi sunt destul de multe personaje si mai trebuie sa reiau cateodata fragmentul)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Lun 24 Ian 2011 - 13:12

^^ Ai un topic de recomandari in aceasta sectiune sau daca nu gasesti acolo destule ( inca nu e populat) mai poti rasfoi acest topic si vei mai gasi cate ceva :D

^ E o carte superba, iti recomand sa fii foarte atenta la ea, fiindca merita :X
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Vin 25 Feb 2011 - 14:06

Dragi cititori, știe cineva vreun scriitor chinez bun? ._.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mar 1 Mar 2011 - 22:32

^Nu cred ca stie cineva.
Tu ai spus ca-mi dai numele japonezului, astept :D
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Caine
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Mier 2 Mar 2011 - 0:25

Nici eu :)) dar încercarea vină n-are.

Ryu Murakami e ăla.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 21 Apr 2011 - 9:53

Am inceput cartea Suflete pereche, autoare Cecilia Ahern, preferata mea.
Am ajuns la capitolul 12, este superba si ma regasesc in anumite pasaje <3
Vi-o recomand.

Spoiler:

Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Joi 21 Apr 2011 - 23:24

Yuki, pentru recomandari ai un topic special.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer

feminin Balanta Sarpe
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Vin 22 Apr 2011 - 3:51

Da, stiu, dar voiam sa vad daca a mai citit-o cineva. Nu am mai specificat, pentru ca am zis ca se intelege.

Spoiler:

Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 15 Mai 2011 - 11:11

Am o curiozitate, dintre cărțile lui Coelho care vi s-a părut cea mai bună?:-? Îmi plce stilul autorului și aș fi curioasă care vi se pare vouă ce a mai bună.

Scriu: Overdrive(cu Lecsa), Imoral, Sinonime și antonime si The Underground Witchworld(adoptat)

Valsul Fluturilor - blog
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://valsulfluturilor.blogspot.com/
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words

feminin Fecioara Cocos
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 15 Mai 2011 - 11:15

Eu n-am citit decat Veronica se hotaraste sa moara si mi-a placut atat tema cat si felul in care e scrisa, iar personajele sunt chiar bine conturate. Am mai incercat sa citesc 11 minute, insa nu mi-a placut nici subiectul si nici felul in care era povestita, asa ca am renuntat. Am mai incercat Alchimistul, insa e scrisa parca stangaci, usor plictisit asa ca am lasat-o. Nu e tocmai autorul meu preferat, insa cred ca Veronica...e carte ce merita.
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Dum 15 Mai 2011 - 22:19

Eu am citit Alchimistul, care mi s-a parut draguta si Vrajitoarea din Portobello, care nu prea m-a impresionat. Poate nu am citit-o eu in mod serios sau poate nu mi-am batut capul sa inteleg ce rvea sa zica, dar...

Deci, pot sa zic ca imi place Alchimistul - asta chiar a fost draguta :)

Oricum, vreau sa-mi iau si alte carti scrise de el de la biblioteca.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rebellionabsentee.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer

feminin Taur Maimuta
Logo Funny-Fantasy :

MesajSubiect: Re: Discutii   Sam 21 Mai 2011 - 1:46

Eu nu am citit niciodata Coelho. Ma rog, am citit daca se pun 41 de pagini din 11 minute. Aia a fost singura mea incercare de a citit vreun roman de-al lui si de atunci mi-am dat seama ca e prea simplist pentru mine :-??
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discutii   

Sus In jos

Discutii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Discutii despre goblen
» Discutii despre revista Burda-6
» Discutii despre revista Burda-5